Son Dakika: Rekabet Kurulu Açıkladı! WhatsApp Kararının Gerekçesi Yayımlandı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Rekabet Kurulu Açıkladı! WhatsApp Kararının Gerekçesi Yayımlandı!

GÜNDEM

15 Şubat 2021 Pazartesi 20:40:28

Son Dakika: Rekabet Kurulu Açıkladı! WhatsApp Kararının Gerekçesi Yayımlandı!

WhatsApp ile ilgili geçici tedbir kararının gerekçesi Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yayımlanmıştır. İşte sözü edilen karara ilişkin detaylar…

Bir süredir gündemdeki yerini koruyan WhatsApp sözleşmesine dair önemli açıklama geldi. Türkiye’de Facebook ve WhatsApp hakkında geçtiğimiz ay Rekabet Kurulu tarafından başlatılan soruşturma ile ilgili gelişme yaşandı. Bu kapsamda alınan geçici tedbir kararının gerekçesi Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yayımlanmıştır.

KONUYA İLİŞKİN KURUL KARARININ GEREKÇESİ AÇIKLANDI!

Rekabet Kurulunun internet sitesinde, konuya ilişkin Kurul kararı yayımlanmıştır.

Yayımlanan karara göre, dava konusunun, Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşullara ilişkin, 4054 sayılı Kanun kapsamında geçici tedbir alınması olduğu belirtilmiştir.

Bu kapsamda, ilgili teşebbüs tarafından yayımlanan bilgilendirme metnine göre, sözü edilen uygulamanın, rekabet hukuku bakımından sömürücü ve dışlayıcı birtakım etkilere neden olabileceğinin görüldüğü belirtilmiştir. WhatsApp verilerinin kapsam ve öneminin vurgulanmasında fayda görüldüğü, belirtilirken, uygulamanın kullanıcılara ait mesaj içerikleri, konum, profil fotoğrafı, grup bilgilerinin yanı sıra, kullanıcıların cihazlarında yüklü diğer bilgilere de erişim sağlayabildiğine işaret edilmiştir.

Bunların rehber, galeri gibi bilgiler ile sınırlı kalmadığı, cihazda yüklü diğer uygulamalarda kullanılan verilerin de kısmen erişilebilir olduğu endişesinin de bulunduğu vurgulanan kararda, ayrıca kullanıcılara getirilen yükümlülüğün tam olarak açıklanmadığının da görüldüğü belirtilmiştir.

Alınan karara göre, Facebook’ta kişilerin kapalı bir grubun tamamına açacakları bilgileri paylaşmaktayken WhatsApp’ta daha küçük gruplarda daha özel veya ticari sır içerebilecek verilerin paylaşılabildiğinin de altı çizildi.

4054 SAYILI KANUN KAPSAMINDA, YOL AÇTIĞI ENDİŞELER SINFLANDIRILDI!

Sözü edilen verilerin, Facebook’un faaliyet gösterdiği diğer pazarlarda kullanılmalarının ve bu durumun WhatsApp kullanımı için zorunlu tutulmasının 4054 sayılı Kanun kapsamında yol açtığı endişeler aşağıdaki gibi sınıflandırılmıştır;

“WhatsApp verilerinin, diğer Facebook şirket ürün ve verilerine bağlanması, Facebook’un tüketici iletişim hizmetleri pazarındaki gücünü, internet reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanması, aşırı veri toplanmasının ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açması.”

Alınan Kararda, halihazırda Facebook’un tüketici iletişim hizmetleri, sosyal ağ hizmetleri ve çevrim içi reklamcılık hizmetleri pazarlarındaki pazar gücü dikkate alınarak, söz konusu olan uygulamaların gerçekleştirilmiş olan soruşturma sonucu ile beraber alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğu değerlendirmesi yapılmıştır.

GEÇİCİ TEDBİR UYGULAMASININ UYGUN OLACAĞI DEĞERLENDİRİLDİ!

Alınan karar kapsamında, WhatsApp kullanıcılarının, Facebook tarafından sunulan koşulları kabul etmeleri durumunda, diğer grup şirketlerin de ilgili verilere sahip olacağı ve bu verileri kullanmaya başlayacağını vurgulanmıştır ve şu  kararlar alınmıştır;

“Bu durumda, yürütülecek olan soruşturma sonucunda Facebook’un söz konusu davranışına son verilmesine karar verilmesi halinde, bu verilerin geri alınması ve kullanılmasından kaynaklanan avantajların ortadan kaldırılması oldukça güçtür. İnceleme konusu uygulamanın, bu yönüyle telafisi mümkün olmayan bir durum ortaya çıkaracağı aşikardır. Bu bakımından Facebook’un inceleme konusu uygulamasına yönelik geçici tedbir uygulanmasının uygun olacağı değerlendirilmektedir.” açıklaması yapılmıştır.

SÖZ KONUSU KARAR OY BİRLİĞİ İLE ALINMIŞTIR!

“Bu durumda, kullanıcıların bir kısmının bu koşullara onay vermiş olması da oldukça muhtemeldir. Dolayısıyla ilgili geçici tedbir kararının Facebook tarafından sunulan bu yeni kullanım koşullarını kabul eden kullanıcılar da dahil olmak üzere Türkiye’deki tüm kullanıcılar bakımından geçerli olması gerekmektedir. Bu nedenle, Facebook’un, Türkiye’de bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara, veri paylaşımını içeren yeni kullanım koşullarını durdurduğunu bildirmesinin uygun olacağı sonucuna varılmıştır.” açıklaması yapılmıştır.

Rekabet Kurulu sözü edilen karara göre, 11 Ocak 2021’de oy birliği ile almıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı