Son Dakika: Mutasyonlu Virüs Türkiye'de! 15 Kişide Mutasyonlu Virüs Olduğu Açıklandı! İşte O iller...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Mutasyonlu Virüs Türkiye’de! 15 Kişide Mutasyonlu Virüs Olduğu Açıklandı! İşte O iller…

GÜNDEM

2 Ocak 2021 Cumartesi 13:16:50

Son Dakika: Mutasyonlu Virüs Türkiye’de! 15 Kişide Mutasyonlu Virüs Olduğu Açıklandı! İşte O iller…

“Mutasyona uğramış virüs ülkemize de geldi. Yurt dışı seyahati olan kişilerin maske, mesafe ve hijyene daha çok dikkat etmesi hayati önem taşıyor. Yurt dışından gelen kişilerden uzak durmak bu süreçte yapılabilecek en etkin korunma yöntemi olur. Tehlike büyük, tedbir basit” Mutasyonlu virüs hangi iller de görüldü? Ne önlemler alındı? Neler yapılacak?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Dünya’da bir kaç ülkede ortaya çıkan mutasyonlu virüs vakalarının ardından bazı ülkelerden Türkiye girişlere tedbirler alınmıştı. Kara ve hava yolu ile ülkemize gelecek kişiler için kısıtlamalar belirlendi. İngiltere’den ülkemize gelecek kişilere Türkiye’ye girişte PCR testi yapılma zorunluluğu getirildi ve buna uymayanlar ülkeye alınmayacaktı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından alınan habere göre son dakika Türkiye’de de 15 kişide mutasyonlu korona virüs vakası görüldüğü tespit edildi. Alınan bilgilere göre İngiltere’den Türkiye’ye gelen kişilerde mutasyonlu virüse rastlandı açıklaması yapıldı. Bunun üzerine neler yapıldı? Ne gibi önlemler alındı merak konusu oldu? Şimdi ne olacak? İşte detaylar haberimizde…

PEKİ MUTASYON NEDİR?

Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanmaya başlayan COVID-19 Sözlüğü’nde korona virüs ile ilgili tüm terimler yer almaktadır. Vatandaşın bu konuda daha bilinçlenmesi adına hazırlanmıştır. Bu sözlükte yapılan açıklamaya göre mutasyon;

“Bir organizmanın veya virüsün genetik materyalinde meydana gelen kalıcı değişiklik anlamına gelmektedir.”

Mutasyonla ilgili 3 kaygı verici faktör’den bahsedilmektedir;

– Diğer virüs türlerinin hızla yerini almaktadır.

– Virüsün önemli olan bölgelerini etkileyen mutasyonlar bulunmaktadır.

– Bu mutasyonlardan bazılarının laboratuvar çalışmalarında virüsün hücreleri etkileme özelliğini artırdığı verisine rastlanmaktadır. Buda endişe yaratmaktadır.

Yukarıda belirtilen bu faktörler bir araya geldiğinde virüsün önceki versiyonuna kıyasla daha hızlı yayılmasının önü açıldığı görülmektedir.

MUTASYONLU KİŞİ KARANTİNAYA ALINDI!

Alınan son dakika haberine göre Türkiye’ye İngiltere’den gelen mutasyonlu korona virüs tespit edilmesi üzerine bunu duyan vatandaşlar da endişe oluştu. Bununla beraber tüm vatandaşlar konu ile ilgili detaylı araştırma yapıyorlar. 15 kişide yapılan testler sonucunda korona virüs tespit edildi. Yurt dışından gelen korona virüs hastası 15 kişiden birinin Balıkesir’in Edremit ilçesinde karantina altına alındığı bilgisi paylaşıldı.

Yapılan açıklamanın ardından alınan verilere göre, İngiltere’den hava yolu ile gelen bir kişide havalimanında yapılan PCR testi sonrasında mutasyona uğramış korona virüs tespit edilmesi üzerine belirlenen bu kişi Balıkesir’in Edremit ilçesindeki evinde karantina altına alınmıştır. Bu kişide tespit edilen mutasyona uğramış korona virüs taşıyıcısı olduğu belirtilmiştir. Edinilen bilgilere göre bu kişide semptomların hafif olduğu belirtilmiştir. Bunun hemen ardından evinde karantina altında tedavisinin devam ettiği bilgisine erişildi. Karantina altına alınan evde yaşayan diğer kişilerin de hemen test yapılmalarının ardından sonuçlarının negatif çıktığı açıklanmıştır.

JANDARMALAR NÖBETTE!

Balıkesir’in Edremit ilçesinde karantinaya alınan kişinin evinin bahçe kapısına ‘Pandemi tedbirleri kapsamında bu konut görüşme ve ziyarete kapalıdır’ yazısı asılmıştır. Buna karşı tüm tedbirler sıkı bir şekilde alınmıştır ve Jandarma ekipleri de dün akşamdan itibari ile evin önünde 24 saat nöbet tutmaktadırlar. Önlemler tam anlamıyla alınırken eve giriş ve çıkışa da izin verilmemektedir.

“TAM BİR KANITIMIZ YOK AMA GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMIŞTIR”

Konu ile ilgili olarak karantinanın bulunduğu yerdeki mahalle muhtarı tarafından yapılan açıklamalarda şu şekildedir; “Maalesef münferit bir olay yaşanıyor. Ama devletimiz, jandarmamız ile beraber gerekli önlemleri hep birlikte aldık. Burada izole edileceğine ve burada kalacağına inanıyorum. Herhangi bir sıkıntı yok. Panik kesinlikle yok. Önlemler had safhada. Mutasyona uğramış virüs müdür değil midir tam bir kanıtımız yok ama gerekli önlemler alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Balıkesir Edremit’in Kızılkeçili Mahallesinde alınan tedbirler kapsamında, havalimanında İngiltere’den Türkiye’ye gelen ve yapılan test sonucunda mutasyonlu korona virüsü taşıyıcısı olduğu tespit edilen kişiye rastlandığı belirtilmiştir. Bununla ilgili ilçeye getirilen mutasyonlu kişi hakkında Edremit Kaymakamı Turgay Ünsal bilgi vermiştir. Virüsün tespitinin hem ardından gerekli tüm tedbirlerin anında alındığı ve evin karantina altına alındığı, gerekli sağlık ve güvenlik önlemlerinin sonuna kadar alındığını belirterek, “Tüm tedbirleri aldık, bir sıkıntı yok. Evinde. Aile karantinası uyguluyoruz. İngiltere’den gelen bir hasta. Normal çalışma düzenimizde tüm tedbirleri uyguluyoruz” açıklamalarında bulundu.

MUTASYONLU VİRÜS GAZİANTEPTE DE Mİ VAR?

Mutasyona uğramış virüsün İngiltere’den Türkiye’ye Gaziantep’e gelen 2 kişide görüldüğü iddiası gelmiştir. Mutasyona uğramış virüs taşıyan kişilerin alınan verilere göre anında gözetim altına alındığı ve bununla beraber de temaslı olan herkesle alakalı çalışma başlatıldığı bilgileri paylaşıldı. Genetiğinde benzersiz değişiklikler görülen bu mutasyonlu korona virüs’ün ve ilk kez İngiltere’de tespit edilen mutasyona uğramış virüsün Gaziantep’te de görüldüğü açıklamaları üzerine kentteki sağlık camiasını ve yetkilileri alarma geçirdiği bilgisine ulaşıldı.

Bununla beraber Gaziantep Valisi Davut Gül, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamasını etiketleyerek açıklamasını paylaştı “Mutasyona uğramış virüs ülkemize de geldi. Yurt dışı seyahati olan kişilerin maske, mesafe ve hijyene daha çok dikkat etmesi hayati önem taşıyor. Yurt dışından gelen kişilerden uzak durmak bu süreçte yapılabilecek en etkin korunma yöntemi olur. Tehlike büyük, tedbir basit” ifadelerine yer verdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı