Son Dakika: Merkez Bankası Harekete Geçti! Türkiye Kendi Kripto Parasını Üretiyor! Ne Aşamada?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Merkez Bankası Harekete Geçti! Türkiye Kendi Kripto Parasını Üretiyor! Ne Aşamada?

GÜNDEM

10 Şubat 2021 Çarşamba 17:21:31

Son Dakika: Merkez Bankası Harekete Geçti! Türkiye Kendi Kripto Parasını Üretiyor! Ne Aşamada?

Türkiye kendi parasını üreteceği belirtildi! Devreye alınan bu proje onaydan geçti! Peki Türkiye kripto para üretiminde ne aşamada? Kripto para üretiminde projede kimler yer alacak? Kripto paranın adı ne olacak? Ne zaman ve nerede kullanılacak?

Devletler Kripto paralara yönelmeye devam ediyor. Özellikle Çin, Kanada, İsviçre, Türkiye kripto paralara yönelmeye devam etmektedir. Bu kapsamda, kendi kripto parasını üretecek olan Türkiye’nin bu parayı ne zaman ve nasıl kullanacağı merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Bu konuda, Prof. Dr. Haldun Soydal, tarafından yapılan açıklamaya göre, “Eskiden askeri anlamda karasal terminoloji yerini siber ve ekonomik savaşlarına bıraktı yerini. Ekonomik güvenlik ve savaşlar açısından bu paralar önemli. Merkez Bankası’nın bu konuda yapmış olduğu kripto para hamlesiyle dünyada yerini alacağını geride kalmadığını, öncü devletlerden olduğunu görüyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

PROJE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN ONAYLANMIŞTIR!

Hızla gelişen dijital para birimleri her geçen gün yeni rekorlar kırmaktadır. Bu kapsamda elektrikli araç üreticisi olan Tesla,

Dijital para birimlerinde her gün yeni rekorlar kırılıyor. Elektrikli araç üreticisi Tesla, toplam 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığı açıklamasında bulunmuştu. Gündeme gelen bu haberin ardından, Bitcoin %8’den fazla yükselişle 41 bin dolar civarına ulaşmıştı. Bunun üzerine şirket bir sonraki aşama için, araç satışlarında da Bitcoin kabul etmeye başlayacağını açıkladı.

Bitcoin de günden güne yaşanan değer artışının hızlanması üzerine, Türkiye’de ve dünyada dijital para birimlerine ilgi artmaktadır. Konu ile ilgili olarak, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal tarafından, geçtiğimiz yıl dijital para çalışmasını başlatacaklarını duyurusu yapıldı. Hatta bu konuda yapılacak proje için uzmanlar işe alınmıştır.

Bunun üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından, Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından program hazırlanmıştır. Hazırlanan bu proje, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da onaylanmıştır. Onaylanan bu projede, TÜBİTAK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bu iki kurum projeyi beraber yöneteceklerdir.

Türkiye kripto para üretiminde ne aşamada olduğu merak edilmektedir? Kripto para üretimi ile ilgili olarak merak edilen tüm sorular, Selçuk Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Haldun Soydal ile bu sorulara yanıt bulmaktadır;

MERKEZ BANKASI KRİPTO PARA ÇALIŞMALARI NE AŞAMADA?

Dijital paraların değer artışı üzerine Türkiye’nin de buna duyarsız kalmadığı ve kendi kripto parasını üreteceğine değinerek, “Bugün alışverişte ve ticarette de kullanılan kripto paralara Türkiye duyarsız kalmadı. Merkez Bankası bu konuda çalışma başlattı. Aralık 2020’de Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, 2021’in ikinci yarısından itibaren test çalışmalarına kripto para nezdinde çalışmalara geçileceğini duyurdu.

Uluslararası ticarette bu para kullanılmaya başlarsa, Türkiye’yi köklü bir değişim bekliyor. Neden? Çünkü kripto parada şu an da en önemli belirsizlik resmi bir muhatabının olmaması, belli noktada da güvenirliliğin tartışılması. Sanal çekler, kartlar, kredi kartlar bile büyük bir hacme ulaştı, nakit para kullanımı azaldı. Finansal teknolojiler, yatırımlar çok arttı. Kağıt para tutmuyor insanlar, kısa sürede hızlı işlem yapıyoruz, nasılsa kredi kartıyla banka kartıyla bunları halledebiliyoruz. Dijital para kullanımı arttıkça Merkez Bankaları bunu resmi olarak kendilerine özgün çıkardıkça, işin boyutu değişecek ve ilerde kağıt para basımı bile ortadan kalkacak.” açıklaması yapılmıştır.

ÇALIŞMALAR TEST AŞAMASINDA!

Türkiye’nin dijital para üretiminde ne aşamada olduğu merak edilirken alınan veriler kapsamında test aşamasında olduğu belirtilerek konu ile ilgili olarak yapılan açıklamalar şu şekildedir; “Son dönemlerde savunma sanayii Türkiye’nin önemli ölçüde yol kat ettiğini görüyoruz. Zamanın ruhu bu. Türkiye buradaki trendi, fırsatı kaçıramaz. Bunun için önemli ölçüde yapılan yatırımlar var. TÜBİTAK’ın bunun için önemli çalışmaları var, buna yönelik yazılımcılar yetiştiriliyor. Bunlar son derece önemli.

Merkez Bankası, dijital cüzdan ve transfer işlemlerini blockchain teknolojisi ile gerçekleştirecek. Böylelikle dijital paralar ile yapılan işlemlerin kayıt altına alınması hedefleniyor. Ticaret Bakanlığı da el attı. Bunun için yazılımcılar işe alındı. Şu an üzerinde çalışılıyor. Çalışmalar test aşamasında, ikinci çeyrekte de pilot uygulamalara geçileceği biliniyor. Yerli kripto paranın isminin ne olacağı da henüz ismi de belli değil. Turkcoin mi olur, bilemiyoruz. 2021’in sonuna doğru testler başarılı olursa, 2022, 2023 gibi Türkiye’nin de kendi ürettiği dijital paranın kullanıma çıkacağını söyleyebiliriz.” açıklaması yapılmıştır.

“KRİPTO PARALARIN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE GÜCÜNÜN DAHA DA ARTACAĞINI GÖRECEĞİZ”

Üretimine başlanan dijital paraların, ekonomik güvenlik ve savaşlar açısından önemli olduğuna vurgu yapılarak şu ifadeler kullanıldı;”Eskiden askeri anlamda karasal terminoloji yerini siber ve ekonomik savaşlarına bıraktı yerini. Ekonomik güvenlik ve savaşlar açısından bu paralar önemli. Merkez Bankası’nın bu konuda yapmış olduğu kripto para hamlesiyle dünyada yerini alacağını geride kalmadığını, öncü devletlerden olduğunu görüyoruz.

Kripto paralarını Merkez Bankaları tarafından resmi anlamda blokchain teknolojisi kullanılarak çıkarılması, uluslararası ticarette kullanılması demek her şeyin baştan sona değişmesi demek. Doların rezerv para özelliğinin ortadan kalkması, bambaşka bir dünyaya açılan pencere. Aynı zamanda finansal piyasa açısından, türev araç olarak kullanılması ve böylelikle çok ciddi anlamda türev piyasalarda da karşılık bulacak bu açıdan da önemli. Kripto paraların önümüzdeki dönemlerdeki gücünün daha da artacağını göreceğiz.” açıklaması yapılmıştır.

DÜNYADA EKONOMİLER BÜYÜDÜKÇE, DENGELER DEĞİŞTİKÇE…

“Dolar, 1944’ten bu yana dünyanın rezerv parası. Hem finansal sistemde hem küresel piyasalarda hem de dış ticarette dolar kullanılıyor. Türkiye’nin bile birçok rakamı açıklanırken biz dolar üzerinden değerlendiririz. Gayrisafi milli hasıla da buna dahil. Türev piyasalardaki genel tüm işleyiş dolar üzerinde yapılır ve bu rezerv para özelliğidir. Bu rezerv paranın merkezi de FED. Peki, bu paradigmayı kısa vadede bitcoin değiştirir mi? Buna kısa vadede evet demek zor ancak orta ve uzun vadede nasıl gelişim gösterir.

Dünyadaki ekonomiler büyüdükçe, dengeler değiştikçe ve kartlar yeniden karıldıkça doların rezerv para noktasındaki mevcut hakimiyeti tartışılabilir, değiştirilebilir noktaya gidiyor. Aynı zamanda dijitalleşmede değişimde önemli. Dijitalleşme ve elektronikleşmeyle sistem de değişiyor. Sanal ticaret- e-ticaret, internet kullanımı, erişimlerin kolay olması. Kripto paranın önümüzdeki 10 veya daha fazla sürede doların rezerv yerini alacağı öngörülüyor.” açıklaması yapılmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı