Son Dakika: MEB'den Açıklama Geldi! Tüm Öğretmenleri İlgilendiriyor! İşte Yeni Platformun Detayları...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: MEB’den Açıklama Geldi! Tüm Öğretmenleri İlgilendiriyor! İşte Yeni Platformun Detayları…

GÜNDEM

1 Şubat 2021 Pazartesi 17:44:55

Son Dakika: MEB’den Açıklama Geldi! Tüm Öğretmenleri İlgilendiriyor! İşte Yeni Platformun Detayları…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformu’nun tanıtımı için Bakanlık’ta düzenlenen toplantıda, “ölçülmeyen şeyin değerlendirilemeyeceğini, değerlendirilemeyen şeyin de geliştirilemeyeceğini ” açıkladı…

Son Dakika: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önemli açıklama geldi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ölçme Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformu tanıtımında yaptığı konuşmasında önemli açıklamalarda bulundu.

Devreye alınacak olan bu platforma tüm öğretmenlerinde katılımda bulunacağını belirten Bakan Ziya Selçuk, Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformu sayesinde müfredatta yer alan kazanımların dikkate alındığı ortak bir soru havuzunun oluşturulacağını ve öğretmenlerin de bu süreçte katkıda bulunacaklarını açıkladı.

BAKAN SELÇUK’TAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformu’nun tanıtımı için Bakanlık’ta düzenlenen toplantıda, “ölçülmeyen şeyin değerlendirilemeyeceğini, değerlendirilemeyen şeyin de geliştirilemeyeceğini ” ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Eğitimin içerik ve süreçlerinin daha işlevsel ve daha güvenilir olması adına birtakım sistemlere ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştir.

“OKULLARDA HAYATA GEÇİRİLMESİYLE İLGİLİ SÜRECİ BAŞLATMIŞ OLUYORUZ”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformu ile ilgili olarak süreci başlatmış bulunduklarını belirterek devam etti; “18 milyon öğrencimizin olduğu bir sistemin içerisinde elbette sınıfın içinde ve dışında çeşitli ortamlarda ölçme ve değerlendirme çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmaların teknolojiden faydalanarak gün geçtikçe daha iyi bir noktaya gitmesi için gayret ediyoruz. Tüm il merkezlerimizde ölçme ve değerlendirme merkezleri oluşmasını sağladık.

81 ilimizde bu merkezlerimiz çalışıyor. Tanıtımını yaptığımız Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformu, illerde tek tek yapılan çalışmanın bütünleştirilmesi, daha sistematik hale getirilip, daha işlevsel kılınmasının bir parçası. Ortaya konulan bu yazılımla müfredatta yer alan kazanımların dikkate alındığı ortak bir soru havuzundan söz ediyoruz. Öğretmenlerimizin de bu sürece katılımlarını sağlamış oluyoruz. Bu çok önemli çünkü öğretmenlerimizle birlikte iş üretiyoruz. Dışarıdan bağımsız, bağlantısız birtakım ölçme ve değerlendirme çalışmaları yerine Türkiye’deki tüm öğretmenlerin beraber yaptığı bir ölçme ve değerlendirmeden bahsediyoruz. Bu yazılım bize bunu sağlıyor. İnternet ortamına taşınan bu sistemin, tüm öğretmenlerimiz tarafından da illerde, ilçelerde izlenmesi, okullarda hayata geçirilmesiyle ilgili süreci de başlatmış oluyoruz.” açıklamalarında bulundu.

“ORTAK BİR DİLLE HAYATA GEÇİRİLMESİ SAĞLANACAK”

Devreye alınan bu uygulama ile ilgili olarak, Ölçme ve Değerlendirme Merkezleri Ortak Platformunun bazı imkan ve kolaylıkları ortaya çıkardığını belirten Bakan Ziya Selçuk şu ifadeleri kullandı;

” ‘Bir öğretmen olarak soru hazırlama çalışmalarına, ölçme ve değerlendirme çalışmalarına katkı sağlamak istiyorum’ diyen tüm meslektaşlarım için kullanıcı dostu bir ortam oluşturmuş oluyoruz. Öğretmenlerimize kendi sınıf seviyelerini, kendi derslerini, kendi kazanımlarını dikkate alarak soru hazırlama, hazırlanan soruları paylaşma ve başka illerdeki çalışmaları dikkate alma konusunda müthiş bir kolaylık sağlıyor. Çok farklı tiplerde soruların hazırlanması da mümkün. Ayrıca, sınıfın, öğrencinin durumuna göre kolay, orta ve zor seviyede soruların hazırlanması da mümkün.

Öğretmenlerimizin hazırladığı bu sorular dil, anlatım, etik ve bilimsel yönden kontrol edilecek. Kontroller sonucunda ölçme ve değerlendirme ilkelerine uygun sorularımız hazırlanmış olacak. Nihai hale gelen sorular bu havuza yerleştirilecek ve tüm öğretmenlerimizin kullanımına sevk edilecek. Örneğin; Ardahan’daki bir öğretmenimizin sorusunu Edirne’deki bir öğretmenimizin kullanması, etkileşime geçmeleri mümkün. Bu şekilde tüm illerimizde ortak bir dil gelişmesi, tüm okullarda, sınıflarda kullanılan ölçme ve değerlendirme araçlarının içeriklerinin bütün ülkede ortak bir dille hayata geçirilmesi sağlanacak.” ifadeleri kullanıldı.

“HAZIRLANACAK TEST KİTAPÇIKLARI, FARKLI PROJELERDE DE KULLANILABİLİR”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk,  uygulanan yazılım sayesinde dizgi ve tasarım programı bilmeye gerek olmaksızın da kolayca şablonlarla rahat bir şekilde soru hazırlanabileceğini belirterek açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Hazırlanacak test kitapçıkları, farklı projelerde de kullanılabilir. Örneğin; Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi’nde okullarımızın akademik başarılarını artırmak, okullar arasındaki imkan ve başarı farklılıklarını azaltmada ortaya konulan vizyon da desteklenmiş olacak. Bu yazılım burada da bir fayda sağlayacak. Yine bu yazılımla hayata geçebilecek olan bir başka fayda da elde edilen bulguların öğrenme eksiklerini gidermeye yönelik testler hazırlanmasında da kullanılabilecek olması. Yani bu çalışmaların sonucunda ortaya bazı veriler çıkacak, bu veriler birtakım araştırmalarda kullanılacak, kullanılacak verilerden yola çıkılarak da sistemin iyileştirilmesi, nerede ne tip ihtiyacımız ve problemimiz olduğunun saptanması söz konusu olabilecek.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı