Son Dakika: Mart Ayında Pik Uyarısı! 3. Dalga mı Geliyor?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Mart Ayında Pik Uyarısı! 3. Dalga mı Geliyor?

GÜNDEM

11 Şubat 2021 Perşembe 23:45:34

Son Dakika: Mart Ayında Pik Uyarısı! 3. Dalga mı Geliyor?

Korona virüs’te 3. dalga mı geliyor? “Temizlik, mesafe ile maske kuralına kesinlikle taviz vermeden uymamız gerekiyor. Bizim öngörümüz mart ayı gibi yine pik olacağıdır”

Artan vaka sayıları, mutasyonlu virüs sayıları ile beraber endişeler artmaya devam ediyor. Bu kapsamda açıklamalar gelmeye devam ediyor. Artan vakalarla beraber 3. dalga söylentileri korku yaratmaya devam ediyor. Bu kapsamda Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan, tarafından da açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Mutasyonlu virüsle beraber, yol açtığı vaka artışı sebebiyle mart ayında yine pik yaşanabileceği endişesi üzerine açıklamalarda bulunarak “Mutasyon olayına çok dikkat etmemiz lazım. Mutasyon daha bulaşıcıdır. Kendini daha dirençli hale getiriyor ve daha bulaşıcı. Bunun için temizlik, mesafe ile maske kuralına kesinlikle taviz vermeden uymamız gerekiyor. Bizim öngörümüz mart ayı gibi yine pik olacağıdır” açıklamasında bulundu.

Pandemi döneminde mücadele tüm hızıyla devam ederken, virüsle en çok mücadele edenler arasında aile hekimleri de yer almaktadır. Bu kapsamda virüse yakalanan kişileri veya temaslı olan kişileri yakından takip eden aile hekimleri, bu zor sürecin çabuk atlatılması için de büyük özveri göstermeye devam etmektedirler. Herkesin bu durumda amacı aynıdır.

YÜZDE 70 ORANINDA BAĞIŞIKLIK LAZIM!

Aksaray Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Şenol Atakan, tarafından mutasyona uğramış virüsün daha bulaşıcı olduğu açıklaması yapılmıştır.

Dr. Şenol Atakan, bu durumun virüsü daha dirençli hale getirdiğini belirterek “Bunun için yine temizlik, mesafe ve maske kuralına kesinlikle taviz vermeden uymamız gerekiyor. Yaptığımız Sinovac aşısının en son açıklamasında yüzde 50 etkililiği mevcut. Fakat bu aşılar hastalığın ağır geçirilmemesinde ve hastaneye yatmada yüzde 90 oranında etkili. Aşılama bunun için çok önemli. Toplumsal bağışıklık için yüzde 70 oranında bağışıklık lazım. Vatandaşlarımız zamanı geldiğinde hemen aşıyı yaptırmalı” açıklamasında bulundu.

MART AYINDA YİNE BİR PİK OLACAK!

Dr. Şenol Atakan, Mart ayı ile beraber, vaka sayısının pik yapabileceğini dile getirerek önemli açıklamalarda bulundu, ”Özellikle Afrika, Brezilya ve İngiltere´de mutasyon başladı. Bu dönemde virüs direniyor. Kendini başka formata geçiriyor. Yeni süreç üretiyor. Mutasyon olayına çok dikkat etmemiz lazım. Üçüncü dalga dediğimiz mutasyon, daha bulaşıcıdır. Kendini daha dirençli hale getiriyor ve daha bulaşıcı. Bunun için temizlik, mesafe ile maske kuralına kesinlikle taviz vermeden uymamız gerekiyor. Bizim öngörümüz mart ayı gibi yine bir pik olacağıdır” açıklamasında bulundu.

Dr. Şenol Atakan, aşının bundan sonra hayatın bir parçası olacağını belirterek, belki de her yıl virüs aşısının olunabileceğini açıklayarak devam etti;

Ayrıca Atakan, koronavirüs geçiren kişilere rehabilitasyon hizmeti verilmesi gerektiğini dile getirerek, ”Covid-19 geçirmişlerde mutlaka periyodik muayeneler ve algoritmalar oluşturulmalı. Kalp ve böbrek problemleri, genç hastalık geçirenlerde ciddi sorunlar yaratabiliyor” açıklamasında bulundu.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı