Son Dakika: Liselerde Yüz Yüze Eğitimin Ayrıntıları Belli Oldu! Anadolu, Güzel Sanatlar, Spor Liseleri...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Liselerde Yüz Yüze Eğitimin Ayrıntıları Belli Oldu! Anadolu, Güzel Sanatlar, Spor Liseleri…

GÜNDEM

20 Şubat 2021 Cumartesi 13:49:57

Son Dakika: Liselerde Yüz Yüze Eğitimin Ayrıntıları Belli Oldu! Anadolu, Güzel Sanatlar, Spor Liseleri…

Liseler de yüz yüze eğitim nasıl başlayacak? Yüz yüze eğitim hangi karar ve kurallara uygun olarak açılacaktır? Yüz yüze eğitim zorunlu mu olacak? Liseler de yüz yüze eğitimin detayları neler…

Liselerde yüz yüze eğitime sayılı günler kala, tüm detaylar belli oldu. Gelen son dakika haberine göre yüz yüze eğitim nasıl ilerleyecek hangi tedbirler alınacak tüm detaylar belirlendi. Bunun üzerine açıklama geldi. 1 Mart 2021 tarihi itibari ile tüm liselerde eğitim başlayacak. Meslek liseleri ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacağı açıklaması yapılmıştır ve ayrıntılar açıklanmıştır.

YÜZ YÜZE EĞİTİM TÜM SINIF SEVİYELERİNDE BAŞLAYACAK!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), tarafından açıklama geldi. Yapılan açıklamada, 1 Mart 2021 tarihi itibari ile mesleki liseler ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar ve spor liseleri tüm liseler olmak üzere, derslere ait uygulamaların ve kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacağı açıklaması yapılmıştır.

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Ziya Selçuk imzası ile yüz yüze eğitim uygulamalarına ilişkin yazı gönderilmiştir. Bakan Selçuk tarafından illere gönderilen yazıda, 1 Mart’tan itibari ile 12. sınıflarda seyreltilmiş sınıflarda, yüz yüze eğitime geçileceği, açıklanmıştır. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında, 1. dönem itibarıyla işletmelerde beceri eğitimine devam edenler ve eğitimlerine ikinci dönem de devam etmek isteyenlerin, 15 Şubat 2021 tarihi itibari ile sözü edilen, eğitime devam etmelerinin sağlanacağı belirtilmiştir.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından illere gönderilen yazılarda,”1 Mart 2021 tarihinden itibaren de mesleki ve teknik Anadolu liseleri, çok programlı Anadolu liseleri, güzel sanatlar liseleri ve spor liseleri derslerine ait uygulama kazanımlarının yüz yüze eğitimlerine tüm sınıf seviyelerinde başlanacaktır.” açıklaması yapılmıştır.

Bu kapsamda, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile çok programlı Anadolu liseleri alan/dal derslerinin yüz yüze eğitimlerinde “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlanan “2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı İkinci Dönem Çerçeve Öğretim Programı” kullanılacağı belirtilmiştir.

HAFTALIK 24 DERS SAATİNİ GEÇMEYECEK!

Alınan kararlar kapsamında, çerçeve öğretim programlarında yer alan derslerin uygulama kazanımları yüz yüze yapılacağı belirtilmiştir. Ayrıca alınan karara göre teorik olan kazanımlarında ise uzaktan eğitim yoluyla yapılacağı açıklanmıştır. Uzaktan eğitime dair tüm detaylar Zümre Öğretmenler Kurulunca planlanarak yapılacaktır.

Bu kapsamda, Mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi, güzel sanatlar lisesi ve spor liseleri tüm liseler için, 12’nci sınıflarında yapılacak olan yüz yüze eğitim ve öğrencilerin merkezi sınavlara ilişkin beklentileri de dikkate alınarak haftalık olarak 24 ders saatini geçmeyecek şekilde planlanarak yapılacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, güzel sanatlar lisesi ve spor liselerinde yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla devam edecek olan dersler de, saatleri de “meslek.eba.gov.tr” internet adresinde yayınlanacaktır.

LİSELERDE YÜZ YÜZE EĞİTİM ZORUNLU OLMAYACAK!

1 Mart 2021 tarihi itibari ile liselerde başlayacak olan yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım isteğe bağlı olarak gerçekleşecektir. Yüz yüze eğitim de devam zorunluluğu aranmayacaktır.

Bu durumda eğitim kurumlarının öğrencilerin okula devamını takip edebilmesi adına ve bu kapsamda gerekli önlem ve tedbirleri alabilmesi için yüz yüze eğitim faaliyetlerine katılım sağlayamayacak olan öğrenciler için velileri tarafından, Korona virüs salgını ile mücadele  kapsamında herhangi bir nedenle öğrencisini yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemeyen veliler bu duruma ilişkin talebini bir dilekçe ile eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecektir.

Mesleki eğitim merkezlerinde okulda yapılan alan/dal derslerinin öğretimine uzaktan eğitim yoluyla devam edileceği açıklaması da yapılmıştır.

Yapılan Yazılı Açıklamada, sözü edilen uygulamaların Korona virüs salgını sebebiyle mücadele kapsamında maske, fiziki mesafe ve hijyen kurallarına uymak üzere alınan önlem ve tedbirlere titizlikle uyularak yürütülmesi vurgusu da açıklamada yer almıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı