Son Dakika: Karar Çıktı! Uber Geri mi Dönüyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Karar Çıktı! Uber Geri mi Dönüyor!

GÜNDEM

24 Aralık 2020 Perşembe 15:08:15

Son Dakika: Karar Çıktı! Uber Geri mi Dönüyor!

Uber geri mi dönüyor? Mahkemeden hangi kararlar çıktı? Erişim engeli kaldırıldı mı? İstinaf mahkemesi kararına göre alınan kararlar neler?

Geçtiğimiz yıllarda olay olan Uber’e kaldırılma kararı alınmıştı. Bir süredir de erişim engeli getirilen Uber için yeni karar alındı. Uber için mahkemeden müjdeli haber geldi. Geçtiğimiz yıl hem web sitelerine hem de uygulamalarına da erişim engeli getirilen Uber için son dakika haber geldi ve istinaf mahkemesi kararına göre erişim engelinin kaldırıldığı kararı çıktı.

Alınan karara göre, İstinaf mahkemesi’ nden gelen açıklamaya göre ilk derece mahkemesinin aldığı kararı hatalı bulunarak Uber’e erişim engelini kaldırıldığı açıklandı.

“TÜRKİYE’YE İNANIYORUZ BAĞLIYIZ”

Alınan karar kapsamına göre Temasa geçilen Uber Global sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre; “Türkiye’ye inanıyoruz ve bağlıyız. İstinaf mahkemesi Uber Taksi ile faaliyetlerimizi sürdürmeye devam edebileceğimizi teyit ettiği için mutluyuz. Uygulamamızı İstanbul’daki tüm yolcu ve sarı taksi şoförlerine sunmaya devam edeceğiz.” açıklamalarında bulundu.

Uber, İstanbul’da 2014 yılında hizmete başlamıştı. Uber faliyete başlamasının ardından İstanbullular için popüler, rahat ve güvenli ulaşım seçeneklerinde biri durumuna gelmişti. Vatandaşı bulunduğu konuma gelerek almaları ve araçlarının konforlu olmasıda ilgi çeken tercih edilen özelliklerden olmuştu. Uygulama Türkiye’de 4,5 milyondan fazla vatandaş tarafından indirilmiş ve kullanılmıştı. Ardından erişim engeli gelmişti fakat istinaf mahkemesinden çıkan son karara göre erişim engelinin kalkması ile, Uber uygulamasında Uber Taksi hizmeti sunulabilecektir. Geçtiğimiz dönemde Uber uygulaması İstanbul’da 14.500 taksi sürücüsü tarafından hali hazırda kullanılmıştı.

PEKİ NE OLMUŞTU?

Uber neden kaldırılmış neden erişim engeli gelmişti. Uber’e ilişkin olarak taksici dernekleri tarafından ve taksici birlikleri dava açmıştı. Bunun sonucunda da Uber’in Türkiye’deki tüm faaliyetlerine durdurulma kararı alınmıştı. Bununla beraberde çok fazla vatandaş tarafından kullanılan web sitesi ve uygulamalarına da erişim engeli getirilmişti. Taksicilerin de Uber kullanmasına rağmen alınan karara göre Uber korsan faaliyet olarak nitelendirilmiş ve Uber, Türkiye’de yasaklanmasına karar verilmişti. Ticari taksi kullanıcılarının da yolcu bulmak için kullandıkları Uber 2010 yılından bu yana hizmet göstermiş ve toplamda 15 milyardan fazla yolcuya erişerek faaliyetlerine devam etmişti. Uber, 66 ülkede 700’den fazla şehirde günde 19 milyon yolculuk yapılmasına imkan sağlamaktadır.

İSTİNAF MAHKEMESİ KARARINA GÖRE!

13.Hukuk Dairesi başkanlığınca, İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin UBER ile ilgili olarak XL araçlarla verdiği hizmetin haksız rekabet oluşturduğu görüşüne katılarak, “Davalılar tarafından www.uber.com.tr internet sitesi, mobil internet sitesi ve UBER isimli mobil uygulama üzerinden UBER XL isimli hizmetin sunulmasının haksız rekabet oluşturduğunun tespiti ile davalılar tarafından gerçekleştirilen söz konusu haksız rekabet eylemlerinin menine(yasaklanmasına)” karar vermiştir.

13.Hukuk Dairesi başkanlığınca, yerel mahkemenin UBER ile ilgili kararlar kapsamında, Uber taksi uygulamasının haksız rekabet oluşturduğu yönündeki kararını da kaldırma kararı alarak, yerel mahkemenin kararınca sadece XL araçlar üzerinde değerlendirmelerde bulunduğunu gerekçe gösterek 13. Hukuk Dairesi, UBER XL ile Uber taksi arasında bir ayrım yapılması gerektiğini açıklaması yapılarak, UBER’in Uber taksi uygulaması üzerinden sarı taksiler ile hizmet verebileceği kararı açıklandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı