Son Dakika: Kahvehaneler, Kafeler ve Restoranlar Ne Zaman Açılacak? Ocak Ayında Açılacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Kahvehaneler, Kafeler ve Restoranlar Ne Zaman Açılacak? Ocak Ayında Açılacak mı?

GÜNDEM

5 Ocak 2021 Salı 01:20:33

Son Dakika: Kahvehaneler, Kafeler ve Restoranlar Ne Zaman Açılacak? Ocak Ayında Açılacak mı?

Ocak 15’te kahvehaneler açılıyor mu? Kahvehaneler ne zaman açılıyor? Kafeler ne zaman açılacak? Restoranlar ne zaman açılacak?

Artan korona virüs vakaları ile beraber tedbirler hafta sonu ve hafta içi yapılmaya devam ediyor. Kısıtlamalar devam ederken bir süredir kapalı olan kahvehaneler, kafeler ve restoranların ne zaman açılacağı merak konusu. Vatandaş internet üzerinden ne zaman açılacağına dair araştırmalar yapmaya devam ediyor. Devreye alınan tedbirlerle beraber düşmeye başlayan vakalar ile umutlar artmaya devam ediyor. Bu kapsamla beraber paket servisi yapan kafe ve restoranlar, gel al olarak hizmet veren kafe ve lokantaların ne zaman açılacağı araştırılmaya devam ediyor.

KAFELERİN AÇILIŞ TARİH NEDİR?

Bir süredir artan korona virüs vakaları ile beraber Kasım 2020 ayı itibari ile kafelerin kapatılmasına ve alınan karara göre gel-al servisi ve paket servisi yapmalarına karar verilmiştir. Devam eden bu tedbirlerin ne zaman sona ereceği merak edilirken, Bakanlık’tan açılış tarihlerine ilişkin açıklama gelmedi.

OCAKTA RESTORANLAR, KAFELER, LOKANTALAR AÇILIYOR MU?

Son zamanlarda 2021 Ocak 15’te tarihinde kafe, restoran ve lokantaların normalleşme kapsamında açılacağı yönünde iddialar ortaya atılmıştır. Bununla beraber de vatandaşta ne zaman açılacaklarına dair araştırmalar yapmaya devam ediyor.  Çıkan bu haberlerin ardından İç İşleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi. İç İşleri Bakanlığı tarafından bunun üzerine yapılan açıklamaya göre, sözü edilen tarihte belirtilen mekanların açılması söz konusu değil kısıtlamalar hala devam ediyor açıklaması yapılmıştır. Bununla ilgili bir açıklama henüz yapılması ifadeleri de kullanılmıştır.

Genelgede yayımlanan maddeler açıklamalar şu şekildedir; “Restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri 10.00-20.00 saatlerinde sadece paket servis veya “gel-al” hizmeti verecek şekilde açık olabilecek.”

Yayımlanan genelge kapsamında, Restoran, lokanta veya online yemek sipariş firmaları için saat 20.00’den sonra sadece telefonla ya da online sipariş üzerine paket servis hizmeti verilebilecek kararı alınmıştır.

1 Aralık tarihli korona virüs genelgesinde de sokağa çıkma kısıtlamasında ve diğer önlemler kapsamında, restoran ve lokanta gibi yerlerin çalışma saatlerine yönelik detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Yayımlanan genelgede şunlar ifade edilmiştir;

Yayımlanan genelgeye göre, Lokanta ve restoran tarzı iş yerlerinde, sokağa çıkma kısıtlamasının devrede olduğu cumartesi ve pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecektir kararı alınmıştır.

KAHVEHANELER NE ZAMAN AÇILIYOR?

Kahvehanelerinde oluşabilecek yoğunluk sebebi ile  vakaların artışına neden olabileceği için İç İşleri Bakanlığı tarafından açılmalarına dair bir açıklama yapılmamıştır. İç İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre kahvehaneler için kısıtlamalar devam etmektedir. Bu kapsamda da bu kurallara uymaksızın gizli yollardan açık tutulan yerler için cezalar kesilmeye devam edilmektedir. Uymayan kişi ve kalabalıklara da cezalar uygulanmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı