Son Dakika: İstanbul İçin Alarm Verildi! Pazartesi ve Salı Karantina Devam Edecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: İstanbul İçin Alarm Verildi! Pazartesi ve Salı Karantina Devam Edecek mi?

GÜNDEM

12 Şubat 2021 Cuma 15:23:28

Son Dakika: İstanbul İçin Alarm Verildi! Pazartesi ve Salı Karantina Devam Edecek mi?

İstanbul’da beklenen kar yağışı başladı! Uzmanlar uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Pazar günü yoğun bir şekilde yağması beklenen kar yağışının pazartesi, salı itibari ile etkisini arttıracağı ifade ediliyor. İstanbul için alarm verildi. Ekipler hazırlıklara başladı. Peki pazartesi ve salı karantina devam edecek mi?

Günlerdir duyurusu yapılan İstanbul’da yağması beklenen kar için son dakika alarm verildi. İstanbul’da pazar günü yağması beklenen kar yağışının 1 merteyi bulacağı tahmin edilmektedir. Bu kapsamda alarm verilmeye devam ediyor. Uzmanlar kar kalınlığı tahminlerinin yanıltıcı olabileceğini belirtirken kar yağışının yoğun bir şekilde yağacağını belirtmektedirler. Meteoroloji tarafından Cuma günü başlayacağı belirtilen kar yağışı sabah saatlerinde başladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son dakika bir uyarı daha geldi. Beklenen yağışın 6 gün boyunca devam edeceği bildirildi.

TÜRKİYE BUGÜN İTİBARİ İLE SOĞUK HAVANIN ETKİSİNE GİRİYOR!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından beklenen kar yağışı. bugün itibari ile tüm Türkiye’yi etkisi altına aldı. Bugünden 12 Şubat Cuma itibari ile soğuk havanın etkisini göstermeye başladı. Özellikle İstanbul’da da pazar gününden itibaren kar yağışı bekleniyor. Sosyal medya üzerinden yağması beklenen kar için,  Kanada, Almanya ve Avrupa yağış modellemelerindeki verilerle kar kalınlığının 1 metreyi bulacağı yorumları yapılmaya devam ediyor. Amerika modeli GFS minimum kar kalınlığını 50.1 santim, Kanada modeli GEM ise 1 metre ve üstü olarak gösterilmektedir.

7031 PERSONEL ALARM DURUMUNA GEÇTİ!

Yoğun olarak yağması beklenen kar yağışlarının, kentte 1987 kışındaki manzaraya benzer bir tablo oluşturacağı da ifade edilmektedir. Bu kapsamda oluşabilecek olumsuzluklara karşı çalışmalar başlatıldı. Planlama ve düzenleme yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yağış sonrası oluşabilecek olumsuzluklardan etkilenmemek, anında müdahale etmek adına önlemleri almaya devam ediyor. 1351 araç-iş makinesi ve 7031 personelle alarm durumuna geçmiş durumda.

METEOROLOJİ’DEN SON DAKİKA!

Meteoroloji tarafından yapılan son dakika açıklamalarına göre; İstanbul’un 6 gün boyunca kar yağışına teslim olacağı belirtilmektedir. Aralıksız yağması beklenen kar yağışının, şehri felç edeceği belirtilmektedir. Bununla beraber hava sıcaklıkları yarın itibari ile hissedilir derecede azalacağı açıklaması yapıldı. Alınan son tahminlere göre; sıcaklıkların mevsim normallerinin 8 dereceye kadar altına kadar düşebileceği bildirilmektedir.

BEKLENEN KAR YAĞIŞI GELDİ!

İstanbul’un yüksek kesimlerinde kar yağışı başladığı ve soğuk havanın kendini hissettirmeye başladığı belirtildi. Kuzeyden gelen soğuk hava dalgası etkili olmaya devam ediyor. Bir süredir mevsim normallerinin üzerinde seyreden havanın ardından yaşanan sıcaklıkların düştüğü kentte, kar yağışı başladı.

KARANTİNA PAZARTESİ SALI DA DEVAM ETMELİ!

Uzmanlar tarafından ise flaş uyarılar gelmeye devam ediyor. İstanbul’da beklenen ve yoğun geçecek kar yağışı hakkında konuşan isimler, sokağa çıkma kısıtlamasının bu olumsuzluklardan etkilenmemek adına pazartesi ve salı gününe kadar uzatılması gerektiği görüşünü ifade etmekte. Uzmanlara, herkesi teyakkuza geçiren ve 1 metreyi bulacağı tahmin edilen olumsuz hava koşullarının, kar yağışına ilişkin meteorolojik öngörüleri sorulmuştur. Bunun üzerine açıklamalar şu şekildedir;

Meteoroloji Mühendisleri Odası Bilim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Orhan Şen, tarafından yapılan açıklamaya göre, pazar akşam saatlerinde yağacak karın pazartesi ve salı günü daha kuvvetli olacağını belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti;

“Çarşamba günü bizim üzerimizdeki sistemden kopuyor. Buna CUT-OFF diyoruz. Böyle olunca çarşambadan sonra sistemin beslenmesi duruyor. İstanbul’da karın bir metreyi geçeceğini söyleyemeyiz, nereden çıkarıyorlar. İstanbul’un merkezinde iç kesiminde olmaz. Yoğun kar yağışı İstanbul’un Ömerli, Darlık gibi yüksek yerlerinde daha fazla tutar. İstanbul’un içerisinde 5-10 santim olacaksa, bu yüksek yerlerde 1 metreyi bulabilir. O zaman bu kar yavaş yavaş eriyeceği için barajlara büyük etkisi olacaktır. Pazartesi-salı günü de bence koronavirüs karantinası yapılmalı.” açıklamasında bulundu.

“YERDE 1 MERTE KAR OLACAK”

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek de “Yerlerde 1 metre kar olacak” demenin çok doğru olmayacağına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı.

“Kar yüksekliği toplaması, su eş değerinden yapılıyor. Düşecek yağışın miktarı üzerinden bir su eş değerine bakılarak bir kar tahmini yapılıyor. Ama bunların bizim bölgelerde her zaman çok tutarlı olduğunu söylemek mümkün değil. Çok soğuk bir hava geliyor.

Düşen kar da erimiyor ve üstüne yığılma yapıyor. O yüzden kar yüksekliğini artırma konusunda 1 metre demeyelim de 50-60 santimi geçmesi yüksek gözüküyor. 1 metrelik kar yağmaz demiyorum bunu hesaplamak çok kolay değil. Bu kar yağışı Ocak ayında yağan kar yağışından daha derin gözüküyor.” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı