Son Dakika: İstanbul Boğazı ve Karadeniz'de Hamsi Avına Yasak Geldi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: İstanbul Boğazı ve Karadeniz’de Hamsi Avına Yasak Geldi!

GÜNDEM

7 Ocak 2021 Perşembe 21:56:07

Son Dakika: İstanbul Boğazı ve Karadeniz’de Hamsi Avına Yasak Geldi!

Hamsi yasal avlanabilir boy uzunluğu ise 9 cm. olarak belirlenmiştir. Yasak kaç gün sürecek? Yasak hangi tarihler arasında geçerlidir?

Alınan son dakika haberine göre Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan karara göre bu gece itibari ile başlayacak yasak duyurusu yapıldı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul Boğazı ve Karadeniz’de ticari amaçlı hamsi avına yasak getirildiği duyurusu yapıldı. Yapılan açıklamaya göre yasak bu gece başlayacak. İşte alınan kararın tüm detayları…

“ET VERİMLERİ OLDUKÇA DÜŞÜK” OLDUĞU TESPİ EDİLDİ”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, “Karadeniz’in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altında olanların oranında artış olduğu ve et verimlerinin de oldukça düşük olduğu tespit edildiği” açıklaması yapıldı.

YASAL AVLANABİLİR BOY UZUNLUĞU!

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamalar şu şekilde devam etmiştir;

“Son günlerde yapmış olduğumuz gözlemlerde ve araştırma kuruluşları tarafından yapılan izleme çalışmalarında, Marmara Denizi’nde ve İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinin batısındaki hamsi stoklarında balığın biyolojisi açısından bir olumsuzluk bulunmadığı, ancak İstanbul Boğazı’nda ve Karadeniz’in büyük bir bölümünde avlanan hamsi balıklarında yasal avlanabilir boy uzunluğunun altındaki bireylerin oranında artış olduğu ve et verimlerinin de oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir.

Yaşanan bu durumun, gelecek yılların hamsi stoklarına ve anaçlarına olumsuz etki edeceğinden dolayı balıkçılık yönetimi açısından acil bir önlem alınması gerekliliği ortaya çıkmıştır.” ifadeleri kullanıldı. Bu kapsamda hamsi yasal avlanabilir boy uzunluğu ise 9 cm. olarak belirlenmiştir.

“20 GÜN DAHA HAMSİ AVCILIĞI DURDURABİLECEK”

Yapılan açıklamaya göre, İstanbul Boğazının tamamı olmak üzere, Karadeniz’de İstanbul ili Sarıyer ilçesi Kumköy Aslan Burnu’ndan Gürcistan sınırına kadar olan karasularda 08 Ocak 2021 tarihinden itibaren her türlü av aracılığı ile beraber ticari amaçlı hamsi avcılığının durdurulduğunun belirtildiği açıklamaya göre, “Bu süre içerisinde bakanlığımızca yapılacak gözlem ve incelemeler neticesinde hamsi balıklarının biyolojisinde bir düzelme olmaması halinde, 10’ar günlük periyotlarla 20 gün daha hamsi avcılığı durdurulabilecek olup, konuya ilişkin gerekli hassasiyetin gösterilerek kontrol ve denetim faaliyetleri yapılacaktır” açıklamaları yapılmıştır.

Sözü edilen yasak 8 Ocak 2021 saat 00.01 ile 18 Ocak 00.00 saatleri arasında geçerli olacaktır açıklaması yapılmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı