Son Dakika: İçişleri Bakanlığı Duyurdu! Yerli Parmak İzi Sisteminde Sona Gelindi! İşte Başlıyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: İçişleri Bakanlığı Duyurdu! Yerli Parmak İzi Sisteminde Sona Gelindi! İşte Başlıyor!

GÜNDEM

8 Şubat 2021 Pazartesi 12:23:53

Son Dakika: İçişleri Bakanlığı Duyurdu! Yerli Parmak İzi Sisteminde Sona Gelindi! İşte Başlıyor!

Yerli parmak izi sistemi nerede kullanılacak? Parmak izi tanıma sistemi nerede ve nasıl kullanılacak? Hangi firma tarafından üretilmektedir? Kullanılmaya ne zaman başlanacak?

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama geldi. BİYOTEKSAN’ın HAVELSAN mühendislik desteği ile geliştirilmiş olan yerli parmak izi tanıma sistemi çalışmalarında büyük aşama kaydedilerek sona yaklaşıldı. Sistemin tamamlanmasının ardından sistem belirlenen tarih itibari ile İçişleri Bakanlığı tarafından kullanılmaya başlanacaktır. Peki bu sistem ile neler yapılabilecek? Hangi alanlarda kullanılacak?

PARMAK İZİ TANIMA SİSTEMİ NEREDE VE NE ZAMAN KULLANILACAK?

Bitimine sayılı günler kalan sistem hangi alanlarda kullanılacağı merak ediliyor. Bu sistem, Adli inceleme, kimlik tanıma, ve kimlik doğrulama gibi işlemleri hızlandırmak amacı ile, güvenirliğini arttırmak üzere başlatılmış olan sistem, Biyometrik, Veri Sistemi Projesi’nin ilk ürünü olan yerli tanıma sistemidir. Sistemin bitimine yaklaşırken, Mart ayı ile beraber kullanılmaya başlanacağı bildirildi.

NERELERDE KULLANILACAK?

Parmak izi tanıma sistemi, Mart ayında ilk olarak, Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kullanılacaktır. Ardından ise Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı Kriminal Daire Başkanlığı Birimlerinin Kullanımına sunulacağı belirtilmiştir.

TÜRKİYE BİYOMETRİK VERİ SİSTEMİ ÜRETEN 7. ÜLKE OLACAK!

Üretiminde sona yaklaşılan Parmak izi tanıma sistemi ile, yabancı menşeili biyometrik veri sistemlerini kullanan Türkiye, bu durumda kendi imkanları ile biyometrik veri sistemini kendi geliştiren 7 ülke olacaktır. Devreye alınacak bu proje, HAVELSAN ile Polis Bakım ve Yardım Sandığı(POLSAN) arasında imzalanmış olan İçişleri Bakanlığı Biyometrik Veri Sistemi’ne ilişkin protokol doğrultusunda devreye alınmıştır. Başlatılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda BİYOTEKSAN isimli firma kurulmuştur.

BİYOTEKSAN BOYOMETRİK VERİ SİSTEMİ PROJESİ İLK FAZ UYGULAMASI

BİYOTEKSAN, Biyometrik Veri Sistemi Projesi’nin ilk faz uygulamasında “Nitelikli (Temiz) Parmak İzi Tanıma Ürünü”, ikinci faz uygulamasında ise “Niteliksiz (Olay Yeri) Parmak İzi Tanıma Ürünü” geliştireceği belirtildi.

Bununla beraber, ilerleyen süreçte de yerli ve milli olarak tüm güncel biyometrik tanıma teknolojilerini kullanarak(parmak izi, avuç izi, damar izi, yüz, iris, retina, ses ve benzeri) içeren merkezi bir Ulusal Biyometrik Veri Yönetim Sistemi devreye alınacaktır açıklaması yapılmıştır.

Merkezi biyometrik veri sisteminin kurulması ile beraber tüm resmi kurumlara ve özel şirketlere hizmet verebilecek bir altyapı oluşturulacağı belirtilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı