Son Dakika: Hayati Uyarı Yapıldı! Pandemi ile Beraber Kullanımı Arttı! Bunu Kullananlar Dikkat!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Hayati Uyarı Yapıldı! Pandemi ile Beraber Kullanımı Arttı! Bunu Kullananlar Dikkat!

GÜNDEM

9 Şubat 2021 Salı 13:01:56

Son Dakika: Hayati Uyarı Yapıldı! Pandemi ile Beraber Kullanımı Arttı! Bunu Kullananlar Dikkat!

ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda elektronik sigara hakkında çıkan sonuçlar korkuttu. Medipol Mega Üniversite Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, yapılan araştırmaların sonuçlarına değinerek uyarılarda bulundu. İşte zararları ve detaylar…

Son Dakika önemli açıklama geldi. Tüm dünyada etkisini korumaya devam eden korona virüs süreci ile beraber insanların alışkanlıkları da değişmeye başladı. Bir çok vatandaş pandemi ile beraber elektronik sigaraya yöneldi. Bu kapsamda ABD’de elektronik sigara ile ilgili olarak araştırmalar yapıldı. Yapılan araştırmaların değerlendirmeleri sonucunda ortaya çıkan sonuçlar korkuttu. Yapılan araştırmaların sonuçların da biride korona virüse yakalanma riskinin daha fazla olduğunu kanıtlar nitelikteydi. İşte ortaya çıkan korkutan sonuçlar…

GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI TEHLİKENİN 5 KAT DAHA FAZLA OLDUĞUNU AÇIKLADI!

tarafından da elektronik sigaranın zararlarına yönelik açıklamalar geldi. Prof. Dr. Akkoyunlu, Amerika’da yapılan çalışmalara değinerek, elektronik sigara kullanımının arttığını ve elektronik sigara içen kişilerde korona virüse yakalanma riskinin 5 kat daha fazla olduğun ortaya çıktığını ifade etti. Yapılan araştırmanın bu olayın ne kadar ciddi boyutta olduğuna vurgu yaptı.

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu, Korona virüsün bulaşma oranının elektronik sigara ile beraber kat kat arttığını belirterek “Son dönemlerde elektronik ve ısıtılmış sigara kullanımı ciddi şekilde arttı. Bu aslında sigara bağımlılığının bir benzeri. Ancak hastalıklardan korunmuyor sadece kendinizi yalancı bir emniyete alıyorsunuz. Elektronik sigara kullanırken ortamda maskenizi indiriyorsunuz, tedbirsiz davranıyorsunuz. Dumanı derin çekme ile ortamdaki havayı virüs parçacıklarıyla ciğerlerinize çekiyorsunuz. Zaten varyantlı virüslerin gelmesiyle korona virüsün bulaş ihtimali kat kat artıyor” diye açıklamasında bulundu.

SİGARADAN FAZLA ZARARA YOL AÇIYOR!

Prof. Dr. Muhammed Emin Akkoyunlu uyarılarına devam ederken, elektronik sigaraların normal sigaradan daha zararlı olduğu uyarısında bulunarak uyarılarına şu şekilde devam etti; “Bunlar aslında tütün ürünleri değil. Gliserin içerisine eklenmiş olan nikotin ve esanstan oluşan yağlı bir ürün. Açıkçası bunlar standardize olmadığı için, herkes tarafından kolayca merdiven altında üretilebildiğinden ve bunun yanında içerisindeki kimyasalların yan etkileri bilinmediğinden sigaradan fazla zarara yol açıyor. Sigara bırakmak amacıyla elektronik sigara kullanımının büyük bir hata olduğunu söyleyebiliriz. Sigaranın etkileri nikotin ve yanan yağla beraber alınan o dumanın ciddi yan etkilere neden olabileceğini söyleyebiliriz. Elektronik sigara, sigaradan çok daha zararlı bir durum içeriyor. Kendi kliniğimizde yaptığımız çalışma gösterdi ki bunun hastalık olarak akciğerde yaptığı etki normal sigaranın zararıyla hemen hemen aynı oranda” açıklamasında bulundu.

“BUNLAR SADECE KANSERİN YERİNİ DEĞİŞTİRMEKTEDİR”

Prof. Dr. Akkoyunlu, tehlikenin büyüklüğüne vurgu yaparak, sigaranın katranını azaltmak amacıyla geliştirilen filtrelerin de zararı ortadan kaldırmadığı açıklamasında bulunarak, “O dönemde kanser riskinin azaldığını söylüyorlardı. 50 yıldır yapılan çalışmalar katran içeriğinin azaltılması, filtre takılması, mekanik filtrelerin kullanılmasının kanser riskini azaltmadığını gösterdi. Bunlar sadece kanserin yerini değiştirmektedir.

Katran olduğunda daha merkezi bölgelerde kanser meydana gelirken katran azaldığında daha uç bölgelerde kanser görülüyor. O nedenle sigara, sigara ürünleri ya da sigaraya benzeyen kimyasal maddeler kullandığınızda bunların hepsinin yan etkilerinin oldukça yüksek olduğunu bilmelisiniz” açıklamalarında bulundu.

SİGARA İÇENLER HASTALIĞI DAHA AĞIR GEÇİRİYORLAR!

Prof. Dr. Akkoyunlu, Korona virüse bağlı yoğun bakıma yatan kişilerin çoğunluğunu sigara içen kişilerin oluşturduğunu belirterek, “İnsanlar ‘arkadaşım sigara içiyor, bakalım korona virüs bulaşacak mı?’ diye düşünüyorlar. ‘Enfeksiyon kaptı ama ölmedi, sigara içenler ölmüyor’ diye yanlış bir algıya kapılıyorlar. Türkiye’de zaten korona virüse bağlı ölümler yüzde 1’in altında. Bu bakış açısı bizim psikolojik bir yanılsamamız. Yoğun bakımlara baktığımızda bunların büyük bir kısmını sigara içenler oluşturuyor. Sigara içenler çok daha fazla hasta oluyorlar. Yoğun bakımları görüyoruz sigara içenler hastalığı çok daha ağır geçiriyorlar. Sigara içenler korona virüsten çok daha fazla hayatını kaybediyor” açıklamasında bulundu.

NEFES ALIŞIM DEĞİŞTİ!

Sigara kullanan vatandaş tarafından bu konuda açıklamalar geldi. Elektronik sigaranın normal sigaraya göre masum gösterildiğini belirten, bir vatandaşımız, “Elektronik sigara kullanımını kesinlikle onaylamıyorum. ‘Sigarayı bırakamıyorum’ diyenlere inanmayın. Bırakmak istedikten sonra kolay. Sigarayı bırakalı 15 yıl oldu. Nefes alışım, yemeklerin tadına kadar her şey değişti” açıklamasında bulundu.

Başka bir diğer vatandaş korona virüs sebebiyle bu dönemde sigarayı bırakmak gerektiğini belirtti. Sigaranın her türlüsüne karşıyım diyen bir vatandaşımız da “Bu madde vücuda zarar veriyor, keseye zarar veriyor. Hiçbir şekilde faydası olmayan bir madde. 58 yaşındayım ve bu zamana kadar hiç sigara kullanmadım. Kullanmayı da düşünmüyorum” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı