Son Dakika: Esnafa Müjde Geldi! Esnafa 40 Bin TL Verilecek! Resmi Gazete'de Yayımlandı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Esnafa Müjde Geldi! Esnafa 40 Bin TL Verilecek! Resmi Gazete’de Yayımlandı!

GÜNDEM

7 Şubat 2021 Pazar 01:14:24

Son Dakika: Esnafa Müjde Geldi! Esnafa 40 Bin TL Verilecek! Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Ciro kaybı desteği nedir? Kimler ciro kaybı desteğinden yararlanabileceklerdir? Başvurular nereden yapılacak? Ciro kaybı desteği ne kadar verilecektir? Ne zaman başlayacaktır?

Beklenen müjdeli haber geldi. Binlerce gelecek bu haber bekliyordu. Esnafa verilecek olan “ciro kaybı desteği” Resmi Gazete’de yayımlandı. Bunun üzerine hemen incelemeler başladı.  Korona virüs sürecinde ekonomik yönden büyük sıkıntılar yaşayan vatandaş bu destekten yararlanabilecektir. Ciro kaybı desteği esnaflara özel sunulmakta olan bu destek 40 bin TL’yi aşmayacak şekilde sunulacaktır. Başvurular nasıl olacak? Kimler yararlanabilecek? İşte detayları…

CİRO KAYBI DESTEĞİ NE KADAR VERİLECEKTİR?

Korona virüs sürecinde sıkıntılı süreç devam ederken ekonomik yönden bu süreçten olumsuz etkilenen esnafa rahat bir nefes aldırmak adına bu destek devreye alınmıştır. Ciro kaybı desteği, esnafa sağlanacaktır. Ciro kaybı desteğini tek seferde ödenmek üzere 2 bin TL’den az olmayacak şekilde ve 40 bin TL’de fazla olmamak üzere 2020’deki ciroların 2019’daki cirolara göre azalan tutarının %3’ü esas alınarak verileceği belirtilmiştir.

CİRO KAYBI DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Açıklamanın yapılmasının ardından başvuruların nasıl olacağına dair araştırmalar yapılmaya başlandı. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin, Ciro kaybı desteğine ilişkin başvuru süresi ve diğer usul ve esaslara göre Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecektir. Ciro Kaybı Destek ödemeleri için E-devlet üzerinden başvuru alınması beklenmektedir. Başvuruların ardından değerlendirmeler yapılacaktır. Değerlendirme sürecinin tamamlanması ile birlikte ödemelerin kısa süre içerisinde vatandaşların hesabına yatırılması beklenmektedir.

CİRO KAYBI DESTEĞİ’NDEN HANGİ SEKTÖRLER YARARLANABİLECEKTİR?

Esnafa verilmek üzere devreye alınan bu destekten 2019’da ya da öncesinde başlamış olduğu işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibari ile faal mükellefiyeti bulunan, 2019’da cirosu 3 milyon TL ve altında olan sözü edilen yıllardaki cirosuna oranla 2020’deki cirosu %50 ve üzeri azalan işletmeler bu destekten faydalanabileceklerdir.

Sağlanacak olan Ciro kaybı desteği, tek seferde ödenecek şekilde, 2 bin liradan az olmayacak. Ayrıca 40 bin liradan da fazla olmamak kaydıyla verilecektir. Bununla beraber 2020’deki ciroların 2019’daki cirolara göre azalan tutarının %3’ü esas alınacak şekilde verilecektir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı