Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika! Ekrem İmamoğlu Açıklamalarda Bulundu

GÜNDEM

27 Mart 2020 Cuma 21:44:00

Son Güncelleme: 27/03/2020 21:45:07

Son Dakika! Ekrem İmamoğlu Açıklamalarda Bulundu

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cüneyt Özdemir’e açıklamalarda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ben bugün tedbirlerimizi ve önerilerimizi açıkladım, bir ilçe belediye başkanı çıkıp bana “sen işine bak senin ne haddine” diyor. Biz üst seviyede çaba gösteriyoruz, çözüm arıyoruz ama durum bu dedi. 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cüneyt Özdemir’e açıklamalarda bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ben bugün tedbirlerimizi ve önerilerimizi açıkladım, bir ilçe belediye başkanı çıkıp bana “sen işine bak senin ne haddine” diyor. Biz üst seviyede çaba gösteriyoruz, çözüm arıyoruz ama durum bu dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Cüneyt Özdemir ‘e açıklamalarda bulundu. Ekrem İmamoğlu, Koronavirus tedbirlerinin yetersizliğinden bahsetti.

Ekrem İmamoğlu’nun açıklamaları şöyle;

Artık konuşacak vakit yok. Bilim ne diyorsa yapılmalı. Bu hastalık temasla geçiyor. İstanbul’da hergün en az 1.2 milyon kişi bir şekilde sokağa çıkıp toplu taşımaya biniyor. Kesinlikle bir kısıtlama getirilmeli.

Dünya belediye başkanlarıyla görüştüm. Milano ve Madrid Belediye Başkanları izolasyonu bir gün önce başlatsalardı bile kayıpları önemli ölçüde azaltmış olabileceklerini söylediler. Biz de geç kalmamalıyız.

Çok acil olarak, İstanbul’da sokağa çıkılmamasına dair tedbirlerin derhal hükümet tarafından açıklanması gerektiğini düşünüyorum.

Biz hastaneleri yeterli görmüyoruz. Bu nedenle sahra hastanelerinin altyapısını hazırladık. 3 yerde sahra hastanesi öneriyoruz. Önerilerimizi ilettik, henüz cevap gelmedi.

İstanbul Bilim Kurulumuzun gözlemlerine göre hastanelerin uzun bir süre yeterli kalamayacağı değerlendiriliyor. Bu bakımdan biz hazırlığımızı yapıyoruz, önerilerimizi iletiyoruz.

İBB olarak bizim yetkilerimiz kısıtlı. Biz yetkilerimiz dahilinde hazırlık yapıyoruz ve yetkililere önerilerimizi iletiyoruz. Ancak belediyenin yetkileri de belli ve bazı konularda öneride bulunmanın ötesine geçemiyoruz.

3 sahra hastanesini ve 19 spor salonumuzu hemen hazırlayabileceğimizi dün yazılı olarak Sağlık Bakanlığına ilettik. Ancak bugün herhangi bir dönüş olmadı.

Ben bugün tedbirlerimizi ve önerilerimizi açıkladım, bir ilçe belediye başkanı çıkıp bana “sen işine bak senin ne haddine” diyor. Biz üst seviyede çaba gösteriyoruz, çözüm arıyoruz ama durum bu.

“İSTANBUL’DA SOKAĞA ÇIKMA TEDBİRLERİ ALINMASI GEREK”

Bu açıklanan tedbirler güzel ama yeterli değil. En azından çıkıp İstanbul’da sokağa çıkmama tedbiri alındığının açıklanması haricinde hiçbir önlemin çok etkili olacağını düşünmüyorum.

Yoğun saatlerde sefer azaltmıyoruz. Halk otobüsleri bir iki gün yolcu olmadığı için sefer azalttıkları için yoğunluk görüntüsü oluştu. Halk otobüslerine yakıt ve personel masrafı desteği sağlayarak seferleri arttırdık.

İBB 240 bin aileye sosyal yardım yapıyor. Son 10 günde gelen yeni başvuru ise 50 bin. Yakında bu 100 bin olacak, daha da artaracak. Biz kaynak bile istemeyi geçtik, borçlanma imkanlarımızın önünü açsalar yurt dışından kaynak bulabiliriz.

Sağlık Bakanlığının test sayısını arttırması lazım. Şu anda yapılan test sayısı çok düşük.

Ekmekte, suda ve temel gıdada sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi ihtimaline karşı bütün planlarımız hazır.

Durması halinde çökme vb. riskler bulunan projeler haricinde inşaatlarımızı durdurduk.

Başakşehir Şehir Hastanesine yapılan metro 2017’de durdurulmuş. %8 ilerleme ile devraldığımız metroyu bize neden bitirmediniz diyorlar. Doğru düzgün projesi yok, fizibilitesi yok, finansmanı yok, biz bu eksikleri gideriyoruz.

 

 

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı