Son Dakika: Çalışana Çifte Ödeme Müjdesi Geldi! Kısa Çalışma, İşsizlik Maaşı...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Çalışana Çifte Ödeme Müjdesi Geldi! Kısa Çalışma, İşsizlik Maaşı…

GÜNDEM

13 Ocak 2021 Çarşamba 14:00:11

Son Dakika: Çalışana Çifte Ödeme Müjdesi Geldi! Kısa Çalışma, İşsizlik Maaşı…

İşten ayrılınca işsizlik maaşı alınabilecek mi? 120 gün şartı nasıl sağlanacak? İşsizlik maaşından yararlanma şartları nelerdir?

Milyonlarca vatandaş korona virüs süreci ile beraber kısa çalışma ödeneği ve işsizlik maaşı almaya devam ediyor. Bu kapsamda en çok merak edilen konulardan biri de kısa çalışma ödeneği alan birinin işten ayrılmasının ardından işsizlik maaşı alabilecek mi sorusu cevap arıyor. Bu kapsamda yasalarımızda var olan kısa çalışma ödeneği özellikle korona virüs sürecinde hem işçileri koruyarak, hem de işyerlerini koruyarak bu süreçte çok önemli ve faydalı oldu. Ödenekler hala vatandaşın bu süreçte verilmeye devam ediyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU SÜRESİ

Korona virüs süreci ile beraber yaşanılan ekonomik süreçte de üretimi kısmen ya da tamamen durmak zorunda kalan işletmelerin çalışanlarının maaşlarını devlet ödemektedir. Bu kapsamda bu süreçte kısa çalışma ödeneği almanın ve başvurmanın şartları da genişletilmiş ve esnetilmişti.

Kısa çalışma ödeneği başvurularda beyan esas alınıp işlemler hızlandırılırken, prim şartları da değiştirilerek 600 günden 450 güne çekilmiş ve daha çok işçinin yararlanması sağlanmıştır. Bu durumda gelinen noktaya bakıldığında salgın döneminde 3.5 milyondan fazla işçi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı. Bunların bir kısmı işlerine geri dönmüşlerdir. Ayrıca yeni kısa çalışma ödenek başvuruları için de 30 Ocak’a kadar süre tanınmıştır.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ SAĞLANMAKTADIR!

Bunlarla beraber Yine İş Kanunu geçici 10. Maddesi uyarınca da tek taraflı ücretsiz izin imkanı getirilmiştir. Bu kapsamda mağduriyetini önlemek adına da nakdi ücret desteği sağlanmıştır. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin dönemlerinde ödenmekte olan paralar birer sosyal yardım şeklinde yapılmaktadır. Bu durumda bu dönemler ücretlendirilmediği gibi SGK primleri de yatırılmamaktadır. Bu süreçlerde iş akdi sona erdirilmemektedir bu durumda askıya alınmaktadır.

İŞSİZLİK MAAŞI İÇİN ÜÇ AYRI ŞART VARDIR!

İşsizlik maaşı’ndan yararlanabilmek için için üç ayrı şart bulunmaktadır. Bu şartlardan birincisi işçinin kendi istek ve kusuru dışında işten çıkartılmış olmasıdır. Diğer ikinci bir şart ise son 3 yılda 600 gün priminin bulunması ve son 120 günlük süre ile hizmet akdine bağlı olarak çalışmış olmak gerekmektedir.

Bu kapsamda belirlenen ilk iki kuralı yerine getiren çalışanlar eğer kısa çalışma ödeneği alıyorlarsa üçüncü kuralın oluşmamasından dolayı endişe yaşamaktadırlar. Ancak endişe edilecek bir durum yoktur. Çünkü yukarıda belirtildiği gibi kısa çalışma ödeneği sırasında söylediğiniz gibi iş akdi kesintiye uğramamaktadır. Yani bu durumda işten çıkartma olmamaktadır. Prim yatırılmasa da sözleşme devam etmektedir. Bu sebepten dolayıeğer son 3 yılda 600 gün priminiz varsa eğer son 120 gün şartı da yerine gelmiş olmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı