Son Dakika: Bakan Selçuk'tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Kısa Vadede Mümkün Görünmüyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Bakan Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Kısa Vadede Mümkün Görünmüyor!

GÜNDEM

8 Şubat 2021 Pazartesi 13:16:45

Son Dakika: Bakan Selçuk’tan Yüz Yüze Eğitim Açıklaması! Kısa Vadede Mümkün Görünmüyor!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yüz yüze eğitime dair önemli açıklamalarda bulundu. Okullar ne zaman açılacak? Tüm kademeler yüz yüze eğitime başlayabilecek mi? İlerleyen salgının seyri okulların açılmasına engel olacak mı?

Korona virüste vaka sayıları artmaya devam ediyor. Risk hala aynı şekilde etkisini korumaya devam ediyor. 15 Şubat tarihinde yüz yüze eğitime geçileceği belirtilmiştir. Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından önemli açıklama geldi; “Salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor. Kayıpları gidermek için öğrencilerimize gerekli desteği vermek üzere planlamalarımızı tamamladık. Yakın bir zamanda bu konudaki yol haritamızı sizlerle paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ZİYA SELÇUK’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yüz yüze eğitime dair açıklamalarda bulundu, “Salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, çevrim içi düzenlenen toplantıda “Yarıyıl Tatili Dönemi Mesleki Çalışma Programı” dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) Eğitim Bilişim Ağı’ndan (EBA) üzerinden, meslektaşlarına seslenerek yüz yüze eğitime dair paylaşımlarda bulundu.

Bakan Selçuk, Öğretmenlerin, korona virüs (KOVID-19) salgını sürecine yönelik olarak, öğretmek için öğrenme konusunda büyük çaba sarf ettikleri açıklamasını yaparak, öğretmenlerin online eğitim sürecinde velilerle daha aktif ve daha verimli iletişim içinde olduğu ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, korona virüs süreci ile beraber, öğretmenlerin dijital yeterliklerini geliştirdiklerini ifade etti. Bu süreçte ekranlara alışıp onu her zamankinden daha etkin şekilde kullandığına vurgu yapmıştır. Korona virüsle mücadele de online eğitim sürecinin birçok ülkeden daha başarılı şekilde yürütüldüğüne değinerek ve öğretmenlerin üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yerine getirdiklerini ifade etti

Bakan Selçuk, 15 Şubat tarihi itibari ile yüz yüze eğitime geçilerek yeni dönemin başlayacağını, bu süreçte salgının da engel olmaktan çıkmasını ve okulların da rahat bir şekilde yüz yüze eğitime geçmesi en büyük amaçları olduğunu belirtmiştir.

YAŞ GRUPLARININ TAŞIDIĞI RİSKLERİ DİKKATE ALARAK TÜM PLANLAMALARI YAPTIK!

Bakan Selçuk, sürekli olarak değişiklik gösteren salgının seyrine göre en “akli” kararı vermekle sorumlu olduklarını dile getirmiştir.

Bakan Selçuk, bu süreçte tüm ihtimalleri hesapladıklarını belirterek, tüm tedbirleri aldıklarını, öğretmenleri ve çocukları en güvenli şartlarda sınıflarda buluşturmak için tüm güçleri ile çabaladıklarını anlatan Bakan Selçuk, şu açıklamalarda bulundu;

“Temel gayretimiz ve ilkemiz, deneyimlerimizin de ışığında, kontrollü şekilde yüz yüze eğitime geçmek. Salgının seyri nedeniyle tüm sınıfların aynı anda ve tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime geçmesi kısa vadede mümkün görünmüyor. Dolayısıyla biz yaş gruplarının taşıdığı riskleri, pedagojik gelişimleri, 7 ve 10. sınıflar gibi hiç açılmamış sınıfları, sınav ve staj durumu gibi çeşitli ve öncelikli etkenleri dikkate alarak planlamalarımızı yaptık. Salgının şartlarına göre en güvenli ve faydalı uygulamayı yürürlüğe koyacağız birlikte. Ayrıca bu dönemde oluşan öğrenme kayıplarını tespit ediyoruz. Bu kayıpları gidermek için öğrencilerimize gerekli desteği vermek üzere planlamalarımızı tamamladık. Yakın bir zamanda bu konudaki yol haritamızı sizlerle paylaşacağız.” açıklamasında bulundu.

HAYATIMIZDA YER ALMAYA DEVAM EDECEK!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmenlerin aktif kullanıma devam ettiklerini ve dolayısıyla günde yaklaşık 3 milyon canlı dersin yapıldığı EBA’nın, dünyada eğitim kategorisinde en çok ziyaret edilen web sitesi haline geldiği açıklamasında bulundu “Milyonlarca çocuğunuza bu kanaldan ulaştınız, bu konuda dünyaya hep birlikte örnek olduk.” ifadelerini kullandı.

Bakan Ziya Selçuk, hedeflerinin bu süreçte dersleri hem nicelik hem de nitelik bakımından artırmak olduğunu ifade ederek;

“Biz bu süreçte altyapımızı güçlendirdik ve erişim kapasitemizi mümkün olan en üst düzeye yükselttik. Eğitim hizmetlerinden evlatlarımızın adil şekilde yararlanması için şimdiye kadar 500 binden fazla öğrencimize tablet bilgisayar ve internet erişimi sağladık. Türkiye genelinde yaklaşık 15 bin salon ve 162 mobil EBA Destek Noktası oluşturduk. Kırsal bölgelerdeki çocuklarımızın bu noktalara erişimi için ulaşım hizmeti sağladık. Çalışmalarımız devam etmektedir.  Ayrıca TRT EBA TV kanallarında 10 ayda, 10 bin ders videosu hazırlayarak çocuklarımıza üç televizyon kanalından ulaştık. EBA TV öğretmenlerime gece gündüz gösterdikleri bu fedakarlıktan ötürü hassaten teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Bakan Ziya Selçuk, “Uzaktan eğitim, salgın önümüzden çekilse ve yüz yüze eğitime dönsek de eğitimde önemli bir rol oynamaya, hayatımızda yer almaya devam edecek.” bu durumda korona virüs sürecinde 2020’de uzaktan eğitim sistemi üzerinden, mesleki gelişim eğitimlerinin 2 milyon 234 bin kontenjanla öğretmen ve okul yöneticilerinin başvurusuna açıldığı açıklamasında bulunmuştur.

EĞİTİMLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, korona virüs sürecinde öğretmenlerin bireysel ve mesleki gelişimleri konusunda azim ve çaba gösterdiğine vurgu yaparak”1 milyon 373 bin 454 öğretmenimiz bu eğitimlere katıldı. Eğitimlerin uzaktan oluşu, bu süreçte bizlere avantajlar da sağladı. Yüz yüze eğitime kıyasla çok sayıda öğretmenimiz farklı eğitimlere katılma imkanı buldu, kendini geliştirdi, uluslararası geçerliliği olan sertifika sahibi oldu. Yarıyıl tatili ve 8-12 Şubat’ta mesleki çalışma döneminde 40 mesleki gelişim eğitimini uzaktan eğitim sistemi üzerinden 400 bin öğretmenimizin başvurusuna açtık. Çağın gereklilikleri, şartların doğurduğu ihtiyaçlar, sizlerin beklentileri ve teklifleriniz doğrultusunda eğitimlerimiz artarak devam edecek.” açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmenlerin 2. dönemim yüz yüze eğitime, yeni eğitim öğretim dönemi başlarken eğitimin şekli ve araçlarından çok muhteva ve niteliğini dikkate alması gerektiğini vurguladı. Bu süreçte, öğretmenlerin edindikleri tecrübeleri belirterek ve yeni becerileriyle her yerde, her şartta mesleğin gereğini layıkıyla yerine getireceğine vurgu yapmıştır.

Bakan Selçuk, “Salgın nedeniyle sınıfların kapısını kapatmak zorunda kaldığımız günden bu yana evlatlarımız için gece gündüz ter döken, ‘Ziya Öğretmenim burası bizde.’ diyen siz meslektaşlarım, tek tek her biriniz bizim için çok değerlisiniz. Öğrencilerimizin ve ülkemizin güzel geleceği size emanet. Hepinize başarılı bir eğitim öğretim dönemi diliyorum.” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı