Son Dakika: Alerjisi Olanlar Dikkat! Koronavirüs Aşısı Olmadan Önce Bunları Okuyun!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Alerjisi Olanlar Dikkat! Koronavirüs Aşısı Olmadan Önce Bunları Okuyun!

GÜNDEM

19 Şubat 2021 Cuma 19:44:21

Son Dakika: Alerjisi Olanlar Dikkat! Koronavirüs Aşısı Olmadan Önce Bunları Okuyun!

Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, tarafından önemli uyarılar geldi. Dr. Öztürk, alerji hastalarına koronavirüs aşısı yaptırmadan önce dikkat etmesi gerekenleri açıkladı ve uyarılarda bulunmuştur.

Koronavirüs ile mücadelede evlerimizde daha çok vakit geçirmeye başladık. Koronavirüsle berabaer evlerde vakit geçirilmesi ile salgın sürecinde alerjisi olan kişilerin özellikler erkeklerin şikayetlerinin artmaya başladığı belirtildi. Şikayetler yüzde 50 oranında artış gösterirken, Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, tarafından önemli uyarılar geldi. Dr. Öztürk, alerji hastalarına koronavirüs aşısı yaptırmadan önce dikkat etmesi gerekenleri açıkladı ve uyarılarda bulunmuştur.

AŞIDAN SONRA HASTANEYİ TERK ETMEMEK GEREKİYOR!

Prof. Dr. Öztürk, tarafından yapılan açıklamalara göre, alerjik reaksiyon şüphesi bulunan kişiler için koronavirüs aşılama öncesinde uygulanacak aşıya bağlı olarak, alerjik reaksiyon oluşmasını engel olmak adına veya gelişebilecek olası reaksiyonların daha hafif geçmesi için antialerjik ilaç tedavisi uyguladıklarını belirterek devam etti; “Bundan 2 saat sonra aşı yapılmasını öneriyoruz. Aşıdan sonra 1-2 saat süreyle de hastaneyi terk etmemek gerekiyor” ifadeleri kullanılmıştır.

“ERKEKLERDE VAKALAR ARTMIŞ DURUMDA”

Alerjik Hastalıklar ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, Pandemi döneminde özellikle erkeklerde alerjik reaksiyonların görülme oranında bir artış yaşandığına vurgu yaparak  “Erkekler genelde ev temizliğiyle ilgilenmedikleri ve genelde ev dışında kaldıklarından dolayı ev tozu alerjileri olmuyordu.

Ama bu süreçte eve bağımlılık arttığından ev tozu akarlarına bağlı astım yakınmaları aşikâr oldu. Bundan dolayı erkeklerde vakalar artmış durumda. Kadınlarda da arttı ancak çalışmayan kadınların evde bulundukları dönemde bu yakınmaları zaten devam ediyordu. Ancak dışarıya çıkışları kısıtlandığından yüzde 50 oranında şikâyetlerde bir artış söz konusu. Bu kişilere anti alerjik ilaçlar öneriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

AŞIDAN SONRA 1-2 SAAT HASTANE TERK EDİLMEMELİ!

Prof. Dr. Sami Öztürk, Koronavirüs aşısına bağlı olarak alerjik reaksiyonların çok fazla görünmediği konusunu açıklayarak,  alerjisi olan kişilere koronavirüs aşısı olmadan önce dikkat etmeleri gereken durumları tek tek açıkladı;

“Koronavirüs aşısına bağlı lokal reaksiyonlar yüzde 5 hasta grubunda görülüyor. Aşı yapmaya bağlı ciddi alerjik reaksiyonlar ise 100 binde bir görülüyor. Ancak bizlerin ilaç kullandığımız dönemde ilaçlara reaksiyon gösterme ihtimalimiz 100 binde 49.

Yani normal antibiyotik ilaç kullanmaktan daha az riskli. Kişi daha önceden aşı oldu ve içindeki maddelere karşı ciddi reaksiyonu varsa bunlara aşı tedavisi önermiyoruz. Basit alerjisi, hafif astımı olan herkesin aşı olmasını öneriyoruz. Ancak daha önceki dönemde birden fazla ilaca karşı alerji varsa, ilaç alerjik reaksiyonları, şok gibi tablolar oluşturduysa herhangi bir dönemde aşılara karşı bir reaksiyon geliştiyse bu kişiler alerji doktoruna danışmadan aşı olmamalılar.

Özellikle ilaç alerjisi reaksiyonu öyküsü olup alerji belirtisi taşıyan kişilere aşı yapmadan önce antialerjik ilaç tedavisi uyguluyoruz. Bunun amacı alerjik reaksiyon olmaması, olsa dahi hafif geçirilmesi. Bundan 2 saat sonra aşı yapılmasını öneriyoruz. Aşıdan sonra 1-2 saat hastaneyi terk etmemek gerekiyor. Aşı olduktan sonra 2-3 gün kadar günde birer tane alerji ilacı kullandıklarında da yakınmaları genelde olmuyor.” İfadeleri kullanıldı.

ALERJİSİ OLANLAR DİKKAT!

Alerjik hastalıkların belirtileri ile koronavirüs belirtilerinin benzer özellik gösterdiğini anlatan Prof. Dr. Sami Öztürk, “Alerjik hastalıklarda burun akıntısı, tıkanması, hapşırma, burun tıkanıklığına bağlı baş ağrıları, nefes darlığı, öksürük, hırıltılı solunum gibi belirtiler olmaktadır.

Koronavirüs hastalığında ise 24 saatten uzun süren ateş, kuru öksürük, nefes darlığı, baş ağrıları, burunda koku kaybı, ağızda tat kaybı olmaktadır. Alerjik hastalıklar ile koronavirüsün ortak belirtileriyse öksürük, nefes darlığı, baş ağrısıdır. Kişiler, ‘Acaba ben koronavirüs hastası mıyım’ diye kendilerini sorgulayacaktır.

Özellikle 2 günden uzun süren yüksek ateş varsa şiddetli baş ağrıları, kırgınlık, kuru öksürük ve nefes darlığı şikâyetleri oluyorsa, bunlar özellikle koronavirüsün belirtisi olabilir. Böyle yakınması olan ve kalabalık ortamlara girmiş çıkmış kişilerin mutlaka hekime başvurarak koronavirüs testi yaptırması gerekir.

Alerjik hastalıklarda yüksek ateş çok nadir görülür. Öksürük her ne kadar baş ağrısına yol açsa da yüksek ateş, koku kayıpları, tat kayıpları bizim koronavirüsle ile alerjik hastalıkları birbirinden ayırdığımız önemli kriterlerdendir. Hastalarda buna göre ayırıcı tanıya gidebiliyoruz” açıklamaları yapılmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı