Son Dakika: 4 Hafta Çok Kritik! Bambaşka Bir Süreç Başlayabilir! Yasaklar Artacak mı?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: 4 Hafta Çok Kritik! Bambaşka Bir Süreç Başlayabilir! Yasaklar Artacak mı?

GÜNDEM

10 Şubat 2021 Çarşamba 13:29:23

Son Dakika: 4 Hafta Çok Kritik! Bambaşka Bir Süreç Başlayabilir! Yasaklar Artacak mı?

Korona virüs vaka sayılarında artış neden devam ediyor. Türkiye’de görülen mutant virüs vaka sayıların da artışa sebep mi oluyor? Uzmanlar ne diyor? Kısıtlamalar daha da artacak mı? 4 hafta neden kritik?

Son Dakika: Mutasyonlu virüs vakalarının artması, vaka sayılarının düşmemesi üzerine risk büyümeye devam ediyor. Son zamanda vaka sayılarının düşmemesi bir de bununla beraber saha ölümcül olarak bilinen mutasyonlu virüs vakalarının hızla artışa devam etmesi üzerine yeni planlamaların yeni kısıtlamaların gündeme gelmesine sebep oluyor. Mutant virüs ile ilgili olarak da vaka sayısındaki etkisinin görülmesi için de 4 haftanın kritik olduğu belirtilmektedir.

TAŞRA İLLERDE AKRABA ZİYARETLERİ BAKA SAYILARINI ARTTIRIYOR!

Korona virüsle mücadele devam ederken, tedbirlerde bir süredir devam ederken vaka sayılarında düşüş beklenirken artışların yaşanması üzerine farklı görüşler ortaya atılmaya devam ediyor. Bununla beraber sürekli olarak yapılan toplantılar da, vaka sayılarında yaşanan artış ile ilgili görüşmeler, yaşanan artışı gevşemeye bağladığı gibi, mutasyonlu virüsle ilişkili olduğunu savunan görüşlerde bulunmaktadır. Bu kapsamda her iki konuda da adım atılacağı bildirilmektedir. Vaka sayılarındaki artışın taşra illerdeki akraba ilişkileri görüşmeleri nedeniyle arttığı görüşü paylaşılmaktadır.

4 HAFTA ÇOK KRİTİK, 4 HAFTA SONRA BELLİ OLACAK!

Babacan tarafından yapılan habere göre, gerçekleştirilen toplantılarda yapılan değerlendirmelerde, büyükşehirlerde son dönemlerde yoğun bakım hastalarının azaldığı belirtilirken gelen son dakika haberine göre, son bir haftada vaka sayılarında yeniden artış saptaması yapılmıştır. Türkiye’de İngiltere varyasyonunun görülmesinin yanı sıra, Türkiye’deki virüsün kendi mutasyonu konusunda da araştırmaların yapılmaya devam edildiği belirtilmiştir.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, mutasyonlu virüsün vaka sayılarını arttırdığı görüşüne karşılık henüz net bir veri olmadığını belirtmektedirler. Uzmanlar bu konuda testlerin pozitiflik oranının hala yüzde 5’lik seviyede olduğu ifade edilmiştir. Türkiye’de artan vaka sayısını mutasyonun etkileyip etkilemediği 4 hafta sonra belli olacağı ve buna göre görüşmelerin yapılacağı belirtilmektedir.

BAMBAŞKA BİR SÜREÇ BAŞLAYABİLİR!

Gerçekleştirilen toplantılarda, aşılar ve mutasyonlu virüsle ilgili olarak sık sık değerlendirmeler yapılmaktadır. Türkiye’nin kullandığı Sinovac aşısının inaktif olması sebebiyle mutasyonlara karşı etkili olduğu söylenmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan yorumlarda, pandemi de üçüncü dalgadan söz edebilmek için, yenide görülmesi gerektiği vurgusunu yaparak, “Virüs tamamen yeni bir özellik kazanarak, mutantla başka bir şeye evrilirse, işte o zaman bambaşka bir süreç başlayabilir” açıklaması yapılmaktadır.

HASTALIK ATLATILSADA 6 AYA KADAR BELİRTİLERİ SÜREBİLİYOR!

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona virüs tedavisi görmelerinin ardından, iyileşen hastaların tedaviden birkaç ay sonra bile aynı hastalığın belirtilerine maruz kaldığı açıklamasında bulunmuşlardır. Özlü, hastalık alışık olduğumuz seyirde devam etmiyor açıklamasında bulunmuştur. Hastaların virüsü atlattığını fakat, bazen 6 aya kadar varan sürelerde hastalığın belirtilerini de taşımaya devam ettiklerini belirtmektedirler.

Açıklamalarına devam eden, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, korona virüs tedavisi görmelerinin ardından, iyileşen hastaların birkaç ay sonra bile aynı hastalığın belirtilerine maruz kaldığını açıklamasını yaparak, halsizlik, öksürük, göğüs, sırt ağrısı ve nefes darlığı gibi şikâyetlerle kendilerine başvurduklarını belirtti. Korona virüs hastalığı geçirmiş olan kişiler üzerinde, takiplerinin devam ettiğini belirterek, Prof. Dr. Özlü, şu anda göğüs hastalıkları olarak poliklinik yükümüzün neredeyse yarıya yakınını korona virüs geçirip atlatmış insanlar oluşturmaktadır açıklamasında bulunmuştur.

Gerçekten bu hastalar aslında korona virüsü atlatmışlar, tedavi olmuşlar ve iyileşmişlerdir. İyileşmiş olsalar da hala daha semptomları devam etmektedir. Tedavinin ardından, bazı hastalarda öksürük var, bazılarında nefes darlığı, kimisinde halsizlik, çabuk yorulma gibi şikâyetler devam edebilmektedir.

Bu kişiler hareket esnasında yürüme sırasında tıkanmaktadırlar. Bu durum bazen aylarca sürebilmektedir. Bu hastaların baktığımız zaman akciğer grafiklerinde kalıcı bazı değişliklerin oluşmaya başladığını görebiliyoruz ifadeleri kullanıldı. Bazen de değişikliklerin tamamen düzelmediği görülmektedir. Bazı hastalarda da yaptırdığımız kan testlerinde kanında hala Covid-19 ile ilişkili intihabı reaksiyonu gösteren pozitif bulgular olabiliyor açıklaması yapılmıştır. Onun için bunları süreci atlattığına emin olana kadar takip ediyoruz ifadelerine yer verilmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı