Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sıfır Otomobil Alacaklara Müjde! ÖTV ödemeksizin yarı fiyatına Sıfır Otomobil Alabilirsiniz

GÜNDEM

1 Mayıs 2020 Cuma 22:06:31

Sıfır Otomobil Alacaklara Müjde! ÖTV ödemeksizin yarı fiyatına Sıfır Otomobil Alabilirsiniz

Son dönemde yaşanan Koronavirüs salgının da etkisiyle Sıfır otomobil piyasasında fiyatlar aşırı derecede artmış durumda. Hal böyle olunca vatandaş da sıfır otomobil yerine 2. el otomobile yöneliyor. Ancak engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV indirimi ve desteğiyle sıfır otomobiller için büyük bir avantaj bulunuyor!

Son dönemde yaşanan Koronavirüs salgının da etkisiyle Sıfır otomobil piyasasında fiyatlar aşırı derecede artmış durumda. Hal böyle olunca vatandaş da sıfır otomobil yerine 2. el otomobile yöneliyor. Ancak engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV indirimi ve desteğiyle sıfır otomobiller için büyük bir avantaj bulunuyor! 2020 yılında engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV indirimi tutarları güncellendi! Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) 2020 yılında engelliler için ÖTV indirimi sınırını 247 bin 400 TL’den 303 bin 200 TL’ye yükseltti. Yani engelli vatandaşlar ÖTV ve diğer vergiler dahil, 303 bin 200 TL’ye kadar olan araçları alırken ÖTV indiriminden yararlanabilecek! Detayları haberimizde sizler için hazırladık…

Engelli vatandaşlara sağlanan ÖTV indiriminde limit arttı! Engelli vatandaşların da sosyal hayata katılım sağlamaları ve toplumda daha çok yer edinebilmeleri için sıfır araç alımlarında ÖTV indirimi uygulaması sürdürülüyor. Trafiğe çıkmak ve araç sahibi olmak isteyen engelli vatandaşlara yönelik ÖTV’siz ve indirimli ÖTV üzerinden sıfır araç alımı büyük önem taşımaktadır. Özel Tüketim vergisi, vatandaşlardan sıfır otomobil alımlarında alınan vergi türlerinden biridir. Çoğunlukla lüks ürünlerden alınan ÖTV, engelli vatandaşların sıfır araç alımlarında indirimli olarak uygulanmaktadır.

ENGELLİYE ÖTV İNDİRİMİ MÜJDESİ! ÖTV ORANI DAHA DA DÜŞTÜ

Engelli vatandaşlar için sıfır araç alımlarında Ötv indirimi müjdesi uzun süredir devam ediyor. Ötv indiriminden yararlanmak isteyen engelli vatandaşın sıfır kilometre ve en fazla 1.6 motor hacmine sahip otomobilleri tercih etmesi gerekiyor. Normal alımlarda ÖTV’nin %18’i üzerinden KDV de eklenecektir ve bu hesaplamayla araç fiyatları ortaya çıkar. Ancak engelli raporu bulunan vatandaşların Sıfır araç alımlarında %40’a yakın bir indirim söz konusu olmaktadır!

ENGELLİ VATANDAŞIN ÖTV İNDİRİMİNDEN FAYDALANMASI İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

İlk etapta engelli vatandaşın, engellilik durumunu tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık raporuyla ispat edebilmesi gerekmektedir. Bu sağlık raporunda engel durumu ve oranı ise %40 ve üzerinde tespit edilmiş olmalıdır.

ÖTV indirimi, bireylere şahsi olarak tanınan bir hak olduğundan engelli vatandaşın ailesinden bir kişinin kendisinin şahsen yaptığı sıfır kilometre araç alımlarında ÖTV indirimi uygulanmayacaktır. Zira engelli bireyin, otomobil alımını kendi adına kayıt ettirmesi gerekmektedir. Ancak bunun da istisnası vardır ve %90 ve üzerinde engeli bulunanlara atanan vasi ile 2. ve 3. derece akrabaları, üzerlerine araç satın alabilirler. Bu durumda da ÖTV indiriminden yararlanırlar.

ÖTV indirimiden faydalanabilmek için alınacak aracın sıfır kilometre olması ve en fazla 1.6 motor hacmine sahip olması gerekmektedir.

ÖTV indirimiyle alınan bir araç 5 yıl boyunca alım-satıma konu edilemez yani başkasına satılamaz. Ayrıca bu 5 yıllık sürede engelli vatandaşlar tekrardan ÖTV’siz araç satın alamazlar. Kişinin engeli araç kullanmaya müsait değil ise aracı kullanacakların B sınıfı; engelli kişinin aracı kendisinin kullanma durumunda ise H sınıfı ehliyete sahip olması gerekir.

ÖTV İNDİRİMİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

ÖTV İndiriminden yararlanabilecek kişiler, 1 Ocak 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. R.G’de yayımlanan kararda ÖTV indiriminden yararlanacak kişiler şu şekilde kategorize edilmiştir:

– Şehit yakınları ( şehidin annesi, babası, eşi ve çocukları)

– Gazi ve gazi yakınları (gazinin annesi, babası, eşi ve çocukları)

– Yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile engel durumu kanıtlanmış olan kişiler

Bu kişiler ÖTV indiriminden faydalanabilecektir. ÖTV indirimiden faydalanarak istediğiniz galeriden sıfır kilometre araç alabilirsiniz. Ancak alınan araç 5 yıl boyunca başkasına satılamayacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı