Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sıfır kilometre ve ikinci el araba alacaklar dikkat! ÖTV indirimi bazı kişiler için geçerli olacak!

GÜNDEM

18 Temmuz 2020 Cumartesi 15:04:21

Sıfır kilometre ve ikinci el araba alacaklar dikkat! ÖTV indirimi bazı kişiler için geçerli olacak!

Araç almak isteyen vatandaşlarımız son zamanlarda araba fiyatlarının artış göstermesinden bir hayli şikâyet etmesiyle gündemimizde ki yerini alıyor. Milyonlarca vatandaşımız için beklenen ÖTV indirimi ile birlikte milyonlarca vatandaşımız için müjdeli haber geldi mi?

Araç almak isteyen vatandaşlarımız son zamanlarda araba fiyatlarının artış göstermesinden bir hayli şikâyet etmesiyle gündemimizde ki yerini alıyor. Milyonlarca vatandaşımız için beklenen ÖTV indirimi ile birlikte milyonlarca vatandaşımız için müjdeli haber geldi mi? ÖTV indiriminin yapılıp yapılmayacağı ile ilgili araştırmalar sürdürülmesiyle beraber milyonlarca vatandaşımız müjdeli haberi bekliyor. Özellikle pandemi sürecinde taşıt kredi faiz oranlarının düşüş göstermesinin ardından bir hayli artış gösteren araç fiyatları için tepkiler gün geçtikçe artış gösteriyor. ÖTV indirimi ile Kimler araç sahibi olabilir? Gibi pek çok sorunun cevabını haber adresimiz üzerinden öğrenebilirsiniz…

Milyonlarca vatandaşımız tarafından merak içerinden ÖTV indirimi sık sık araştırmaları sürdürülüyor. Vatandaşlarımız son zamanlarda ‘’ Yılsonunda ÖTV indirimi yapılacak mı? İkinci el araç piyasası düşecek mi? ‘’ gibi sorular ile çıkmaktadır. Yapılan araştırmalar kapsamında ÖTV indirimleri ile ilgili tüm detayları haberimizde. Son zamanlarda hem sosyal medya da hem de internet üzerinde yapılan araştırmaların genelini ÖTV indirimi kapsıyor. Sıfır araba alımları için geçerli olan Özel Tüketim Vergisi indirimi yapılması ardından ikinci el araç fiyatların düşüş göstereceği tahmin ediliyor. Ancak bu konu hakkında herhangi bir resmi açıklama bulunmaması vatandaşlarımız için sıkıntılı dönemler içerisinde bulunuyor.

ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

Maliye kaynakları tarafından yapılan açıklamalar kapsamında ÖTV indiriminin geleceğine dair iddiaların net bir açıklaması bulunmuyor. Özellikle günümüzde ÖTV indirimi ile alakalı olarak sosyal medya üzerinden ÖTV indiriminin yapılacağına dair iddialar bulunuyor. Ancak bu iddiaların aslı bulunmadığı ön görülmektedir. Böylelikle bu mevcut durumlar için şuan da ÖTV indirimi söz konusu olmamaktadır. Böylelikle vatandaşlarımız bu yalan haberler ile umutlanmamalıdır. Günümüzde ÖTV indirimi sayesinde pek çok vatandaşımız uygun fiyatlar kapsamında araç sahibi olma olanağına sahip olabilmektedir. Peki, ÖTV indiriminden kimler faydalanabilir?

ENGELLİ ORANLARI KAPSAMINDA ÖTV İNDİRİMİ!

Günümüzde engeli bulunan bireyler engelli raporu alarak araç alımlarında raporları kapsamında ÖTV indirimlerinden yararlanmaktadır. Yüzde 90 ve üzerinde bulunan vatandaşlarımız için ÖTV indirimlerinin tamamından yani sıfır ÖTV ile araç alma fırsatını elde edebilmektedir. Engelli bireylerin araç kullanmaya elverişli olan kişiler almış oldukları araçları kullanma fırsatını bulabilmektedir. Ancak durumu elverişli olmayan bireyler ise ikinci dereceden yakını yani Anne, baba, çocuk, kardeş, torun, büyükbaba, büyükanne gibi akrabalarına ya da özel şoförlerine ara kullandırabilme fırsatını bulundurmaktadırlar.

Böylelikle bu fırsattan yararlanan bireyler engellilik oranı yüzde 90 olma şartı bulunmasıyla beraber ÖTV indiriminden sıfır olacak şekilde yararlanma fırsatını bulabiliyor. Engellilik durumu yüzde 90 olan malul ve engelli bireyler için ise durumlarının tam teşekküllü devlet hastaneleri üzerinden rapor almaları doğrultusunda faydalanma olanağına sahip olabilmektedir. Alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten “Motorlu Araç Tescil Belgesi”nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile “Araçlar İçin Teknik Belge” ve “Proje Raporu”nun aslı veya noter onaylı örneğini ilgili vergi dairesine ibraz etmeleri halinde istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı