SGK Flaş Bir açıklama yaptı! Emekliler Bir Kaç İşlem Yapmak Zorunda
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SGK Flaş Bir açıklama yaptı! Emekliler Bir Kaç İşlem Yapmak Zorunda

GÜNDEM

29 Mayıs 2020 Cuma 18:28:41

Son Güncelleme: 29/05/2020 18:28:53

SGK Flaş Bir açıklama yaptı! Emekliler Bir Kaç İşlem Yapmak Zorunda

Yeni emekli olanlar ikramiye ödemesi alabiliyor mu? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) flaş bir açıklama yayınladı! Buna göre yeni emekli olanların emekli ikramiyesinden yararlanması için birkaç işlem yapması gerekiyor. Nisan-Mayıs aylarında emekli olan vatandaşlar da, Koronavirüs salgını nedeniyle öne çekilip Nisan başında ödenen Ramazan bayramı emekli ikramiyesinden yararlanabilecekler.

Yeni emekli olanlar ikramiye ödemesi alabiliyor mu? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) flaş bir açıklama yayınladı! Buna göre yeni emekli olanların emekli ikramiyesinden yararlanması için birkaç işlem yapması gerekiyor. Nisan-Mayıs aylarında emekli olan vatandaşlar da, Koronavirüs salgını nedeniyle öne çekilip Nisan başında ödenen Ramazan bayramı emekli ikramiyesinden yararlanabilecekler. Emeklilere Temmuz ayında da zam müjdesi var. Peki yeni emekli olanlar ikramiye ödemesi alabilmek için başvuru şartları neler? Nasıl ikramiye alabilirler? Yeni emeklilerin bayram ikramiyesi alma şartları haberimizin devamında sizlerle…

13 milyona yakın emekliye Koronavirüs salgını nedeniyle, Ramazan Bayramı öncesi ödenmesi planlanan Bayram ikramiyeleri, Nisan ayı başında ödenmişti. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda da Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi 1000 TL ikramiye ödemeleri emeklilerin hesaplarına yatırılıyor. Ancak, Koronavirüs nedeniyle emekli ikramiyelerinin öne çekilip ödenmesi nedeniyle, Nisan ve Mayıs aylarında emekli olacak yeni emeklilerin bu ikramiyeden yararlanıp yararlanamayacağı merak ediliyordu. Yapılan açıklamaya göre Nisan-Mayıs aylarında emekli olanlara da 1000 TL Ramazan Bayramı ikramiyesi ödenecek. Peki hangi emekli ne kadar ikramiye alacak? İkinci ikramiyeler ne zaman ödenecek? Yapılan düzenleme değişikliğiyle birlikte, 1000 TL emekli bayram ikramiyesinden yararlanma şartı ‘ödeme tarihinde gelir ve aylık alma’ yerine ‘bayramın içinde olduğu ayda gelir ve aylık almak’ olarak değiştirildi. Böylece, Nisan-Mayıs aylarında yeni emekli olanlar da, Nisan ayı başında erkene çekilerek ödenen 1000 TL Ramazan Bayramı ikramiyesinden yararlandırıldı.

YENİ EMEKLİ OLACAKLAR NASIL İKRAMİYE ALABİLİR? DİKKAT EDİN!

Koronavirüs salgını nedeniyle Emeklilere 1000 TL Ramazan Bayramı ikramiye ödemesinin Nisan ayı başına çekilmesi, Nisan Mayıs aylarında yeni emekli olacakları olumsuz etkileyecekti. Ancak Torba Yasa ile düzenlemeye gidildi ve mağduriyetlerin önüne geçildi. Böylece ‘ödeme tarihinde gelir ve aylık alma’ yerine ‘bayramın içinde olduğu ayda gelir ve aylık almak’ olarak değiştirildi.

Ramazan Bayramı 2020 yılında 24-26 Mayıs tarihlerinde kutlanacağı için, Nisan Mayıs aylarında emekli olan yeni emekliler de bayram ikramiyesi alabilecekler. Yeni emekli olanlara böylece hem Ramazan hem de Kurban bayramında olmak üzere 2 bin TL ikramiye ödemesi yapılacak. Emeklilik şartlarını tamamlayanların, Nisan ayı sonuna dek emeklilik dilekçelerini Kurum’a vermeleri gerekiyor.

İKİNCİ EMEKLİ İKRAMİYELERİ NE ZAMAN?

Ramazan Bayramı ikramiyelerini erken alamayan ve yeni emekli olanlara ödemeleri 27-30 Temmuz tarihine kadar ödeme yapılacak. Yeni Emekli olanlara Ramazan bayramı ikramiyelerinin, Kurban Bayramı ikramiye ödemelere kadar 27-30 Temmuz arasında yapılması bekleniyor. Öte yandan Haziran ve Temmuz aylarında emekli olan yeni emekliler de bu 1000 TL Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanabilecekler.

BAYRAM İKRAMİYESİ KİME NE KADAR ÖDENİYOR?

Emekli: 1.000 TL, Ölüm aylığı (% 75): 750 TL, Ölüm aylığı (% 50): 500 TL, Ölüm aylığı (% 25): 250 TL, 2 aylık alana: En yüksek ödeme getiren dosya üzerinden, Sürekli iş göremezlik ödeneği alana: İş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi alabiliyor.

KURBAN BAYRAMI EMEKLİ İKRAMİYE ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

2020 yılında Kurban Bayramı 31 Temmuz Cuma günü başlayıp 3 Ağustos tarihine kadar devam edecek. Kurban Bayramı Emekli maaşı ikramiye ödemeleri ise en geç 30 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak. Bu tarihe kadar Kuruma dilekçe vererek emekli olanlar, emekli maaşı ikramiye ödemelerinden faydalanabilecekler.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı