Sağlık Bakanlığı Açıkladı! Yeni Uygulama Devrede! Buradan Takip Edebilirsiniz...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sağlık Bakanlığı Açıkladı! Yeni Uygulama Devrede! Buradan Takip Edebilirsiniz…

GÜNDEM

14 Ocak 2021 Perşembe 14:33:01

Sağlık Bakanlığı Açıkladı! Yeni Uygulama Devrede! Buradan Takip Edebilirsiniz…

Sağlık Bakanlığı yeni uygulamasının amacı nedir? Kimlere aşı yapılacağı nasıl ve nereden öğrenilecek? Randevu nasıl alınacak? Öncelik sırası nasıl öğrenilecek? Yeni uygulamanın tüm detayları…

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni bir uygulama devreye alındı. Bakan Koca uygulama hakkında açıklamalarda bulundu. Bu uygulama Sağlık Bakanlığı tarafından Covid-19 Aşısı Bilgilendirme Plantformu olarak devreye alındı. Bu uygulama ile Türkiye genelinde yapılan aşılamanın canlı olarak takip edilmesi sağlanmaktadır. Bu platforma göre aşının başlaması ile başladığı gün itibari ile ilk gün öğleye kadar 100 binin üzerinde kişinin aşılandığı belirtilmiştir.

Sağlık Bakanı Koca twitter hesabından yaptığı açıklamada; “Şuan itibariyle 1. doz aşısını olan sağlık çalışanı sayısı 100.000’i geçti. Türkiye aşı programı uygulamakta güçlü bir alt yapıya sahiptir. Bu güce inanan, destek veren herkese teşekkür ederim.” açıklamalarında bulundu.

YENİ PLATFORM “NASIL AŞI OLURUM”?

Devreye alınan uygulamada korona virüs aşısı olmak için yapılması gerekenler bir video eşliğinde ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Burada nasıl aşı olurum sorusuna kolaylıkla cevap bulabilirsiniz. İlk yapmanız gereke korona virüs aşısı olmak için e-Nabız’a giriş yapmanız gerekmektedir. Burada ana menüde yer alan ‘Covid-19 aşı durumu’ ana menüsüne tıklamanız gerekmektedir. Buraya girdiğinizde kişiler aşı öncelik durumunuzu kolaylıkla görebilirsiniz

Dilerseniz eğer SMS yolu ile de aşı öncelik durumlarını sorgulayabilirsiniz. Öncelikli grupta yer alınmanız durumunda sistem sizi, randevu işlemi için MHRS uygulamasına yönlendirecektir. MHRS ile aile hekimi ve tüm hastanelerden randevu alınabilmeniz mümkün olmaktadır. Burada belirtilen ilgili seçimler yapıldıktan sonra ise kişi tarafından sistem üzerinden randevunuz onaylanacaktır. Bunun ardından randevu bilgileriniz SMS ile telefonunuza iletilecektir. Almış olduğunuz randevu tarihinde randevu alınan sağlık kuruluşuna gitmeniz gerekmektedir. Burada sağlık personeli tarafından aşılama işleminiz yapılacaktır. Dilerseniz eğer aşı uygulayan sağlık personeline aşının 2’nci dozu için randevu oluşturabileceklerdir. Tekrardan oluşturduğunuz randevu ile ilgili bilgiler SMS ile telefonunuza gönderilecektir.

PEKİ KİMLER AŞI YAPTIRACAK?

Uygulamaya alınan bu platformda kimlerin aşı olacağı aşılama öncelik sırası gibi bilgiler “Kimlere Covid-19 aşısı uygulanacak?” bölümünde detaylı olarak anlatılmıştır. Burada yapılan açıklamaya göre; “İlk grupta sağlık kurumunda çalışanlar, yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalan ve çalışanlar, son olarak da 65 yaş üstü bireyler aşılanacak. İkinci grupta, hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörlerde çalışanlar, 50-64 yaş arası bireyler aşılanacak. Üçüncü grupta; kronik hastalığı olan kişiler ve diğer kişiler aşılanacak. Dördüncü grupta ise, aşılama sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlar aşılanacak” ifadeleri kullanıldı.

AŞININ ETKİLERİ NELER OLACAK?

Devreye alınan bu Platformda, aşıların etki mekanizmasına ilişkin bilgilere ayrıntılı bir şekilde yer verilmiştir. Burada yapılan açıklamaya göre, Aşıların, vücutta bağışıklık sistemini uyaran belirli bir organizmanın (antijen) zayıflatılmış veya etkisizleştirilmiş kısımlarını içerdiği kısmına detaylı bir şekilde anlatılarak şu ifadelere yer verilmiştir;

“Yeni aşılar, antijenin kendisinden ziyade antijen üretme planını içerir. Aşı uygulanan kişide, bu zayıflatılmış versiyon hastalığa neden olmayacak; ancak bağışıklık sistemini mikroba verilen ilk tepkide olduğu gibi çok fazla tepki vermesi için harekete geçirecektir. Bazı aşılar, haftalar veya aylar aralığında verilen birden çok doz gerektirir. Bu bazen uzun ömürlü antikorların üretimine ve bellek hücrelerinin gelişimine izin vermek için gereklidir. Bu şekilde vücut, hastalığa neden olan belirli bir organizma ile savaşmak için eğitilir ve gelecekte maruz kaldığında hızla savaşmak için hafızasını oluşturur. Bir aşı, mikrobun antikor oluşumuna neden olan zararsız ve çok küçük bir parçasını içerir. Bu, vücudumuzun mikroba özgü antikor üretebilmesi için yeterlidir. Vücut daha sonra aşısı uygulanan mikropla karşılaştığında onu nasıl yok edeceğini biliyor olacaktır” ifadeleri kullanılmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı