Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalarda Bulundu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalarda Bulundu

GÜNDEM

3 Nisan 2020 Cuma 19:47:12

Son Güncelleme: 03/04/2020 19:59:16

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Açıklamalarda Bulundu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirus ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklama yapıyor! Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirus ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Son derece sğalıklı görünen bir kişi günlük ilişkilerini ve işlerini sürdürürken en az 30 kişiye virüs bulaştırmıştı.”

Sağlık Bakanı Koca, en riskli illeri sıraladı: İstanbul, İzmir, Ankara, Konya, Kocaeli.

Sağlık Bakanı Koca: “Gençlerimizi uyarıyorum, virüsü taşıyıp taşımadığınızı bilemezsiniz. Geldiğimiz noktada alınması gereken yeni tedbirler var. 2 uygulama üzerinden duruyoruz, genç nüfusun hareketliliği en zayıf noktalarımızdan biri.”

Sağlık Bakanı Koca: “Bilim Kurulumuz salgının riskli seyrettiği yerlerde hareketliliği kısıtlayıcı yeni tedbirler allınması yönünde tavsiye kararı aldı. Önerileri Cumhurbaşkanımıza sundum. Cumhurbaşkanımız bu konudaki takdirlerini açıklayacaktır.”

Sağlık Bakanı Koca: “İstanbul’da 12 bin 231, İzmir’de 1105, Ankara’da 860, Konya’da 601, Kocaeli’de 500 vaka var.”

Bakan Koca: “İyileşen 69 hastamız daha var. Kayıp sayımız düne kıyasla az. Tablonun bütünü ise bize şunu söylüyor: Temas içinde olmamalıyız, araya mesafe koymalıyız, kendimizi izole etmeliyiz. Virüsün yayılmasını tedbirleri uygulayarak durdurabiliriz.”

Koca: “20 yaşından itibaren daha yoğun görüldüğünü, erkelerde kadınlara göre görülme oranının yüksek olduğunu söylemek istiyorum. Gençlerin hastalığı ya hissetmediğini ya da hafif geçirdiğini ifade etmiştim. 25 ilde can kaybımız olmadı. En yüksek can kaybımız 210 ile İstanbul.”

Bakan Koca: “Türkiye’de iyileşen hasta sayısı 484’e yükseldi. Şehirler arası hareketliliği daha fazla kısıtlayıcı tedbirlere ihtiyaç var. Başta İstanbul olmak üzere sokak hareketliliği beklenen düzeye inmedi.”

Bakan Koca : Virusun havada kalıp kalmadığına dair kesin bir bilgi yok. Bilim adamları tarafından hala kesinleşmedi.

Bakan Koca : Bilgimiz şey varsa o da söylenilen 1 metre yaklaşmazsanız virüs etkilemez algısından farklı. Virüs başlarda denilenden daha etkili.

Bakan Koca: Bilim Kurulu üyelerinden biri de hastalandı.

Bakan Koca: Umreden gelenlerle Avrupa’dan gelenlerin etkisi aynı. Hatta Avrupa’dan gelenler daha fazla ve virüsün kaynağı Avrupa olarak bilmiyoruz.

Bakan Koca: Çin virüs ile ilgili bilgi verirken yanılttı demiyorum ancak verdikleri bilgilerle bizdekiler de uyuşmuyor.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı