Prof. Dr. Necmi İlhan Açıkladı! Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Prof. Dr. Necmi İlhan Açıkladı! Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

GÜNDEM

1 Ocak 2021 Cuma 15:34:50

Prof. Dr. Necmi İlhan Açıkladı! Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan’dan önemli açıklamalar! Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? İlkokul, ortaokul ve üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

Yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağı merak konusu. Korona virüs vakalarında yaşanan artışla beraber alınan kararlar kapsamında okullarla ilgili kararlar virüsün seyrine göre değişmektedir. Son olarak sömestr tatilinin uzatılmasının ardından okulların ne zaman açılacağı, öğretmen öğrenci ve veli tarafından merak edilmeye devam ediyor.

Bu kapsamda da sürekli olarak yeni açıklamalar gelirken, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından da, okulların açılması sürecine ilişkin açıklamalar yapılmıştır. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, “Öğretmenlerimizin aşılanması ile beraber vaka, hasta sayısı da belli bir seviyeye inerse okulların açılmasını tekrar düşünmek gerekiyor” dedi. Üniversitelerde yüz yüze eğitime ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. İlhan, “Bunu da yine 15 Şubat’tan sonra ikinci dönem başlayacağı zaman değerlendirmek gerekiyor. Yine üniversitelerde uzaktan eğitime geçebilirler, yüz yüze eğitime geçebilirler, kısmi olarak yüz yüze eğitime geçebilirler. Süreyi biraz uzatarak yaz döneminde de eğitime devam edebilirler. Yeter ki risk azalsın” ifadelerini kullandı.

“15 ŞUBAT’TA TEKRAR DEĞERLENDİRİLECEK”

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okulların yüz yüze eğitime ne zaman başlayabileceğine dair açıklamalar da bulunurken, “Ama yine fiziksel mesafeye, maskeye, hijyene, kalabalığa girmemeye, ortamlarda temiz hava girişine mutlaka müsaade etmemiz gerekiyor. Aşı bize mücadelemizde yardımcı olacak. Aşılı kişiler hasta olursa hastalığı daha hafif geçirecekler. Böylece bulaş ihtimali, ağır hasta olma durumu da azalacak. Okullara etkisi şöyle olabilir; belli bir antikor düzeyi oluştuktan sonra vakalar hastalar toplumda belli bir düzeyde gidiyorsa okulların açılması 15 Şubat tarihinde tekrar değerlendirilip ona göre karar verilmesi söz konusu olabilir” ifadelerini kullandı.

İL BAZINDA DEĞERLENDİRME YAPILABİLİR!

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, aşılanacak 2’nci grupta yer alan öğretmenlerin de olduğunu hatırlatarak, “Öğretmenlerimizin aşılanması ile beraber vaka, hasta sayısı da belli bir seviyeye inerse okulların açılmasını tekrar düşünmek gerekiyor. Okulların açıldığı dönemi hatırlarsak, kimi öğrencileriniz okula gelmeyi tercih ederken kimi öğrenciler uzaktan eğitime devam etmişti. Bu dönem muhtemelen böyle bir yaklaşım da benimsenebilir. 15 Şubat’tan sonra okullar açık olsa dahi yine EBA sistemi ile beraber sistemin devam edeceği kanısındayım. Yine zorunluluk söz konusu olmayabilir. Kimileri göndermek istemiyorsa çocuklarını okula göndermeyebileceklerdir düşüncesindeyim. Şu an İstanbul’da, Ankara’da hasta sayısında vaka sayısında yüzde 40’a varan azalmalar var. Anadolu’daki bazı illerimizde bu şekilde olmayabiliyor. İllere göre değerlendirme yapılabilir. Eğer okulların açılmasına karar verilirse Türkiye genelindeki rakamlara göre bakmak gerekiyor. İllerde kendi özelinde değerlendirebilir” ifadelerini kullandı.

ÜNİVERSİTELER BİRAZ DAHA SABRETMELİ!

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Üniversitelerde yüz yüze eğitime ilişkin değerlendirmeler yaparak, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın ve bütün öğretim üyelerinin, akademik ve idari personelin de bu süreçte aşılanması gerektiğine vurgu da yaparak, şu şekilde devam etti; “Bunu da bakanlığımız değerlendirecektir. Her üniversitenin fakültesine göre kendi teknik altyapısına göre sistem değişiyor. İkinci dönem içinde her fakülte her üniversite kendi teknik alt yapısı kapasitesinde değerlendirme yapmaları gerekiyor. Bunu da yine 15 Şubat’tan sonra ikinci dönem başlayacağı zaman değerlendirmek gerekiyor. Yine üniversitelerde uzaktan eğitime geçebilirler, yüz yüze eğitime geçebilirler, kısmi olarak yüz yüze eğitime geçebilirler. Süreyi biraz uzatarak yaz döneminde de eğitime devam edebilirler. Yeter ki risk azalsın. Üniversite öğrencisi arkadaşlarımız da okullarını çok özlediler. Biz de öğrencilerimizi çok özledik. Biraz daha sabretmek gerekiyor. Şu önümüzdeki 1-1,5 ayı bir görelim. Aşılama nasıl gidiyor bunu görelim ona göre karar verelim. Her üniversite kendi imkanları kendi eğitim koşulları kendi fakültesinin gerekleri doğrultusunda uzaktan eğitime ya da yüz yüze eğitime karar verecektir” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı