Prof. Dr. Ahmet Ercan'dan Önemli Açıklamalar! "Arkasının Ne Zaman Geleceğini Bilmiyoruz. Ancak Beklenen Boşalma Olmadı”
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan Önemli Açıklamalar! “Arkasının Ne Zaman Geleceğini Bilmiyoruz. Ancak Beklenen Boşalma Olmadı”

GÜNDEM

1 Şubat 2021 Pazartesi 13:10:10

Son Güncelleme: 01/02/2021 13:13:21

Prof. Dr. Ahmet Ercan’dan Önemli Açıklamalar! “Arkasının Ne Zaman Geleceğini Bilmiyoruz. Ancak Beklenen Boşalma Olmadı”

Jeofizik uzmanı, deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, tarafından bugün 1 Şubat 2021’de Midilli önlerinde meydana gelen ve İzmir’i etkileyen depreme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Yaşanan İzmir depremi üzerine önemli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Jeofizik uzmanı, deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, tarafından bugün 1 Şubat 2021’de Midilli önlerinde meydana gelen ve İzmir’i etkileyen depreme dair önemli açıklamalarda bulundu. Ahmet Ercan, bölgede beklenen 6.9 ile 7.2 büyüklüğündeki depremler ile ilgili açıklamalarına devam ederken “Bunun arkasının ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Ancak beklenen boşalma olmadı”…

“BEKLENEN BOŞALMA OLMADI”

Deprem uzmanı Övgün Ahmet Ercan İzmir depremine dair önemli açıklamalara devam ederken,  Midilli, Karaburun, Foça üçgeninde 6.9 ile 7.2 büyüklüğünde bir deprem beklediğini belirterek, 2017’de meydana gelen 6.3 bir depremin bu deprem olmadığını belirterek “2017’deki 6.3’lük Midilli depremi  tıpkı Sisam depremi gibi sarsıntı yaratmış, ama yıkıntı yaratmamıştı.

Beklediğim 6.3 büyüklüğündeki depremden çok daha küçük bir deprem. Bu nedenle burada hala bir enerji boşalma açığı var. Belli bir gerginlik boşalmamıştır. Bunun arkasının ne zaman geleceğini bilmiyoruz. Ancak beklenen boşalma olmadı” ifadelerini kullandı.

MİDİLLİ’NİN ÖNÜNDE BİR GERGİNLİK BİRİKİMİ VAR!

Bugün meydana gelen 5.2 büyüklüğünde ki depremleri deprem fırtınası olarak gördüğünü açıklayan Ahmet Ercan, “Bugün 4.1-4.9-4.6 depremler oldu. Bunun arkası gelebilir. Gelmeyebilir de. Deprem fizik matematik, kimya gibi tanımlı bilim değil.

Tanımsızlıkları oldukça fazla. Eğer arka arkaya bu depremler olabiliyorsa düşünmek gerek. 4.1, 4.9’un öncüsü oluyorsa 4.6 ne oluyor? Bu 4.6 bana biraz kuşkulu geliyor. Dolaysıyla Midilli’nin önünde bir gerginlik birikimi var. Ikınıyor boşalamıyor” açıklamalarında bulundu.

“BU TÜR SÖZYLEMLERE HALK KULAK ASMASIN”

Deprem Uzmanı Övgün Ercan, bu gün bir sürü tutarsız açıklamalar yapılabileceğini söyleyerek, İzmirlilerin bunlara kulak asmamasını belirterek, şu açıklamalarda bulundu; “İzmir kırığıyla ilgili büyük bir korku bombardımanı yapılabilir. Midilli kırığının İzmir kırığını harekete geçireceğini asla düşünmüyorum.

İzmir kırığı şu anda suskunluk içinde .İzmir kırığının 2080 yılına kadar deprem üreteceğini beklemiyorum. Çünkü İzmir kırığının uzun erimli davranışları onu gösteriyor. O nedenle Bu tür söylemlere halk kulak asmasın” ifadelerine yer verdi.

“BURALARI YAPILAŞMAYA AÇMAK CİNAYETTİR”

Midilli kırığı eğer bunlara öncüyse eğer bundan sonra olabilecek daha büyük bir deprem olacağını belirterek, etkileyeceği yerler Gediz çatal ağzı olacağını belirten Prof. Dr. Övgün Ercan sözlerine devam ederek “Menemen ‘den başlayıp Karşıyaka’ya kadar giden eski Gediz ırmağının getirmiş olduğu gevşek sulak bölümler. Benim de en çok korktuğum yerler burasıdır. Oralarda uyarmamıza rağmen yoğun bir yapılaşmaya gidiliyor. Hala lüks yapılar burada devam ediyor.

Buraları İzmir’in tarım ve beslenme alanlarıdır. Buraları yapılaşmaya açmak bir cinayettir. Bu cinayeti işleyen doğrudan doğruya merkezi yönetim ve buna izin veren yerel yönetimlerdir. Dünyanın hiçbir yerinde tarım alanları yapılaşmaya açılmaz . Bu kente karşı işlenen suçtur, kente ihanettir. İşin sıkıntılı tarafı bu suçu işleyenler en yetkili olan merciler.” açıklamalarında bulundu.

“İZMİRLİLER GELECEK HAFTAYI YAZLIKLARDA GEÇİRSİNLER”

Övgün Ercan, yaşanan deprem sonrası İzmirlilere seslenerek, “Bu durumda İzmirliler ne yapsın. Sisam depreminden sonra tekrar korku yaşamaya başladılar. Çok çekinenler yazlıklarından İzmir’e dönmesinler. Bu gelen bir hafta jeofizik anlamında çekinceli bir durumdur. Durup bir dinlemek gerekiyor.

Özdere, Gümüldür,Seferihisar, Sığacık,Çeşme, Karaburun, Kuşadası, Didim’de yazlıkları olanlar bu haftayı buralarda geçirsin. Özellikle Bostancıda, Karşıyaka, Çiğli, Menemen’de evi olanlar bu gelecek bir haftayı yazlıklarda geçirsinler” açıklamalarında bulundu.

ETKİLERİ ŞAŞIRTICI OLABİLİR”

Önemli açıklamalarına devam eden, deprem uzmanı Övgün Ahmet Ercan, küçük depremler ile ilgili olarak, yorgun binalara zarar verebileceğini açıkladı “İzmir’in durumu 30 ekim Sisam Kuşadası depreminde sonra çok önem kazanmıştır. Gediz çatal ağzındaki Bayraklı ve Bornova’daki yapılan 6 ile 9’uncu raundu bitirmiş boksör yorgunluğundadır.

Betonarme yapılar içinde küçük çatlaklıklar olmuştur. Beton donatı kavramı düşmüştür çok tehlikeli bir durumdur. Yapılar 30 ekim öncesindeki sağlamlıkta değildir. Bundan sonra oluşabilecek çok büyük deprem olmazsa da etkileri şaşırtıcı olabilir” ifadelerine yer verdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı