Pandemi de Büyük Hata! Herkes Hastanelere Gitmekten Kaçınıyor! Evde Ölümler Arttı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Pandemi de Büyük Hata! Herkes Hastanelere Gitmekten Kaçınıyor! Evde Ölümler Arttı!

GÜNDEM

8 Şubat 2021 Pazartesi 11:29:10

Pandemi de Büyük Hata! Herkes Hastanelere Gitmekten Kaçınıyor! Evde Ölümler Arttı!

Doç. Dr. Seda Özkan, Hastanelerin acil servislerini vatandaşların kullanmaktan kaçındıklarını ifade etti, “Toplu araçlar, toplu taşımalar şu anda kapalı ama toplu kahvehane ve restoranlar, bulaş riski çok fazla”

Pandemi süreci ile beraber herkes hastanelerde bulaş riskinin çok olduğunu düşünerek acil servislere gitmekten kaçınıyorlar. Hastanelerde korona virüs bulaş riskinin daha çok olduğunu düşünen vatandaş bu süreçte hastanelere gitmekten korkuyor. Acil servislerin kullanımı da vatandaşı korkutmaya başladı. Bu kapsamda yapılan yanlışlardan ve bilinen yanlışlara yönelik önemli açıklamalar geldi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Özkan, ani ölümler üzerinden acil servislerin kullanımı üzerinden önemli açıklamalarda bulundu.

BULAŞ RİSKİ DAHA FAZLA!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa- Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Seda Özkan bilinen yanlışlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Seda Özkan pandemi süreci ile insanların hastane ve acil servislerine gitmekten çekindiklerini belirtti. Hastanelerde korona virüs riskinin daha fazla olduğunu düşündüklerini belirterek gitmediklerini ifade etti. Fakat hastanelerdeki bulaş riskinin dışarıya göre daha düşük olduğu açıklamasında bulundu.

Doç. Dr. Seda Özkan, Hastanelerin acil servislerini vatandaşların kullanmaktan kaçındıklarını ifade etti, “Toplu araçlar, toplu taşımalar şu anda kapalı ama toplu kahvehane ve restoranlar, bulaş riski çok fazla” açıklamasında bulundu.

HASTALAR PANDEMİ DE ACİL SERVİSİ KULLANMAKTAN KAÇINDILAR!

Doç. Dr. Seda Özkan, Pandemi süreci ile beraber, bazı vatandaşların korona virüse yakalanma korkusu yaşadıklarını ve acil servisleri kullanmaktan kaçındıklarını belirterek,“Pandemiden önce acil servis yoğunluğu çok fazlaydı. Acil servis kalabalığı özellikle ülkemizde çok fazla. Tüm anabilim dalları içerisinde en fazla poliklinik sayısı acil servislerde oluyordu. Pandemi girdiği zaman insanlarda bir korku oluştu. Özellikle geçen sene Mart, Nisan ve Mayıs aylarında hasta sayımız bizim normalde 300-350 civarındayken gelen hasta sayısı 100-150’ye düştü. Yüzde 50 hatta bazı yerlerde yüzde 50’den daha fazla azalma görüldü. Bunun da nedeni insanlarda bir korku oluştu, ‘Acil servise ya da hastaneye gidersem herhangi bir korona virüsle karşılaşabilir miyim, bana bulaşma olabilir mi?’ diye. İnsanlar ciddi şikayetleri bile olsa acil servisi kullanmaktan kaçındılar” açıklamasında bulundu.

ANİ ÖLÜMLER OLUYOR! EVDE ANİ ÖLÜMLER ARTIYOR!

Doç. Dr. Seda Özkan, hastalanan vatandaşın acil servise başvurmaktan kaçınmaması gerektiğine vurgu yaparak “Ciddi göğüs ağrısı şikayeti olanlar, şiddetli baş ağrısı ya da felçli hastalar dahil acil servise gelmekten çekiniyorlar. Göğüs ağrısı olan hasta kalp krizi geçiriyor olabilir. Kalp krizi geçiren hastada ani ölümler oluyor, evde ani ölümler artıyor. Kalp krizini hafif geçirmiş olsa bile daha sonra ciddi kalp yetmezliği bulgularıyla hastalar bize gelebiliyor. Ciddi şikayeti olanlar evde beklememeli. Göğüs ağrısı olan, bilinç değişikliği olan, vücudunun bir tarafında tutmamazlık olan, pıhtı olayı, bacaklarında şişlik olan ciddi ağrıları olan hastalar hiç çekinmeden acil servislere gelebilirler. Hastanenin diğer polikliniklerini kullanabilirler. Ciddi şikayetleri olan hastaların zaman kaybetmeden ya kendileri ya da 112’yi arayarak acil servislere başvurmalarını öneriyorum” açıklamasında bulundu.

“HASTANELER DAHA KORUNAKLI”

Doç. Dr. Seda Özkan, Vatandaşın hastanelere gitmekten çekinmemesini gerektiğini belirterek, hastanelerdeki bulaşma riskinin diğer yerlere göre az olduğunu belirtmektedir, “Hastanelerde ya da acil servislerde biz maksimum düzeyde bir koruma önlemlerimizi almış bulunuyoruz. Herkes maskeli, havalandırmamız ona göre, hasta ayrımı da yapıyoruz. Tüm bunlar dikkate alındığında bulaş riski dışarıya göre çok düşük. En çok bulaş riskinin yüksek olduğunu düşündüğüm yerler toplu ve kapalı alanlar. Kapalı ve kişi sayısı fazlaysa orada bulaş çok fazla. Toplu araçlar, toplu taşımalar şu anda kapalı ama toplu kahvehane ve restoranlar, bulaş riski çok fazla. Kapalı ortamlarda mümkün olduğunca az kişi bulunmasını ben öneririm. İnsanlara kapalı ortamlarda çok sayıda insanla bir arada olmamalarını öneririm” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı