Olay Yaratacak Açıklamalar! Virüsü Durdurma Şansımız Var! İşte Bu Tarihe Dikkat!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Olay Yaratacak Açıklamalar! Virüsü Durdurma Şansımız Var! İşte Bu Tarihe Dikkat!

GÜNDEM

9 Şubat 2021 Salı 20:36:53

Olay Yaratacak Açıklamalar! Virüsü Durdurma Şansımız Var! İşte Bu Tarihe Dikkat!

Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal, “Yeni mutasyonlu virüse karşı da Haziran ayında muhtemelen 1 değil 2 suşlu (bir virüsün farklı alttürleri) aşılar, 1 mRNA değil 2 mRNA’lı aşıların devreye girme ihtimali var”…

Salgınla mücadele tüm hızıyla devam ederken her gün gelen mutasyonlu vakaları korku yaratmaya devam ediyor. Bununla ilgili olarak Bilim Kurulu Üyelerinden uyarılar ve bilgilendirme mesajları gelirken. bir açıklamada, Sağlık Bakanlığı Korona virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serhat Ünal tarafından geldi.

Bu kapsamda hızlı aşılama ve kurallara uyarak yeni mutasyonlar gelişmeden korona virüsü durdurma şansı olduğunu belirten Prof. Dr Ünal, “Yeni mutasyonlu virüse karşı da Haziran ayında muhtemelen 1 değil 2 suşlu (bir virüsün farklı alttürleri) aşılar, 1 mRNA değil 2 mRNA’lı aşıların devreye girme ihtimali var” açıklamasında bulundu. İşte açıklamanın detayları haberimizde…

DAHA ÇOK KİŞİYE BULAŞIYOR!

Bilim Kurulu üyesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Serhat Ünal, konu ile ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. Açıklamasında, korona virüsün İngiltere’de görülen mutasyonunda daha çok kişiye bulaşıcılığı olduğuna vurgu yaptı.

HAVALAR DÜZELDİ, AŞILAMA BAŞLADI!

Prof. Dr. Ünal açıklamalarında,  son 1 haftada vaka sayılarında düşme hızında duraksama olduğu görülürken ve hafif bir artışın meydana geldiğini de ifade ederek devam etti; “Bunun nedeni ‘biraz havalar düzeldi, aşılama da başladı’ diye bir rehavete mi kapıldık veya biraz tedbirleri gevşettik mi yoksa biz tedbirleri gevşetmedik; ama yeni suş bu tedbirlere rağmen daha iyi bulaştığı için artışa geçti. Son 1-2 haftadır bunu anlamaya çalışıyoruz. Türkiye’de PCR testi ile korona virüs tanısı konuluyor; sonra yeni mutasyonlu virüsü tanıyacak PCR testleri geliştirildi. Hemen hastanelere dağıtıldı, o testlerle görülen illerde bu şekilde tespit edildi” açıklamasında bulundu.

“BİR MASKE YETMİYORSA İKİ MASKE TAKALIM”

Prof. Dr. Ünal açıklamalarına devam ederken, mutasyonlu virüsün ülkeye girişine mani olamadıklarına dikkat çekerek sözlerine devam etti; “O zaman tedbirlerimize daha çok dikkat edelim. Bir maske yetmiyorsa iki maske takalım. Kapalı ve kalabalık yerlerde bulunmak zorundaysak, maskeyi çift olarak takalım. Aramızdaki mesafeyi 1,5 değil 2 metreye çıkaralım. Bunun gibi tedbirlere daha sıkı riayet etmemiz gereken bir dönemden geçiyoruz.

Bir taraftan da aşılama programımız devam ediyor. Halkımızın sağduyusu, kurallara uyma kapasitesi ve aşılamanın getirdiği destekle hepimiz bunu durdurabileceğimizi umuyoruz. Çünkü durduramazsak yeniden vaka sayılarındaki artışla yeni bir atakla karşılaşma şanssızlığı olabilir. O yüzden yeniden dönüp her şeyi yeniden planlamak gibi bir dönemin içine gireriz. Bu biraz o yorgunluğun üzerine hayal kırıklığı olacaktır” açıklamasında bulundu.

HAZİRAN AYINDA DEVREYE GİRME İHTİMALİ VAR!

Prof. Dr. Ünal, Türkiye’de de her geçen gün artışını hızlandıran, yeni mutasyonlu virüsün aşının etkinliğinde olumsuz önemli bir etkisinin olmadığını açıklayarak sözlerine şu şekilde devam etti;

“Aşı aynı şekilde korumaya devam ediyor. ‘Aşının etkinliği’ dediğimiz zaman Güney Afrika mutasyonu öne çıkıyor. Mevcut aşılarda bir miktar koruyuculukta azalma varmış gibi birkaç çalışma çıktı. Bu daha aşıları değiştirmeyi gerektirecek basamakta değil. Bilim yenilmez. Bu uzun süreli savaş. Virüs ülkemize geldi, biz koruma tedbirleriyle, kısıtlamalarla ve aşıyla bir cevap verdik. Virüs bizim koruma tedbirlerimize ve hastalığı geçirerek antikor oluşturmamıza, bulaştırıcılığını artırarak bir cevap verdi. ‘O aşıların etkisinden kurtulacak değişiklikler ortaya çıkabilir mi’ diye virüs yaşamını sürdürmek için aşıların antikorlarına karşı cevap vermeye çalışıyor.

Bu süre içerisinde ne kadar hızlı aşılarsak, ne kadar kurallara dikkat edersek, yeni mutasyonlar gelişemeden virüsü durdurma şansımız var. Yeni mutasyonlu virüse karşı da Haziran ayında muhtemelen 1 değil 2 suşlu (bir virüsün farklı alttürleri) aşılar, 1 mRNA değil 2 mRNA’lı aşıların devreye girme ihtimali var. Tedbirlere çok daha sıkı riayet edilmesi gerekiyor. Maskeye, 2 metre mesafeye, el hijyenine, kapalı yerleri havalandırmaya ve kapalı yerlere mümkün olduğunca bulunmamaya dikkat etmemiz gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı