Öğretmenler Ne Zaman Aşılanacak? MEB'den Liste Gönderilecek!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Öğretmenler Ne Zaman Aşılanacak? MEB’den Liste Gönderilecek!

GÜNDEM

6 Şubat 2021 Cumartesi 11:38:08

Öğretmenler Ne Zaman Aşılanacak? MEB’den Liste Gönderilecek!

Öğretmenler ne zaman aşılanacak? Aşılama süreci ne zaman başlayacak? Öncelik sırası var mı? Aşılamaya kimlerden başlanacak? Okullarda ne gibi önlemler alındı? Hangi kurallara dikkat edilmeli. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan anlattı. İşte tüm detaylar…

Okulların yüz yüze eğitime geçeceğinin açıklanmasının ardından, öğretmenlerin aşılanacağına dair açıklamalarda geldi. Bu kapsamda okulların açıklamasına az bir süre kala herkes tarafından aşılama sürecinin nasıl gerçekleşeceği merak ediliyor. Bu kapsamda araştırmalar yapılırken aşıya dair açıklamalar da gelmeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan tarafından konuya dair yapılan açıklamada, 15 Şubat tarihinde eğitime başlayacak olan köy okulları için, yüz yüze eğitim süreci başlamadan, öğretmenlere bu günlerde uygulanmaya başlanacağı ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısıyla kolaylaşacağı açıklamasında bulundu. Peki öğretmenler nasıl aşılanacak? Başvurular nasıl olacak? Aşılama işlemi nasıl yapılacak tüm detaylar…

ÖĞRETMENLER NE ZAMAN AŞILANACAK?

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı olarak da görev yapan Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, yarı yıl tatilinin ardından yüz yüze eğitime geçilmeden önce alınacak olan tedbirler ve öğretmenlere yapılacak olan aşı uygulamasına ilişkin herkesin merakla beklediği açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Köy okulları ve anaokullarında 15 Şubat tarihinde ilkokullar ile 8. ve 12. sınıflarda ise 1 Mart tarihinde yüz yüze eğitime başlanacağını hatırlatarak, çocukların bu süreçte eğitimlerinden geri kalmamasının öncelikli stratejiler içinde yer aldığı açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, En önemli konulardan biride, bu süreçte tedbirlerin uygulanmasının şart olduğunu belirterek, “Bu noktada çocuklar eğitimlerinden geri kalmasın derken bu önlemlerin ihmal edileceği anlamına gelmiyor. Gerek çocuklarımız, gerek öğretmenlerimiz gerekse velilerimizin önlemlerini almaları gerekiyor.” diye ifade etti.

NE GİBİ ÖNLEMLER ALINDI?

Prof. Dr. İlhan, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortak olarak gerçekleştirerek hazırladıkları rehberlerde, okullarda maske ve dezenfektan bulundurulması gerektiğine, sınıflarda oluşacak olan kalabalığa izin verilmemesi, toplu bir araya gelinecek ve yüksek sesli etkinliklerin yapılmaması gerektiğine, çocukların diğer sınıflarla aynı koridoru kullanmaması, sırayla teneffüse çıkması gibi önlemlerin olduğu belirtilmektedir.

“ÖĞRETMENLERİN, SÜRECİN BAŞINDA AŞILANMASI DOĞRU”

Türkiye’de Korona virüse karşı toplumsal bağışıklama kazanması için aşılamanın 14 Ocak’ta sağlık çalışanlarıyla başladığını hatırlatan Prof. Dr. İlhan, yüz yüze eğitime geçiş sürecinde öğretmenlerin aşılanmasına yönelik hazırlıklara başlandığına vurgu yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından, öğretmenlerin aşılama sürecinde okulların açılması adına öncelikli gruplar içine alınması önerisi olduğunu belirten İlhan, “Bir kurum örneğin, Adalet Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı o kurumda çalışan personelin listesini iletiyor. Milli Eğitim Bakanlığı da bir liste gönderecek. İletildikten sonra bu kişilerin listesi sisteme giriliyor.” açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, sözlerini şu şekilde ifade etti;

“Sisteme öğretmen kimlikleriyle tanımladığımız zaman, öğretmenlerimiz istedikleri sağlık kuruluşlarında aşılarını olabilecektir. Burası, Aile Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi, şehir hastanesi, üniversite ya da özel hastane de olabilir. Böylece öğretmenlerimizin hızlıca aşılanmasıyla, okulların açılması yönünde süreç daha kolay hale gelebilir.

Aşılamanın sürecin başında yapılması doğru bir şey. Çünkü biliyoruz ki en iyi ve en yoğun antikor düzeyi, hatta şu anki bilgimize göre en uzun süre kalabilecek antikor düzeyi, bir doz aşıdan sonra ikinci doz aşının olması ve bu aranın 4 hafta olmasıyla ortaya çıkıyor. Ayrıca, 7-8 hafta arasında iyi bir antikor düzeyi başlıyor. O zaman hemen şubat başında aşılarsak, eğitimin yoğunlaştığı dönemde öğretmenlerimizin bir hayli kısmı aşılanmış olur.” ifadelerine yer verdi.

“PANDEMİNİN BİR ANAYASASI YOK, ÇOK DİNAMİK BİR SÜREÇ DEĞİŞEBİLİR?

Okullarda yüz yüze eğitimin devamının hastalığın seyrine göre değişebileceğinin altını çizen İlhan, şunları kaydetti:

“Pandeminin bir anayasası yok, çok dinamik bir süreç ve değişebilir. Sayılara göre bakılarak ilerlendiği için ve toplumda olabildiğince az kişinin mağdur olabilmesi, çocukların eğitimlerinin devam etmesi amaçlandığından böyle bir yaklaşım benimseniyor. Yani, iki kere iki dört eder diye bir yaklaşım yok. Hastalık seyrine göre bir öneride bulunabiliriz.

Aynı zamanda il hıfzıssıhha kurulları özellikle bu konuda yetkili. Bu kurullar, bir okulda, ilde, ilçede ya da bir mahallede enfeksiyon çok görülüyorsa okulun genelini kapatabilir. Bundan sonra hastalığın çok fazla görülmesi halinde tamamen yine farklı bir karar da alınabilir, bunun bir engeli yok.” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı