Öğretmenler 13, 14 Şubat'ta Kısıtlamadan Muaf mı? Öğretmenler İçin Seyahat Genelgesi Yayımlandı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Öğretmenler 13, 14 Şubat’ta Kısıtlamadan Muaf mı? Öğretmenler İçin Seyahat Genelgesi Yayımlandı!

GÜNDEM

13 Şubat 2021 Cumartesi 15:57:47

Öğretmenler 13, 14 Şubat’ta Kısıtlamadan Muaf mı? Öğretmenler İçin Seyahat Genelgesi Yayımlandı!

Hafta sonu kimler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf? Öğretmenler 13, 14 Şubat’ta sokağa çıkma kısıtlamasından mauf mı? 81 ile gönderilen genelgede neler yer alıyor? Sokağa çıkma kısıtlamasının detayları neler? Öğretmenler izin belgesiz görev yerlerine gidebilecek mi?

Cuma günleri akşam başlayan hafta sonu kısıtlamaları bu hafta da devam ediyor. 12 Şubat Cuma akşamı başlayan kısıtlama pazartesi sabahı sona erecek. Tedbirler devam ederken 15 Şubat itibari ile son bulan sömestr tatili ve okulların yüz yüze eğitime başlamasından dolayı öğretmenler için genelge yayımlandı ve 81 ilin valiliklerine gönderildi. Bu kapsamda bu hafta sonu uygulanmaya devam eden sokağa çıkma yasağı ile ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan 81 il valiliğine “Eğitim Personeline Seyahat Muafiyeti” konulu genelge gönderilmiştir. İşte gönderilen genelgenin ayrıntıları…Seyahat kısıtlamasından kimler muaf tutulacak?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SEYAHAT GENELGESİ’NİN DETAYLARI…

İçişleri Bakanlığı, tarafından devam eden sokağa çıkma kısıtlamalarından dolayı, pazartesi itibari ile yüz yüze eğitimin başlamasından dolayı  81 il valiliğine “Eğitim Personeline Seyahat Muafiyeti” konulu genelge göndermiştir. Bu kapsamda tatil sebebiyle memleketlerine giden öğretmenler kısıtlamada muafiyet var mı araştırmaları yapmaya devam ederken genelgenin detayları paylaşıldı.

Yayımlanan Genelgede, gerek 15 Şubat 2021 pazartesi itibari ile kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek olması sebebi ve yarıyıl tatilinin sona ermesinden dolayı, başta öğretmenler olmak üzere eğitim öğretim personelinin, bu hafta sonu şehirler arası seyahatlerde bir yoğunluk oluşturabileceğinin değerlendirilmesi üzerine genelge yayımlanmıştır.

Bu yoğunluğu önlemek adına, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu, 13, 14 şubat tarihlerinde de uygulanan süre ve günlerde yapılacak şehirler arası yolculuklarda (toplu ulaşım araçlarıyla yapılanlar hariç) seyahat izin belgesi alınması zorunluluğunun bulunduğu hatırlatılan genelgede, görev yaptıkları yer dışında bulunan öğretmenler ile diğer eğitim personelinin, 13-14 Şubat’ta özel araçlarıyla yapacakları şehirler arası seyahatlerde bu zorunluluktan muaf tutulacağı genelgede bildirilmiştir.

KİMLİK KARTI GÖSTERMELERİ YETERLİ OLACAKTIR!

Alınan karara göre 15 Şubat 2021 tarihinde kademeli olarak yüz yüze eğitimin başlamasından dolayı öğretmenler ve eğitim personelinin 13 ve 14 Şubat tarihlerinde özel araçları ile yapacakları şehirler arası seyahatlerde kısıtlamadan muaf olacakları belirtilmiştir.

Yayımlanan Genelgeye göre, bu kişilerin seyahat sırasında yapılan denetimler esnasında öğretmen/personel kimlik kartlarını ibraz ederek aile bireyleriyle birlikte görev yerlerine özel araçlarıyla seyahat edebilecekleri kararı alınmış ve yayımlanmıştır.

BUNUN DIŞINDA ZORUNLU HAL OLARAK SAYILACAK DURUMLAR NELERDİR?

Daha önce de İçişleri Bakanlığı’ndan daha önce yayımlanan genelgeye göre,  zorunlu olarak belirtilen durumlarda seyahatlere izin verileceği bildirilmişti. Daha önce yayımlanan Genelgede şu ifadeler yere yer verilmiştir;

“Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup asıl ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan ve/veya daha önceden alınmış doktor randevusu/kontrolü olan, kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat edecek olan (en fazla 4 kişi), bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini yolculuk bileti, geldiği araç plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, bilgi ile ibraz edenler), ÖSYM tarafından ilan edilen ve diğer merkezi sınavlara katılacaklar ve refakatçileri, askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen vatandaşlarımız, belirtilen durumların varlığı halinde toplu ulaşım araçlarıyla veya İçişleri Bakanlığına ait e-Başvuru ve ALO 199 sistemleri üzerinden ya da valilik/kaymakamlıklara doğrudan başvuru yoluyla Seyahat İzin Kurullarından izin almak kaydıyla özel araçlarıyla seyahat edebileceklerdir.

Belirtilen mazeretleri taşımayan kişilerin şehirler arası seyahatleri ise ancak toplu ulaşım araçları (uçak, otobüs, tren, gemi) kullanılmak suretiyle mümkün olacaktır. İşi ile ilgili nedenini belgeleyen toplu ulaşım araçlarının görevlileri ile şehirler arası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu ibraz eden kişiler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı