Normalleşme Hangi İller de Başlayacak? Normalleşme Ne Zaman Başlayacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Açıklama!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Normalleşme Hangi İller de Başlayacak? Normalleşme Ne Zaman Başlayacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama!

GÜNDEM

18 Şubat 2021 Perşembe 17:16:28

Normalleşme Hangi İller de Başlayacak? Normalleşme Ne Zaman Başlayacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama!

Normalleşme başlıyor mu? Normalleşme ne zaman başlayacak? Vaka sayılarına göre kısıtlamanın kalkacağı iller hangileri? Kafe ve restoranlar ne zaman ve nerelerde açılacak?

Herkes tarafından merakla beklenen normalleşme sürecine dair detaylar belli oldu. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen kabine toplantısında bir çok konu masaya yatırıldı. Toplantının hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan merakla beklenen detaylar paylaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir çok konuya değinirken normalleşme sürecinin detaylarını paylaştı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın sona ermesinin ardından açıklamalarda bulundu, açıklamasında “İllerimizi, Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz.” ifadesini kullandı. İşte detayları haberimizde…

NORMALLEŞME NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Son gerçekleştirilen, kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçişin müjdesini verdiklerini hatırlatarak, okullar için verilen tarihle beraber başlayan yoğun kar yağışından dolayı, bazı illerde yüz yüze eğitime geçiş ertelenmiş olsa da belirlenen kriterler ve tedbirler kapsamında, takvime göre bu sürecin devam edeceği açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleştirilen Kabine toplantısında salgının seyrini ayrıntılı olarak tekrar değerlendirdiklerine vurgu yaparak, “Kimi şehirlerimizde karşımıza gayet iyi fotoğraf çıkarken, kimi şehirlerimizde hala sıkıntının ciddi düzeylerde olduğunu gördük.” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, devlet ve milletin el ele vererek, tedbirlere uyarak bu musibetin üstesinden gelineceği açıklamasında bulundu.

ALINAN KARARLAR VE NORMALLEŞME TAKVİMİ

Yapılan açıklama da Mart ayı ile beraber, aşılamada çok büyük bir mesafe kat edileceğine değinerek, inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır açıklamasında bulunmuştur. Bu kapsamda alınan karara göre, İllerimizi Sağlık Bakanlığımızın kriterlerine göre dört gruba ayırarak Mart ayı başı itibariyle kademeli normalleşme sürecini başlatılıyor ifadeleri kullanılmıştır. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlerine göre değerlendirilerek, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağı açıklanmıştır. Normalleşme takvimini de buna göre yürütüleceği açıklamaları yapılmıştır.

“Mart, aşılamada çok büyük mesafe kat edeceğimiz ve inşallah gerçekten oldukça yüksek rakamları göreceğimiz bir ay olacaktır. Bu çerçevede illerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart ayı başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre ‘düşük’, ‘orta’, ‘yüksek’ ve ‘çok yüksek riskli’ olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz.” şeklinde açıklanmıştır.

KAFE, RESTORANLAR AÇILIYOR MU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, merak edilen konulardan kafe ve restoranlarla ilgili olarak, salgın tedbirleri kapsamında, bu süreçte ekonomik yönden sıkıntılar çeken,  işine ara vermek zorunda kalan esnafı rahatlatacak adımların da atılacağını belirterek şu ifadelere yer verilmiştir. “Restoran, kafe, kıraathane ve benzeri esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.”

NORMALLEŞME SÜRECİNDE UZAKTAN EĞİTİM!

Kabine toplantısının ardından da alınan bir karar, Uzaktan eğitim süreci devam eden öğrencilerle ilgili olarak ta, yüz yüze eğitim süreci durumu da illerimizdeki vaka sayılarının durumuna göre değerlendirilerek karara bağlanacaktır.

HAFTA SONU YASAKLARI DEVAM EDECEK Mİ?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında devam eden kısıtlamaların, hafta sonu kısıtlamalarından başlayarak, sokağa çıkma kısıtlamalarının da illerde görülen tespit edilen vaka ve aşılama ve diğer kriterlerine göre aşamalı şekilde kaldırılacağı belirtilmiştir. Ayrıca önemli olan vaka sayılarının tüm illerde sürekli olarak azalmasının önemine vurgu yapılmıştır. Vatandaşlar bu konuda ne kadar dikkatli ve hassas davranır, kendi illerindeki görünümü iyileştirirlerse, normalleşme takvimi de o kadar hızlı ilerleyecektir ifadeleri kullanılmıştır.

NORMALLEŞMENİN BAŞLAYACAĞI İLLER?

Cumhurbaşkanı Erdoğan normalleşme ilgili olarak, “İllerimizi vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracağız. Normalleşme takvimini de buna göre yürüteceğiz.” açıklaması yapılmıştır. Alınan verilere göre, düşük riskli şehirler içerisinde Van ilk 5’te yer alan kentlerden biridir…

“Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz. Burada önemli olan vaka sayısının tüm illerimizde sürekli azalmasıdır. Vatandaşlarımız bu konuda ne kadar dikkatli olur, ne kadar hassas davranır, kendi illerindeki görünümü ne kadar iyileştirirlerse normalleşme takvimi de o derece hızlı ilerleyecektir. Türkiye, bu küresel salgın krizini gerçekten başarıyla yürütmüş bir ülkedir. Biraz daha sabrederek, biraz daha fedakarlık yaparak, bu musibeti tehdit olmaktan çıkartabilecek bir yerde duruyoruz.”

NORMALLEŞME -BATMAN

Alınan veriler kapsamında, Batman’da ortalamanın altında kalan ve risk seviyesi düşük illerin başında gelmektedir. Yapılan açıklamaya göre, kısıtlamaların illerde ki vaka durumlarına göre kaldırılması durumunda, Batman alınan kararların ilk uygulanacağı şehirlerden.

NORMALLEŞME- BİTLİS

Vaka sayısının düşük olduğu bir başka il ise Bitlis. Koronavirüsle mücadelede başarılı bir tablo çizen Bitlis’te, kademeli normalleşmenin pilot kentlerinden biri olabilecektir.

NORMALLEŞME- HAKKARİ

İllerdeki vaka sayılarına bakarak kısıtlamalar kaldırıldığı taktirde, Koronavirüs pandemisi kapsamında yine iyi durumda olan illerden biride, Hakkari’de kademeli normalleşme için öncelik tanınacak şehirlerden biri olmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından alınan verilere göre; Hakkari’de Türkiye ortalamasının bir hayli altında olan şehirlerden biridir.

ŞIRNAK

İl bazında normalleşme sürecinin başlayacağı en büyük adaylarından birisi de Şırnak’tır. Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan “covid19.saglik.gov.tr” adresine giriş yaparak, Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre; her 100 bin kişide vaka sayısında en düşük sayıda kalan illerden biride Şırnak’tır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı