Nilüfer Barajı'nda Su Seviyesi Düştü! Dünya'nın En İyi Keşfi Ortaya Çıktı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Nilüfer Barajı’nda Su Seviyesi Düştü! Dünya’nın En İyi Keşfi Ortaya Çıktı!

GÜNDEM

7 Ocak 2021 Perşembe 18:46:18

Nilüfer Barajı’nda Su Seviyesi Düştü! Dünya’nın En İyi Keşfi Ortaya Çıktı!

Bursa’da yaşanan kuraklık nedeniyle Nilüfer Barajı’nda su seviyesi %5’e kadar düşmüştür.

Türkiye’nin en önemli yerlerinden Göbeklitepe olması yönünde ilerleyen bir keşif daha ortaya çıktı. Bursa İznik Gölün’de  su çekilmesi kuraklık olması sonucunda bu keşif bazalika ortaya çıktı. Dünya’nın en önemli 10 keşfi arasında yer alan bazalika 2 bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bursa’nın İznik ilçesinde, göl kıyısının 50 metre açığında bulunan, Aziz Neophytos’un adına inşa edildiği belirlenmiş olan batık bazilika, suların çekilmesi ile beraber gün yüzüne çıkmıştır. Diğer yandan yine Bursa’da yaşanan kuraklık nedeniyle Nilüfer Barajı’nda su seviyesi %5’e kadar düşmüştür. Yaşanan bu kuraklık görüntüleri havadan çekilerek yayınlandı.

Tarihine baktığımızda M.Ö. 4’üncü yüzyıla uzanmakta olan Bithynia, Selçuklu, Roma ve Osmanlı gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan ve İznik’te 2014 yılında havadan görüntülenen fotoğraflar sayesinde İznik gölü içerisinde 2 bin yıllık bazilika olduğu ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan Bazilika formunda kilise kalıntısı olduğu belirlenen bu yapı, 50 metre açıklıkta, 6 metre derinlikte yer almaktadır. 740 yılında yaşanan depremin ardından göl sularına gömülen bu bazilika, 2014 yılının en önemli keşifleri arasında gösterilmektedir. İznik Gölü’nde ortaya çıkan Batık bazilika, son zamanlarda yaşanan kuraklık sebebiyle su yüzeyinin üzerine çıkmıştır. Ortaya çıkan bazilika üzerinde kuşların yuva yaptığı parçaları gün yüzüne çıkması üzerine vatandaşın ilgisini çekmeye ve ilgi odağı olmaya başlamıştır.

Dünyanın en önemli keşfi arasında yer alan Bazilikanın Kafes içinde korunan en önemli parçaları suyun çekilmesi ile beraber gün yüzüne çıkmıştır. İznik gölü’nün kıyısında işletmesi bulunan Uslu tarafından, “Ben 20 yıldır İznik gölünde işletmecilik yapmaktayım. İlk defa bu kadar çekilmeye şahitlik ediyorum. Son yıllardaki kuraklık sebebiyle Göbeklitepe olma yolunda ilerleyen bazilika gün yüzüne çıktı. Kuşların yuvası haline geldi.” ifadelerini kullandı.

Bursa’nın en önemli barajlarından biri olan Nilüfer Barajı, su ihtiyacını karşılayan en önemli barajlardan biridir. Havaların iyiye gitmesi ile beraber Nilüfer Barajı’nda su seviyeleri %5’e kadar düşmüştür. Yaşanan bu kuraklık havadan görüntülenerek paylaşıldı. Tüm Türkiye’yi son günler de etkisi altına alan kuraklık Bursa’yı da ciddi oranda etkilemiştir. Bu mevsimde Ocak ayı gelmesi ile beraber ağzına kadar dolu olması gereken devasa büyüklükteki baraj sularının çekilmiş olarak görülmesi, kurumuş görüntüsüyle görenleri endişelendirmektedir.

Nilüfer Barajı’ndaki büyük oranda yaşanan suyun çekilmesini ve kuraklığı yerinde giderek inceleyen Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği üyeleri tarafından, yıllardır çevreyi korumak adına gerçekleştirilen tüm çalışmalar, yaşanan küresel iklim değişikliğinden dolayı bu hale gelmemek adına mücadele ettikleri belirtilmektedir. Barajdaki görülen bu kuraklığı görüp endişelenen Bursalı vatandaşlar yağmur ve karın yağmasını beklerken bunun için dua ediyorlar.

“ÇOK CİDDİ BİÇİMDE KURAKLIK OLACAK”

Doğayı ve Çevreyi Koruma Derneği (DOĞADER) Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demir tarafından Nilüfer Barajı önünde gerçekleştirilen açıklamada, “Bursa’nın en önemli su kaynaklarından biri olan Nilüfer Barajı’ndayız. Bu baraj kuraklıktan dolayı kurumuş, doluluk oranı ise yüzde 5 civarında. Bu barajın altındaki Doğancı Barajı’nda ise oran yüzde 20’nin altına düşmüş durumda. Kuraklık bağıra bağıra ben geliyorum dedi. Biz dernek olarak ve dünyadaki uzmanlar hep söyledi; iklim değişiyor.

Çok ciddi biçimde kuraklık olacak. Bursa’da bu zamana kadar bazı projelere karşı çıkarken şunu ifade ediyorduk. Biz karşı çıktığımız projede iklim değişikliğine ve küresel ısınmaya dikkat çektik. Bizim yıllardır anlatmak isteğimiz aslında bunun olmaması içindi. Bu durum bizim bile beklentimizden daha önce başladı. Biz demiştik diye övünmek istemiyoruz.

Bu kuraklıktan hepimiz etkileniyoruz. Bundan sonra herkese çok ciddi görevler düşüyor. Sanayiin eski sistemle vahşi bir şekilde su kullanmasının önüne geçmemiz lazım. Artık kullandığı suyu tekrar kullanabilen sanayie ihtiyacımız var. Suyu vahşice kullanan sanayi kuruluşları kapatılmalıdır. Bursa’da 23 tane sanayi bölgesi var” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı