Naci Görür: Bu Beklenen Deprem Değil İzmir'de Daha Büyük Deprem Olacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Naci Görür: Bu Beklenen Deprem Değil İzmir’de Daha Büyük Deprem Olacak

GÜNDEM

3 Kasım 2020 Salı 14:19:47

Naci Görür: Bu Beklenen Deprem Değil İzmir’de Daha Büyük Deprem Olacak

Prof. Naci Görür, İzmir’de asıl beklenen depreminin henüz gerçeklemediğini ve bir an önce tedbir alınması gerektiğini söyledi. Naci Görür, halkın alkış değil hesap sorması gerektiğini yoksa çok daha vahim görüntülerin olacağını söyledi.

Prof. Naci Görür, İzmir’de asıl beklenen depreminin henüz gerçeklemediğini ve bir an önce tedbir alınması gerektiğini söyledi. Naci Görür, halkın alkış değil hesap sorması gerektiğini yoksa çok daha vahim görüntülerin olacağını söyledi.

Prof. Naci Görür katıldığı programda “Meydanlarda depremin konuşulduğunu gördünüz mü? Neden halk bunları alkışlıyor? Neden pankartlarla ‘can güvenliğimizi sağlayın’ demiyor?” diye konuştu.

Prof. Naci Görür’ün açıklamalarından önemli başlıklar şöyle;

”Bayraklı bir delta çökellerinin olduğu yer. Tarım arazisi. Buradaki zemin en kötü.  Gediz akarsuyu buradan denize dökülüyor, çok yakınından. Akarsu döküldüğü zaman delta yapar.

Buradaki çökeller iyi çimentolanmamış, sertleşmemiş, kaya-zemin niteliğinde olmayan, içinde suyu bol, kum, çakıldan meydana gelmiş. Böyle zemine deprem dalgaları girdiği zaman burada çok oyalanır, özü yavaşlar, buradan çıkmak istemez, salladıkça sallar burayı.

En büyük yer ivmesi de burada çok fazladır, titreşimi inanılmaz fazla olur. Kayalı zeminde çok az titrer ve geçer gider. Ama bu zeminde gitmez. Hep o örneği veriyorum, kapana kısılmış fare gibi, oyalanır durur. Burada depremin etkisini kat be kat büyütür. Yer kıtlığı var, burada yapacağım diyorsanız o zaman 1 lira ile malolacak binayı burada 50 liraya mal edecekseniz buyurun yapın.

“İZMİR’DE BEKLEDİĞİMİZ ASIL DEPREM BU DEĞİL”

İzmir’de deprem beklediğimiz öncelikle fay değil burası. İzmir fayındaki deprem olsaydı bunların çoğu giderdi. Bu 70 kilometre uzaktan yaptığı depremin etkisidir.”

“HALK UNUTMAK VE ALKIŞLAMAK YERİNE…….”

Bütün siyasetçiler, bütün yöneticiler halka hoş gözükmek için, halkın gönlünü almak için çalışmıyorlar mı? Peki aynı halk bu sefaleti, bu acıyı gördükten sonra 1 hafta-15 gün sonra hiçbir şey olmamış gibi, hayatlarına devam etmek yerine; yahu bunlar her fırsatta kendilerini yönetenlerden can güvenliğimizin sağlanmasını istiyoruz diye kararllık ortaya koyamazlar mı? Elindeki gücü kullanmıyorsun. Bir sürü seçim geçiyor. Mesela niye deprem can güvenliği noktasında bir plan program yapmayan partiden uzak durmuyorsun? Halkın kendini, neslini düşünmesi lazım.

Ellerinde oy pusulası ve en büyük güç. Kaç tane yerel seçim, genel seçim geçti hiçbir seçimde hiçbir partinin doğru dürüst meydanlarda depremi konuştuğunu gördünüz mü? Meydanlarda konuşulanları dinlediniz mi Allah aşkına? Birbirlerine laf atmaktan, bazen de hiç hoş olmayan söz ve davranışlardan başka ne yapılıyor?

Neden halk bunları alkışlıyor? Neden pankartlarla ‘can güvenliğimizi sağlayın’ demiyor?

Depreme inanmıyoruz galiba. Konuşuyoruz, korkuyoruz. Bu depremden sonra değişmesini umarım ama. Bir zaman sonra insanlar aynı evlerine giriyorlar, ondan sonra hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarına devam ediyor. Ben kendi halkıma üzülüyorum, gönül koyuyorum. Vatandaş çok şey yapabilir.

Ben günlük çözümden bahsetmiyorum

Ben halktan şunu beklemiyorum. Halka aile planlamasını yap diyorum. Şunu demiyorum; deprem gelmeden önce evini güvenli hale getir. Bunu dediğiniz zaman ekstrem oluyor. İnsanlar doğru dürüst geçinemiyor. Parası, pulu yok, ne yapsın adam?

BU EVLERE ONAY VERENLER YARGILANMALI

Bu zeminlerin özelliği; buralarda bina normalde yapmamanız lazım. Hani yer kıtlığı olur, ‘orada yapacağım’ dersiniz. Ama İzmir yarımadasında orada bina yapmak hataların en büyüğü.

Sadece buraya binaları yapan değil, o binaları yaptıran, iskan veren de hesap vermesi gerekiyor. O tür zeminleri ıslah etmeden, güçlendirmeden ve öyle yerlerde ana kayaya inecek kadar binanın temel sistemini kurmadan, bu kazı olur, onları yapmadan yapmamanız gerekir. Böyle bir durumda yapı malzemesi ve tasarımı ön plana almak lazım.

Yıkılmayan yerlerde muhtemelen zemin özellikleri gözetilerek belki proje çizilmiştir. Bir diğeri de yapı malzemesi. O zemine, projeye göre uygun yapı malzemesi ve işçilik kullanılmıştır. Yıkılan binada ise aynı proje olmasına rağmen yapı malzemesi daha ucuz seçilmiş olabilir, güzel bir tabir değil ama malzemeden çalınmış olabilir. Demirinden, çimentosundan kâr edilmiş. olabilir.

PEKİ DEPREM SIRASINDA NE YAPMALI

”Eğer zemin kattaysanız deprem başladığında kolaylıkla dışarı çıkabileceğinizi düşünüyorsanız, dışarı çıkmayı deneyebilirsiniz, tabii binalardan uzak bir yere gitmeniz gerekir. Üst kattaysanız merdivenleri, asansörü kullanmak suretiyle dışarıya kaçmaya çalışmak yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan biridir. Binaların en zayıf noktalardan biri merdivenlerdir.

Merdivenleri asla kullanmayacaksınız, aynı şekilde asansörü de. Bir de hazırlıksız yakalanmayacaksınız. Amaç şu; sizin önceden söyleneni anlayabilir yaştaki çocuklarınızla birlikte bir deprem planlaması ve tatbikatının olması lazım. Bunun zaman zaman aile içinde yapılıyor olması lazım. Deprem başladığı zaman dairenin içerisinde nerede toplanacağız. Hepimiz şurada toplanacağız diyeceğiz.

En iyi yer, hayat üçgeninin oluşabileceği oluşabileceği yerlerdir. Sağlam bir masa olsa, deprem sırasında çocuklar gelip masanın altına değil, önünde sağlam bir masa ise başınızı tutup cenin pozisyonu yapabilirsiniz.”

En güzel yer mutfaklarda setin önünde veya buzdolaplarının önünde. Mutfağınız büyükse, sağlam mutfak seti varsa, o tezgahın önüne 3-4 kişilik aile dizilebilir. Hepsi orada olmaz da kimi buzdolabının önünde durabilir. Yukarıdan kırılan kiriş, tavandan gelen bazı şeyler olabilir, buna çarpabilir. Bazılarının hazırlıksız olduğunu durduğu yerlerden anlıyorsunuz bu depremde.

Evde eşyaları sabitlemiş olmamız lazım. Yatak odalarında büyük gardrpolarının üzerinize düşmemesi lazım, onların sizin çıkışını engellememesi gerekir.

Pencere kenarlarında özellikle durmamanız lazım, çünkü deprem esnasında patlıyor. Caddeye bakan duvarlara çok yakın olmamak lazım. Evde yangın olabilir; deprem biter bitmez doğalgaz, suyu ve elektrik şalterini indirmeniz lazım.

Araba içinde iseniz, güvenli bir yere park etmeniz lazım. Kapalı otoparktasınız, deprem başlayınca arabanın içinde durmamanız lazım. Yanında cenin pozisyonunda olabilir. Bunların ailece içselleştirmemiz lazım.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı