Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Milyonlarca Kiracıyı İlgilendiriyor! 2020 Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu!

GÜNDEM

4 Mayıs 2020 Pazartesi 21:59:32

Milyonlarca Kiracıyı İlgilendiriyor! 2020 Mayıs Ayı Kira Artış Oranı Belli Oldu!

2020 yılı Mayıs ayı itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerini açıkladı! Milyonlarca kiracı da yeni ayda kira artış oranını merak ediyordu. Tüik’in açıkladığı enflasyon verileri çerçevesinde 2020 Mayıs ayı kira artış oranı da belli oldu! Kiraya ne kadar zam yapılacak?

2020 yılı Mayıs ayı itibariyle Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerini açıkladı! Milyonlarca kiracı da yeni ayda kira artış oranını merak ediyordu. Tüik’in açıkladığı enflasyon verileri çerçevesinde 2020 Mayıs ayı kira artış oranı da belli oldu! Kiraya ne kadar zam yapılacak? Kiracıları yakından ilgilendiren gelişme ile, 2020 yılı Mayıs ayı kira artış oranları netlik kazandı. 4 Mayıs Pazartesi günü açıklanan enflasyon verileriyle birlikte Kira artış oranı belli oldu! Detayları haberimizde sizler için hazırladık…

2020 yılı Mayıs ayı kira artış oranları merakla bekleniyordu. Milyonlarca kiracı, yeni ay da kira artış oranının ne olacağını araştırıyordu. Arama motorlarında da Kira artış oranıyla ilgili araştırmalar yapılmaya devam ediyor. 1 yıllık kira süresi Mayıs ayında sona eren ve yenilenecek olan Kiracılar için önem taşıyan kira artış oranı meselesine Tüik tarafından son nokta konuldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı enflasyon verilerini açıkladı! Bilindiği üzere 2020 yılı başında yapılan düzenlemeyle artık kira artışları, 12 aylık ortalama Tüketici Fiyatları Endeksi’ne (TÜFE) göre yapılıyor. Tüik, her ayın ilk haftasında enflasyon verilerini ÜFE-TÜFE bilgilerini paylaşıyor ve bu verilerin açıklanmasıyla kira artış oranı da belli oluyor.

2020 MAYIS AYI KİRA ARTIŞ ORANI BELLİ OLDU!

Tüik, 2020 Mayıs ayı Enflasyon verilerini açıkladı. Milyonlarca kiracı da TÜFE oranını merakla bekliyordu. TÜFE oranına göre Mayıs ayında kira artış oranları da netlik kazandı. Tüik tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE’de 2020 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %0,85, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3,16, bir önceki yılın aynı ayına göre %10,94 ve on iki aylık ortalamalara göre %12,66 artış gerçekleşti.

TÜFE, 12 Aylık ortalamada %12,66 olarak açıklandı ve Mayıs ayında kira artış oranı da 12,66 olarak belirlenmiş oldu. Buna göre örnek bir hesaplama üzerinden gidecek olursak, 1000 TL kira ödeyen bir kiracı, Mayıs ayında biten kira süresi sonrası yapılacak yenilemede, eğer bir kira artış şartı belirlememişler ise %12,66 zam oranı çerçevesinde artık Mayıs ayı itibariyle, 126 TL zamlı olarak yani 1.126 TL olarak kira ödemesi gerçekleştirecek.

NİSAN AYI KİRA ARTIŞ ORANI NE KADARDI?

Geçtiğimiz ay yine Tüik tarafından açıklanan verilere göre TÜFE’de (2003=100) 2020 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %0,57, bir önceki yılın Aralık ayına göre %2,29, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,86 ve on iki aylık ortalamalara göre %13,33 artış gerçekleşmişti. Geçen ay %13,33 olan kira artış oranı, 2020 Mayıs ayı itibariyle %12,66 olarak açıklandı.

EV SAHİBİ KİRAYI NE KADAR ARTIRABİLİR?

2020 yılı başlarında ekonomik parametrelerdeki olağandışı hareketlilik nedeniyle gidilen değişiklik sonucu kira artış oranı TÜFE’nin 12 aylık ortalama oranı üzerinden belirlenmeye başlamıştı. Kiraya veren ev sahibi de en fazla kira artış oranı kadar artış yapabilecektir. Ev sahibinin, Tüik tarafından açıklanan TÜFE oranlarının daha altında zam yapması mümkün iken, bu oranın üstünde yaptığı zam, aşan kısım için geçersiz olacaktır.

KİRACI KİRAYI ÖDEMEZSE EV SAHİBİNİN HAKLARI

Konut ve çatılı işyeri kiralarında, kiracı kirayı ödemediği takdirde, ev sahibinin ilk olarak noterden kira bedelinin ödenmesi konusunda ihtar çekerek 30 günlük süre vermesi gerekmektedir. Eğer 30 gün içerisinde ödeme yapılmamışsa icra takibi veya tahliye davası gibi yollara da girişilebilecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı