Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Mahershala Ali Kimdir? Mahershala Ali Filmleri Biyografisi Oscar Kazanan İlk Müslüman Oyuncu

GÜNDEM

16 Şubat 2020 Pazar 13:10:31

Mahershala Ali Kimdir? Mahershala Ali Filmleri Biyografisi Oscar Kazanan İlk Müslüman Oyuncu

Bugün 46 yaşına giren Oscar’lı ilk müslüman oyuncu Mahershala Ali, kimdir? En iyi filmleri hangisi? Mah ershala Ali ne zaman müslüman oldu? Amerikalı oyuncu Mahershala Ali hangi ödüllerin sahibi? Mahershala Ali’yi doğum gününe özel inceledik.

16 Şubat 1974 yılında ABD, Kaliforniya’da doğan Amerikalı oyuncu Mahershala Ali, doğduğu zamanki ismi Mahershalalhashbaz Gilmore olan ismini, 2000 yılında Müslümanlığı seçerek, adını Mahershala Karim-Ali olarak değiştirdi.

45 yaşındaki aktör, 2016 yılında Juan karakterini canlandırdığı Ay Işığı filmiyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında Altın Küre’ye aday olmuştur. Mahershala Ali, SAG Ödülünün ve Eleştirmenlerin Seçimi Ödülünün sahibi olmuştur. Mahershala Ali 89. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Aslında basketçi olmak için çabalayan Mahershala Ali, ‘Spunk’ adlı oyunda yer aldıktan sonra fikrini oyunculuktan yana değiştirdi.

İlk olarak televizyon dizilerinde yan rollerde yer alan Mahershala Ali, 2001 yılında ‘Crossing Jordan’ adlı dizide 19 bölüm boyunca Dr. Trey Sanders karakterine hayat verdi.

Mahershala Ali 2003 yılında ise ilk sinema deneyimi ‘Making Revolution’ filminde Mac Laslow karakterine hayat verdi.

İsmini duyurması ise ‘Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi’ filminde Tizzy Weathers karakterini canlandırmasıyla oldu. Mahershala Ali daha sonra Predators, Supremacy ve Açlık Oyuncuları serisi gibi önemli filmlerde yer aldı.

2017 yılında kariyerinin en parlak senesini yaşayan Mahershala Ali, ‘Moonlight’ filminde canlandırdığı ‘Juan’ karakteriyle ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu‘ Oscar’ını kazandı. Oscar kazanan ilk Müslüman oyuncu olarak tarihe geçti.

Mahershala Ali, 2019 yılında ‘Green Book’ filmiyle ise ikinci defa ‘En iyi yardımcı erkek oyuncu’ aldı.

Mahershala Ali’nin son olarak ise ‘Blade‘ filminde başrol oynayacağı açıklandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı