KYK Vergi Borcu Yapılandırma Süreci Erdoğan'ın isteğiyle başladı! KYK Borç Affı mı geliyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

KYK Vergi Borcu Yapılandırma Süreci Erdoğan’ın isteğiyle başladı! KYK Borç Affı mı geliyor!

GÜNDEM

2 Ocak 2021 Cumartesi 23:03:19

Son Güncelleme: 02/01/2021 23:03:21

KYK Vergi Borcu Yapılandırma Süreci Erdoğan’ın isteğiyle başladı! KYK Borç Affı mı geliyor!

Kyk borç affının gelip gelmediği milyonlarca üniversite mezunu genç tarafından araştırılıyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılandırma paketi için çalışmalara başlandı. Üniversite eğitimleri süresince öğrenim kredisinden yararlanan öğrenciler KYK kredi borçlarını ödemekte zorlanıyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile yapılandırma paketine yönelik çalışmalar başladı. Detaylar haberimizde sizlerle…

KYK borçlarının silineceğine dair henüz bir bilgi gelmezken; AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, yaklaşık 500 milyar liralık büyüklüğe sahip olan bir vergi yapılandırması gerçekleşeceğini açıkladı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş’un verdiği bilgilere göre, borç yapılandırmasında, gelir vergisi, kurumlar vergisi, KDV, motorlu taşıtlar vergisi, özel tüketim vergisi, bütün idari para cezaları, KYK borçları, hazine alacakları çerçevesinde olacak. Peşin ödeme gerçekleştirilirse faizler sıfırlanacak. Sene sonuna kadar başvuru yapılması zorunlu kılınacak.

KYK Kredi Borçları Yapılandırması

KYK Borçlarının yapılandırma kararı kapsamında yapılandırmanın ardından Pandemi süreci sebebiyle taksitler için 1 sene erteleme kararı konuşulan konular içerisinde yer aldı. Bu çerçevede yapılandırma gerçekleştiren öğrenciler taksit ödemelerine 1 sene sonra başlayacak.

KYK borçlarının tahsili öğrenci okuldan mezun olduktan 2 sene sonra başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi olarak verilen tutarlara, TÜİK’in toptan eşya fiyat endeksindeki yükselişler dahil edilerek hesaplanacak miktarın ek edilmesi ile tespit ediliyor.

İş bulamayan kişiler birer yıllık erteleme işleminde bulunabiliyor. Ödenmeyen borçlara aylık %1.40 gecikme faizi işlerken, geciken borçlar sebebiyle alınan kredi 2-3 katına yükseliyor. KYK kredi borçlarını birer senelik süreyle erteleme imkanı mevcut. Borç ödeme vadesi henüz başlamayan kişiler ile borçlarını aksatmadan ödeyen kişiler “turkiye.gov.tr” adresinden e-Devlet şifreleri ile erteleme talebi oluşturabiliyor.

Erteleme başvurusu oluşturmak için işsizlik, askerlik durumlarının oluşması ve yüksek lisans veya doktora eğitiminin sürmesi gerekiyor.

KYK Borcu Yapılandırma Ödemelerinin Başlama Tarihi!

Yapılandırmadan yararlanmak isteyen kişilerin, kanunun çıktığı tarih itibariyle sene sonuna kadar başvuruda bulunması gerekiyor ve maksimum 18 taksit oluşturulabilecek. Taksitler 2 ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin gerçekleştirilmesi halinde, işleyen faizler sıfırlanacak. İlk taksit ödemesi, 2021 Yılı Ocak ayında yapılacak. 18 Taksitte gerçekleştirilecek olan bu ödemeler, 2 ayda bir oluşturulacak.

KYK Yapılandırma Başlama Tarihi

KYK kredi borcu yapılandırma müraacatlarının sene sonuna kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesinden gerçekleştirilmesi gerekiyor. İlk taksit ödemesi ise 2021 yılı Ocak ayında başlayacak. Borcunu peşin ödemek isteyen kişilere indirim yapılacak. KYK yapılandırma başvurusu ile ilk taksit tarihine kadar peşin ödeme gerçekleştirilmesi halinde faizler sıfırlanacak.

KYK Öğrenim Kredisi Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Gelirler İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesine giriş sağlamanız gerekiyor. Bu ekranda e-Devlet ile giriş seçeneği mevcuttur. Bu seçeneğe tıklayarak e-Devlet bilgilerinizle giriş yapmanız isteniyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sayfasında talimatlarla ilerleyerek birkaç aşamada taksitlendirme işlemine başvuru yapabilirsiniz veya vergi dairelerine giderek yapılandırma başvurusunda bulunabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı