Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

KYK Öğrenim kredisi borçlarının tamamı silinecek! Müjdeli Haberi Bakanlık Duyurdu

GÜNDEM

29 Temmuz 2020 Çarşamba 15:55:52

Son Güncelleme: 29/07/2020 15:55:28

KYK Öğrenim kredisi borçlarının tamamı silinecek! Müjdeli Haberi Bakanlık Duyurdu

KYK öğrenim kredileri öğrencilerin sırtına çok büyük bir yüktü. Bu zamana kadar toplamda en az 5 bin TL en fazla 22 bin TL olan KYK öğrenim kredisi borcu yüzünden milyonlarca öğrenci maddi sıkıntı çekiyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise bu artık böyle olmayacak.

KYK öğrenim kredileri öğrencilerin sırtına çok büyük bir yüktü. Bu zamana kadar toplamda en az 5 bin TL en fazla 22 bin TL olan KYK öğrenim kredisi borcu yüzünden milyonlarca öğrenci maddi sıkıntı çekiyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ise bu artık böyle olmayacak. Artık ülkemizin tüm öğrencileri rahat bir nefes alabilecek. KYK öğrenim kredisini ödemeyi planlayan ve kendisini belirlemiş olduğu programa göre hazırlayan, ciddi maddi sıkıntıların içine girecek olan tüm öğrenciler için artık müjdeli haber verildi. Bundan böyle yeni düzenleme aktif edilecek ve tüm öğrenciler bundan böyle KYK öğrenim kredisini sırtlarına bir yük olarak görmeyecek. İşte KYK öğrenim kredisine dair tüm ayrıntılar…

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2019 yılında yaptığı çalışmada KYK öğrenim kredisi borcu olan öğrencilerin ciddi maddi sıkıntılar içerisine girebildiğini gördü. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın emriyle yapılan çalışmada sadece 900 bin vatandaşın KYK öğrenim kredisi borcunu ödeyebildiği saptandı. Şu an Türkiye’de toplam KYK öğrenim kredisi borcu olan vatandaş sayısı toplam olarak 5 milyonu geçmiş durumdadır. Bu ödeme zorluğunu eski öğrenciler ve geleceğimizin kurucuları olan vatandaşlarımızın KYK öğrenim kredisi borçlarının silinmesi ile alakalı çalışmalar sürüyor. KYK öğrenim kredisi borcu yüzünden e-hacizli olan vatandaş sayısı ise toplam olarak 2 milyon 400 bini aşmış durumda. Yeni düzenleme ile beraber tüm e-haciz işlemleri kaldırılabilecek, tüm eski öğrenci olan ve şu an KYK öğrenim kredisi borcu olan vatandaşlarımızı sevindiren haber ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından verildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen değerli bilgilere göre artık yavaş yavaş KYK öğrenim kredisi borcunu kapatılacak. İlk aşama olarak ise e-haciz sisteminde hacizli olan KYK öğrenim kredisi borcu olan vatandaşlarımızın haciz işlemleri kaldırılacak.

KYK BORÇLARI HAZİRAN AYINDA SİLİNECEK Mİ?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan yazılı açıklamada bu detaya ait herhangi bir bilgi verilmedi. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın verdiği bilgilere göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği bu yönde. Çünkü öğrencilerin sırtında büyük bir yük olarak ödenen KYK öğrenim kredileri, devletimizin ve milletimizin geleceği olan öğrenciler için çok görülmemeli ve bir an önce öğrencilerin sırtından alınmalıdır.

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI SİLİNECEK!

KYK öğrenim kredisi borcu olan vatandaşlara müjdeli haberi çok yakın bir süre içerisinde vereceğiz, hem Cumhurbaşkanın Erdoğan’ın hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istekleri bu yönde. 5 milyon adet KYK öğrenim kredisi borç hesabının bir an önce kapatılması ve KYK öğrenim kredisi borçlarının hızlı bir şekilde silinmesine yönelik yapılacak olan çalışmalar sürüyor. Yeni düzenlemeler neticesinde tüm öğrencilerimizin borçları silinecek ve öğrenim kredisi gibi bir yük artık öğrencilerin sırtına yüklenmeyecek.

İŞTE DEVLETİN, KYK BORÇLARINA YÖNELİK ÇALIŞMALARI

  • Tüm borçların silinmesi halen kredi alanların bu kredilerinin bursa dönüştürülmesi planlanıyor.
  • Tüm borçların silinmesi kredi alanlar için kredilerin devam etmesi planlanıyor.
  • Belli bazı koşullara borçların silinmesi ve kredilerin devam etmesi planlanıyor.
  • Sadece faizlerin silinmesi anapara ödemelerinin devam etmesi planlanıyor.
  • Borçlarda esnek ve indirimli ödeme seçeneklerinin olması planlanıyor.

Bunların hepsi birer ihtimal olup sadece masada olduğu öngörülmektedir. Maliye Bakanlığı’nın çalışması sonucu ise esas düzenleme detayları belli olacaktır.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı