Kuru Ağaç Dallarına Elma Asıyor! Bu Güzel Görüntüyü Görenler Alkışlıyor! İşte Sebebi...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kuru Ağaç Dallarına Elma Asıyor! Bu Güzel Görüntüyü Görenler Alkışlıyor! İşte Sebebi…

GÜNDEM

19 Şubat 2021 Cuma 13:25:32

Kuru Ağaç Dallarına Elma Asıyor! Bu Güzel Görüntüyü Görenler Alkışlıyor! İşte Sebebi…

Konya’nın Orta Toroslar’daki ilçesi Taşkent´e bağlı Balcılar Mahallesi´nde yaşayan Hasan Hüseyin Kahriman, isimli vatandaş sert geçen kışta, kuru ağaç dallarına renkli elmalar takıyor. Herkese örnek olacak bu davranış çok ilgi görüyor!

Konya’da yaşayan bir vatandaş kuru ağaç dallarına astığı elmalarla dikkat çekiyor. Bu renkli görüntüyü görenle ve bu iyilik karşısında Hasan Hüseyin Kahriman (46) isimli vatandaşı alkışlıyor. Konya’nın Orta Toroslar’daki ilçesi Taşkent´e bağlı Balcılar Mahallesi´nde yaşayan Hasan Hüseyin Kahriman (46) isimli vatandaş, kışın sert geçtiği bölgede yaptığı iyilikle dikkat çekiyor.

“HAYAT PAYLAŞMAKLA GÜZEL”

Konya’nın Orta Toroslar’daki ilçesi Taşkent´e bağlı Balcılar Mahallesi´nde yaşayan Hasan Hüseyin Kahriman, isimli vatandaşımız hayatın paylaşarak güzel olduğuna vurgu yaparak, “Kışın böyle renkli elmalar kuşların çok dikkatini çeker. Kuşlar geldi, bu elmaları yedi. Ben de buna çok mutlu oldum. Bu hayvanları öldürmek yerine onların açlığını gidermek gerekiyor. Hayvanlar karınlarını doyurunca ben de mutlu oluyorum. Hayat paylaşmakla güzel” ifadelerini kullandı. Herkese örnek olabilecek bu davranış vatandaşın da ilgisini çekiyor.

Konya’nın Taşkent ilçesi Balcılar Mahallesi’nde yaşayan Hasan Hüseyin Kahriman (46) vatandaşımız, Orta Toroslar’da kış mevsiminin oldukça zorlu geçtiğini belirterek, dallara astığı elmaların kuşlar tarafından çok ilgi çektiğini görmüştür. Bununla beraber bölgelerde kuru ağaç dallarına elmalar takarak yaban hayatında yiyecek arayan hayvanların karnını doyurarak mutlu olduğunu paylaşıyor.

Hasan Hüseyin Kahriman (46) 15 yaşından zamana kadar dağlarda gezen evli ve 1 çocuk babası vatandaşımız, bu bölgede yoğun ve sert geçen tipi ve kar yağışı olduğu zamanlar da bile yaylalara gittiğini ve buradaki kuru ağaçlara elma takarak yabani hayvanlara yardımcı oluyor.

DOĞAYA VE KUŞLARA NASIL YARDIMCI OLABİLİRİM DİYE DÜŞÜNDÜM!

Hasan Hüseyin Kahriman, küçük yaşlarında yiyecek bulamayarak ölen kuşlara şahit olduğunu ve bu durumun onu çok  etkilediğini belirterek böyle bir uygulama yaptığını ve bunun sonucundan da hayvanların bu meyveleri yediğini gördüğünü belirtti. Sözlerine devam eden Kahriman, “15 yaşlarımda dağlardaydım kimse yoktu yanımda. Çok yoğun kar yağışı ve tipide etrafımı çeşitli kuşlar sardı. Birbirlerine sokulduğunu açlıktan öldüklerini gördüm.

100’E YAKIN KUŞU TOPLAYIP YAŞADIĞIM YERE GÖTÜRDÜM!

Kuşların açlıktan ölmesinden etkilenen Kahriman, “100´e yakın kuşu toplayıp yaşadığım yere götürdüm. Karınlarını doyurdum ısınmalarını sağladım. Ertesi gün de bıraktım uçtular. Tipi en fazla 1- 2 gün sürüyor zaten. Kuşların açlığını nasıl telafi edebilirim diye düşündüm. Doğaya ve kuşlara nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm.” açıklamasında bulundu.

Kahriman kuşlara nasıl yardım edeceğini düşünürken, “Bulduğum çözümün doğal olması lazım dedim. Kışın böyle renkli elmalar kuşları çok dikkatini çeker. Böcek yiyen kuş olsun, yem yiyen kuş olsun her biri bu elmaları görür. Bu elmaları görür ve burada bunu yerler diye düşündüm ve yaptım. Kuşlar geldi bu elmaları yediler ve ben buna çok mutlu oldum. Sonra birçok yerde insanlar bu şekilde elmaları ağaçlara takmaya başladı, onlar da mutlu olmaya başladı. Çünkü yakından kuşları görme imkanı buldular” açıklamasında bulunmuştur.

TİLKİ, SANSAR, AYI

Hasan Hüseyin Kahriman, başta kuşlar olmak üzere yaban hayatında birçok hayvanı beslediğini belirterek sözlerine şu şekilde devam etti; “Elimizde imkan olduğu sürece bunu yapmamız lazım. Bu elmaları taktığımızda hayvanlar en fazla 3- 5 gün yiyor. Çünkü hava şartlarının zorlu olduğu dönemdi kuşlar yiyecek bulamıyor.

ÖKSE OTUNU AĞAÇLARA BAĞLIYORUM!

Kuşların yanı sıra bölgedeki ayılar da gelip bu elmalardan yiyor. Hatta tilki, sansar gibi hayvanların da elmalarla karnını doyuruyorum. Çok kar yağdığı zamanlar tavşanlar da yiyecek bulamayınca ağaçların kabuklarını kemiriyor. Bunu engellemek için de ökse otunu ağaçlara bağlıyorum.

Tavşanlar gelip güzelce bu otu yiyor ve ağaçlara zarar vermiyor. Bu hayvanları öldürmek yerine onların açlığını telafi etmek gerekiyor. Hayvanlar karınlarını doyurunca, ben de mutlu oluyorum. Hayat paylaşmakla güzeldir.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı