"Korunmaya Çalışırken Sağlığımızdan Olabiliriz" Çoğu Markanın Maskesi Güvensiz Çıktı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

“Korunmaya Çalışırken Sağlığımızdan Olabiliriz” Çoğu Markanın Maskesi Güvensiz Çıktı!

GÜNDEM

19 Şubat 2021 Cuma 01:05:44

“Korunmaya Çalışırken Sağlığımızdan Olabiliriz” Çoğu Markanın Maskesi Güvensiz Çıktı!

Yapılan incelemelerin ardından maskelerin güvenliğine dair önemli açıklamalar yapılmıştır. Güvenilir ve doğru maske nasıl olmalı? Maskelerin özellikleri nelerdir? Doğru maske olduğunu nereden anlayabiliriz? Yasaklı ve Güvenilir olmayan maskeler hangi sistemden kontrol edilebilir?

Koronavirüs süreci ile beraber alınan tedbirlerin başında maskeler gelmektedir. Maske kullanımı bu süreçte büyük önem taşımaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından incelemesi yapılan çoğu maskenin güvensizliği açıklanmış oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından tek tek ifşa edilen maskeler sağlık açısından güvensiz bulundu.

Bu kapsamda, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıdvan Karaali doğru ve güvenilir maskenin nasıl olacağına dair önemli açıklamalarda bulundu.

GÜVENLİ MASKE NASIL OLMALI?

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıdvan Karaali, tarafından güvenli ve güvensiz maskeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Dr. Karaali, doğru ve güvenilir maskenin en az üç katmanlı olması ve bakanlık tarafından onaylı olması gerekirken ayrıca, burun kısmının telli olması gerekmektedir. Güvenilir maske, lateks, naylon, paraben içermemesi gerektiği açıklaması yapılmıştır. Ekoteks Laboratuvarı Teknik Müdürü Sevim Razak tarafından da laboratuvarlarında her gün çok sayıda maskenin  detaylı bir testten geçirildiği açıklanmıştır. Dr. Rıdvan Karaali, maskelerde bulunması gereken özellikleri detaylı bir şekilde açıklamıştır.

Korona virüs’ten korunmak adına en önemli tedbirler, mesafe ve hijyenin yanı sıra maske kullanımı da büyük önem taşımaktadır. Salgın süreci ile beraber herkesin günlük yaşama artık vazgeçilmez haline gelen maskeye merdiven altı üreticiler el atmıştır. Bu durumlar beraber harekete geçen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından incelemeler yapılmıştır. Çoğu marka tarafından üretilen maskelerin güvensiz olduğu yapılan incelemelerin ardından belirlenmiştir.  Bu güvensiz maskelerin, piyasalardan toplatılması kararı alınmıştır. Buna rağmen bazı e-ticaret sitelerinde bu tür maskelerin hala satılmaya devam ettiği görülmektedir. Bu kapsamda, maske alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Rıdvan Karaali tarafından anlatılmıştır.

KESEREK YADA AYIRARAK KONTROL EDEBİLİRSİNİZ!

Dr. Karaali, Özellikle kutu halinde satın alınan maskelerde, kutu üzerinde seri numarası bulunmaktadır. Ayrıca Bakanlık onayı ve maskenin özelliği hakkındaki bilgilere dikkat edilmesi gerektiği ifade edilirken, açıklamalar şu şekilde yapılmıştır;

“Diğer ürünlerde olduğu gibi maskede de merdiven altı üretim dediğimiz üretimler var. Maskeleri seçerken özellikle üreten firmanın bakanlık takip sistemine tabi olması gerekiyor. Maskenin öncelikle burun kısmında tel olması lazım. Telsiz maske takıldığında konuşma anında sık sık kayıyor. Düştüğü zaman kaldırmak için elimizle kaldırıyoruz. Bu yüzden bulaşıcılık artabilir. Bu yüzden tel şart. Ayrıca maskelerin üç katmanlı olması gerekiyor. Keserek ya da ayırarak kontrol edebilir. Belirli standartlara göre üretilip üretilmediğini takip etmek gerekiyor. Bakanlık, standartlarına uygun olmayan markaları açıkladı. Salgına karşı önlem alırken etkinliği kanıtlanmış ürünleri kullanmamız lazım. Bu yüzden alınacak ürünün bakanlık ürün takip sistemine kayıtlı olması, Avrupa standartlarında, TSE ürün onaylı olması ve uzun süre kullanımda alerjiye yol açacak maddeler içermemesi gerekiyor dedi.” açıklaması yapılmıştır.

KORUNMAYA ÇALIŞIRKEN SAĞLIĞIMIZDAN OLABİLİRİZ!

Dr. Karaali, Korona virüsten korunmak adına kullandığımız yanlış maske sebebiyle, başka hastalıklara da yakalanma riskinin artacağına dikkat çekilmektedir. Yapılan açıklamaya göre, Bakanlık denetiminden geçmemiş ürünler alerji yapabilmektedir. Alerji sonucunda da ikincil bir hastalığa neden olabilmektedir. Bu durumda, Lateks, naylon, paraben içermemesi gerekmektedir. Bunları uzun süre solduğumuzda korunmaya çalışırken sağlığımızdan da olabiliriz ifadeleri kullanılmıştır. Hayatımızın önemli ve vazgeçilmez bir parçası durumuna geldiği için üretici firmalar renklendirerek çeşitlendirmeye çalışmaktadır. Renk burada en son bakılacak şey olurken önemli olan maskeyi aldığımızda katmanı olmaktadır. Aldığımız maskelerin kutusu üzerinde standartları ve kontrolünü gösteren ibareler yer alması gerekmektedir.

MASKELER DETAYLI TESTLERDEN GEÇİYOR!

İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birliklerinin (İHKİB) kuruluşu Ekoteks Laboratuvarı’nda her gün çok sayıda tıbbi maske ve bez maske detaylı bir testten geçirilmektedir. Yapılan incelemelerin ardından, test sonucuna göre maskelerin standartlara uygunluğu raporlanmaktadır.

YAPILAN TESTLER DE ÜÇ ÖNEMLİ NOKTA VAR!

Ekoteks Laboratuvarı Teknik Müdürü Sevim Razak, tarafından konu ile ilgili olarak, maskelerin geçtiği test aşamaları anlatılmıştır. Sevim Razak, açıklamasında, “Laboratuvarımızda özellikle tıbbi yüz maskeleri ve bez maskelerinin Avrupa standartları ve TSE’nin yayınladığı standartlar için testleri yapılmaktadır. Bu testler de üç önemli nokta var. Birincisi maskeyi taktığımız zaman bakteri tutunma özelliğinin kontrol edilmesi gereklidir. Diğeri nefes alabilirliğin kontrol edilmesi. Çünkü maske yüzümüzde takılıyken rahat nefes alıp verilmesi gereklidir. Bir de maskelerin üretiminden sonra üzerinde ne kadar bakteri yükü ya da mikroorganizma yükünün tutunduğu kontrol edilmesi gerekmektedir” açıklamalarını kullandı.

GÜBİS (GÜVENSİZ ÜRÜN BİLGİ SİSTEMİ)

Ekoteks Laboratuvarı Teknik Müdürü Sevim Razak tarafından, maskenin doğru ve güvenilirliğinin çok önemli olduğuna, değinerek, “Şu anda Ticaret Bakanlığının GÜBİS (Güvensiz Ürün Bilgi Sistemi) yayınlanmış olan yönetmeliğe göre baktığımızda bazı ventilli N95 tip adı altında satılan bazı maskelerin güvensiz olarak kayıt altına alındığını görüyoruz. Şu anda bakanlığımız tarafından yasaklanmış olan ve uygun olmayan ürünleri GÜBİS sisteminden vatandaşımız takip edebilir. Yasaklı, güvenilir olmayan markalar bu sistem üzerinden mutlaka kontrol edilmeli. Laboratuvarlarımızda bir maskenin sağlığımızı koruması için tüm aşamaları titizlikle yürütülüyor. Bu tür ürünler tercih edilmeli” açıklamasında bulunmuştur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı