Koronavirüs'ü Hafif Atlatanların Sonuçları Korkuttu! Yapılan İncelemeler de Yüzde 60'ında Tespit Edildi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs’ü Hafif Atlatanların Sonuçları Korkuttu! Yapılan İncelemeler de Yüzde 60’ında Tespit Edildi!

GÜNDEM

4 Şubat 2021 Perşembe 13:45:29

Koronavirüs’ü Hafif Atlatanların Sonuçları Korkuttu! Yapılan İncelemeler de Yüzde 60’ında Tespit Edildi!

Korona virüs ile ilgili yapılan araştırmalar hastalığı atlatanlarda bıraktığı hasarlar korkuttu! Korona virüs atlatan hastalarda ne gibi hasarlar bırakıyor? Hangi hastalıklara sebep oluyor? Korona virüsün vücutta bıraktığı hastalıklar nelerdir?

Korona virüsle ilgili her türlü çalışma detaylı olarak yürütülmeye devam ederken, korona virüs’ü hafif atlatanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkan görüntüler sonuçlar korkuttu. Yapılan araştırmalar sonucunda korkutan tablo ortaya çıktı. Korona virüsün akciğerleri etkilediği gibi kalpte de belirli hastalıklara sebep olduğu belirlenmiştir. Korona virüsü hafif atlatan kişilerde yapılan araştırmaların 3. ve 4. haftasında, bir çok bulgu ortaya çıkmıştır. Çıkan sonuçlar endişe yaratmaktadır. İşte araştırmaların detaylı sonuçları…

SON DAKİKA: YAPILAN ARAŞTIRMALAR KORONA VİRÜS KALPTE HASAR BIRAKIYOR!

Koronavirüs ile ilgili olarak yapılan araştırmaların sonucunda, virüsü geçiren kişiler de yapılan araştırmalarda en çok akciğerde hasara yol açtığı belirtilse de yapılan araştırmaların sonucunda, korona virüsün başka organlarda da hasara yol açtığı saptanmıştır. En önemli sonuçlardan biri de kalpte meydana getirdiği tahribat olmaktadır. Almanya’da yapılan araştırmaların sonuçları yapılan bu araştırmaların sonuçlarını doğrulamaktadır. Bu kapsamda detaylı araştırmalar, Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Özlem Esen, araştırmayı değerlendirerek koronavirüs ve kalpte yol açtığı hasara yönelik önemli bilgiler paylaşmıştır.

KALP HASARI, KRİZE, KALP KASINDA İLTİHABA YOL AÇIYOR!

Yapılan araştırmalar sonucunda, korona virüsün en çok akciğere zarar verdiği belirtilirken, bunun dışında alınan verilere göre, en fazla zarar verdiği organın kalp olduğunu belirten, Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, şu açıklamalarda bulundu, “Bu hasar şu açıdan önemli; kalp hasarı, krize ya da kalp kasında iltihaba yol açar. Bu durum kişinin hayati fonksiyonlarını etkileyerek ölümüne dahi neden olabilir. Kişinin akciğer tutulumu gerçekleşmiş buna bağlı bir akciğer zatürresi ilerlemiş olabilir ancak yine de korona virüsün ölüm nedenleri arasında kalp hasarı yer alıyor. Dolayısıyla korona virüs enfeksiyonunun neden olduğu kalp hasarını öngörebilmek maalesef mümkün değil” ifadelerini kullandı.

YAPILAN İNCELEMELERDE %60’INDA DEĞİŞİKLİK TESPİT EDİLMİŞ!

Prof. Dr. Özlem Esen, Almanya’da yapılan araştırmalarla ilgili olarak ta şu ifadelere yer vermiştir; “Korona virüsün asemptomatik (belirtisiz) geçiren kişilerin iyileşme döneminin 3 ve 4’üncü haftasında yapılan incelemelerde bu kişilerin yüzde 60’ında değişiklik tespit edilmiş. Şikayeti olmadan, sessiz şekilde korona virüs enfeksiyonunu geçiren kişiler arasında tarama yapılmış, burada MR ile kişilerin kalp kaslarına bakılmış. Bu kişilerin yüzde 60’ının korana virüs nedeniyle kalp kasının etkilendiği görülmüş. Ancak çalışma korona virüs boyunca hiçbir şikayeti olmayan hastalarda yapıldığı için kişilerin nasıl izlenmesi gerektiğine yönelik bize bilgi vermiyor. Bu noktada şu gerçek ortaya çıkıyor; hastalığı sessiz dahi geçirseniz özellikle ağır sporla uğraşıyorsanız mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırmalısınız. Onun dışında göğüste batma, sızı, nabız yüksekliği, tansiyon, dengesizliği şikayeti olursa bunlar alarma yol açan belirtilerdir. Bu noktada hekime başvurmak çok önemli” tavsiyesinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE DE KALP KASI HASARIYLA BİZE BAŞVURDULAR”

Prof. Dr. Özlem Esen, Türkiye’de de özellikle kendi muayeneleri sırasında da kalp kası iltihabı vakalarına rastladığını belirterek,  “Kliniğimizde son 2-3 ayda karşımıza gelen oldukça genç hastalarımız var. Bu kişiler korona virüsü atlattıktan sonra bile hiç şikayetleri olmadan kalp kası hasarıyla bize başvurdular. Hastanede yatarken korona virüs geçiren hastanede tedavi edinilen kişilerin aldığı hasarları biz kanda tespit edebiliyoruz. Bunları takip ederek hasarın ilerlemesini gözlemliyoruz. En önemli kısım ayakta ve sessiz bir şekilde enfeksiyon geçiren kişilerin hastalığı atlattıktan sonraki durumu. Korona virüs sonrası böyle bir şikayet varsa takip eden 3 ayda muhakkak korona virüsle ilişkilendirmek mümkün” açıklamalarında bulunmuştur.

“DAHA CİDDİ RİSK GÖRDİĞİMİZ KALP KASI İLTİHABI ŞÜPHESİ”

Prof. Dr. Özlem Esen, Korona virüs sonrasında hastalara yapılacak olan kalp muayeneleriyle ilgili de şu açıklamalarda bulundu;

“Bizim standart tetkiklerimizden EKG ve EKO ile hastaların durumlarını değerlendiriyoruz. Daha ciddi risk gördüğümüz kalp kası iltihabı şüphesi olan hastaları kalp MR’ı ile değerlendiriyoruz. Kalp MR’ı ciddi hassasiyeti olan kıymetli bir tetkik, teşhis koymamıza yardımcı oluyor. Bu durum, 35-55 yaş arasındaki hastalarda daha çok görülüyor. Ancak her yaştan hasta etkilenebiliyor. Hastalık akut dönemde ciddi hayati sorunlara yol açabiliyor. Hayatı tehdit eden ritim bozuklukları ani ölümlere yol açabiliyor. Bu da ağır spor yapan kişilerde soruna yol açabilir. O nedenle bu kontrollerin spor öncesi yapılması çok önemli. Tedavide özellikle kalp kası koruyucu ve nabız düzenleyici ilaçlar ön planda oluyor. Korona virüs vücuttan atıldığı için herhangi bir enfeksiyon olmuyor. Dolayısıyla bu korona virüs sonrası bir tedavi oluyor” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı