Korona Virüs İle İlgili Önemli Açıklama! Virüs Artık 10 Dakika Canlı Kalıyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Korona Virüs İle İlgili Önemli Açıklama! Virüs Artık 10 Dakika Canlı Kalıyor!

GÜNDEM

23 Aralık 2020 Çarşamba 14:22:37

Korona Virüs İle İlgili Önemli Açıklama! Virüs Artık 10 Dakika Canlı Kalıyor!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’dan Önemli açıklamalar! Korona virüs bulaşıcılığı arttı mı? Korona virüs’ün canlı kalma süresi ne kadar oldu? Neler yapmalıyız? Okullar açılacak mı? Ne zaman açılacak?

Korona virüs hızla artmaya devam ederken uyarılar yapılmaya devam ediyor. Korona virüs eskiye oranla canlı kalma oranında artış yaşandığı belirtildi. Artık eskiye oranla canlı kalma süresi 10 kat daha arttığı belirtildi. Konu ile ilgili olarak uyarılarda bulunan, Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kara, artık korona virüsünün canlı kalma süresinin uzadığına vurgu yaparak şu ifadeleri kullandı;

“Diyelim ki bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor olabilir” açıklamasında bulundu. Bu kapsamda vatandaşa uyarılar gelmeye devam ederken mesafe, maske, temizlik kurallarına da daha fazla uyulması gerektiği yenilenmiştir.

DİKKATLİ OLUNMALI! KORONA VİRÜS’ÜN CANLI KALMA SÜRESİ ARTTI!

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları öğretim üyesi, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu; “Biz sıcaklıktan ve güneş ışığından bu virüsün etkilendiğini söylemiştik. Eskiden masa üstünde belki 1-2 dakikada hatta 30 saniyede güneş varsa etkinliğini kaybediyordu. Şimdi bu süre mevsimin kışa dönmesi havanın soğuması nedeniyle belki 5 dakikaya çıkıyor. Diyelim ki bende virüs var. Ben masamda konuşurken, öksürürken çıkarttığım virüs önceden 1 dakika bile canlı kalamazken belki şimdi 10 dakika canlı kalıyor olabilir. O nedenle size ait olmayan başkasına ait olan ortamlarda, dışardayken mutlaka ve mutlaka el hijyenimize bizim bu dönemde daha fazla dikkat etmemiz lazım. Su ve sabunla el yıkamayı ya da el antiseptiği kullanmayı biraz artırmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“BU YIL YENİ YILI TELEFONDA KUTLAYALIM”

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara, korona virüs’ te yaşanan bulaş ve canlı kalma süresinin uzaması üzerine, yılbaşının da yaklaştığını belirterek, bu konuda vatandaşa uyarılarına devam etti; “Yılbaşında birileriyle görüşmek istiyorsanız ‘lütfen bunu seneye yapalım’ deyin. Bu virüsün yaşayabildiği tek konağı insan ve karşılaştığın her insanda da virüsün olma ihtimali var. Şikayeti olmadan herhangi bir bulgusu olmadan da olma ihtimali var. O kişinin virüssüz olma ihtimalinden eminsen, kesinlikle ‘virüsü yok’ diyorsan ‘buna garanti veriyorum’ dersen kabul görüşülebilir. Ama değilse lütfen bu dönemde biraz mesafe ile ve telefonla yılbaşı akşamını kutlayacak şekilde hareket etmeye çalışalım” açıklamalarını kullandı.

ARA TATİLDE KORONA VİRÜS RAKAMLARI ÖNEMLİ! BUNA GÖRE OKULLAR AÇILABİLİR!

Önemli konulardan biride okulların tekrar ne zaman açılacağı. Artan riskle beraber konu ile ilgili olarak açıklamalarını dile getiren Ateş, Okullarda bu dönemin online olarak devam edeceğini vurgulaması üzerine Prof. Dr. Kara, “Ara tatilde rakamlara bakılır, şartlara bakılır ve bence o zaman basamak basamak okulların açılması tartışılabilir; ama bugün için baktığımızda bizim ivedilikle rakamların düşmesini sağlamamız lazım” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı