Kısıtlamalar Ne Zaman Bitecek? Okullar Ne Zaman Açılacak? Bilim Kurulu Üyesinden Çarpıcı Açıklamalar!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kısıtlamalar Ne Zaman Bitecek? Okullar Ne Zaman Açılacak? Bilim Kurulu Üyesinden Çarpıcı Açıklamalar!

GÜNDEM

7 Ocak 2021 Perşembe 17:13:37

Kısıtlamalar Ne Zaman Bitecek? Okullar Ne Zaman Açılacak? Bilim Kurulu Üyesinden Çarpıcı Açıklamalar!

Bilim Kurulu üyesi’nden önemli açıklamalar! Kısıtlamalar bitiyor mu? Kısıtlamalar ne zaman sona erecek? Okullar ne zaman açılacak?

En çok merak edilen konulardan korona virüs tedbirleri kapsamında devreye alınan kısıtlamaların ne zaman sona ereceği vatandaş tarafından merak edilmektedir. Yine en çok merak edilen konulardan biri de online olarak devam eden eğitim sürecinin yüz yüze  ne zaman başlayacağı da merak edilmektedir. Bununla beraber açıklamalar gelmeye devam ederken bir açıklamada Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, tarafından yapılmıştır. İlhan sokak kısıtlamalarının vakaların düşme oranında çok etkili olduğu nu belirterek, şu ifadelere yer verdi;

“Hasta sayısı yaklaşık 1 aylık süreçte 7 binden 1500 civarına düştü. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, buna göre 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır” ifadelerinde bulunmuştur.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARININ ETKİSİ ÇOK BÜYÜK!

Kısıtlamalar ile ilgili olarak açıklamalarına devam eden, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, kısıtlamaların önemine vurgu yapmaktadır. Devreye alınan hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma günü 21.00’den pazartesi günü 05.00’e kadar uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamalarının etkisinin çok güçlü olduğunu gördüklerini bunun sonuçlarının olumlu yönde yansıdığına dikkat çekerek devam etti;

Prof. Dr. İlhan, “Bir kısıtlama yaptığımızda önce vaka sayısı azalıyor, onu takip eden 1 hafta 10 gün içinde hasta sayısı azalıyor. Hasta sayısının azalmasını takip eden 15-20 gün içinde ağır hasta sayısı azalıyor. Ağır hastalarımız azaldıktan 15-20 gün sonra vefatlarımız azalıyor. Bu kısıtlamanın etkisinin çok güçlü olduğunu gözlemledik. Yaklaşık 1 aylık süreçte hasta sayısı 7 binden bin 500 civarına düştü; bu çok güzel bir şey. Bu gelişmenin devam etmesi için kısıtlamaların ben devam etmesi kanısındayım” ifadelerine yer verdi.

“YILBAŞININ OLUMSUZ ETKİSİ OLUP OLMADIĞINI GÖRECEĞİZ”

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 4 günlük yılbaşı kısıtlamalarının da, olumlu yönde etkilerini göstereceğini umut ettiğini ifade ederek sözlerine devam etti;

“Bu birkaç günlük rakamlar önemli. Bu hafta sonuna kadar yılbaşının olumsuz etkisi olup olmayacağını gözlemleyeceğiz. Aşılamaya da başlayacağız. Hepimizin olabildiğince gayret göstermesi lazım. Ne kadar az hasta ve vaka sayısı varken aşılamaya başlarsak o kadar çok vatandaşımızı korona virüsten korumuş oluruz. Aşılama başlasın, bir doz yapılsın, biraz ilerlesin ondan sonra kısıtlamaların kalkmasının uygun olacağı kanısındayım. Hafta sonu ve akşam kısıtlamasının çok etkili olduğunu hepimiz gözlemledik. Bir süre daha böyle gitmesinin ben doğru olacağını düşünüyorum. Aşının ilk dozunun yapılacağı zamanı 15 Ocak gibi düşünsek, ikinci doz 28 gün sonra yapılacak, 15 Şubat sonrasında kısıtlamaların kaldırılmasını düşünmek daha uygun olacaktır” açıklamalarında bulundu.

“ÇOK OLMAZSA OKULLARIN AÇILABİLECEĞİNİ RAHATLIKLA SÖYLEMEK MÜMKÜN”

Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, okulların açılmasına yönelik zamanla ilgili de açıklamalarda bulundu;  “Eğitimin devamı hepimizin arzusu. 15 Şubat şu anda okulların açılması için bir öngörü olarak görünüyor; ama o tarih yaklaştığında tekrar değerlendirmek daha doğru olacaktır. Vaka sayısı, hasta sayısı aşağıya doğru yönelirse okullarımızı bir kademe dahilinde eylül-ekimde yaptığımız gibi açmak daha doğru olacaktır. O dönemde de istemeyen velilerimiz için uzaktan eğitim seçeneğiyle gitmek daha doğru olacaktır gibi görünüyor. Eylül-Ekim ayında velilerimiz, öğrencilerimiz kurallara uydu.

Bizlerin de okullar açıldığında çocuklarımıza örnek olmamız gerekiyor. Gerek hijyen gerek maske takmak gerekse fiziksel mesafe konusunda örnek olmalıyız. Aşılamada öncelikli ikinci grupta öğretmenlerimiz de yer alıyor. Bu sürece baktığımızda buradaki hocalarımızın da aşılanmasıyla birlikte eğitim kurumlarının açılması söz konusu olabilir kanısındayım. Rakamlarda iyi bir düzeyi yakaladık, gerek vaka sayısında gerek hasta sayısında. Bu aşağı iniş trendi devam ederse hasta sayılarında binlerin altını görürsek, hasta sayımız belli illerimizde özellikle çok yoğun olmazsa okulların açılabileceğini rahatlıkla söylemek mümkün.” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı