Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı! Son Kez Uzatıldığı Belirtildi! En Son Ne Zamana Kadar Ödenecek?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı! Son Kez Uzatıldığı Belirtildi! En Son Ne Zamana Kadar Ödenecek?

GÜNDEM

20 Şubat 2021 Cumartesi 20:04:43

Son Güncelleme: 20/02/2021 20:06:49

Kısa Çalışma Ödeneği Uzatıldı! Son Kez Uzatıldığı Belirtildi! En Son Ne Zamana Kadar Ödenecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında kısa çalışma ödeneğine dair açıklama yapıldı. Yapılan açıklama ve karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Peki kısa çalışma ödeneği ödemeleri devam ediyor mu? Ne zaman ödenecek? Ödemeler ne kadar devam edecek?

Küresel ölçekte yaşanan korona virüsle beraber devlet tarafından verilmeye başlanan kısa çalışma ödenekleri sürekli olarak uzatıldı. Son olarak Ocak ayında ödeneceği belirtilen ödeneklerin devam edip etmeyeceği de merak edilip araştırılmaya başlanmıştı. Çoğu vatandaş korona virüsle beraber bu destekten yararlanarak ihtiyaçlarını karşılıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile işyerlerin de uygulanan kısa çalışma ödeneğinin uzatıldığı açıklandı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. 31 Ocak 2021 tarihine kadar başvuru yapıldığı sürece ödemelerin uzatıldığı belirtilmiştir. İşte detaylar…

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınan karar kapsamında kısa çalışma ödeneklerine dair açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan imzası ile uzatıldığı belirtildi ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından alınan Kararı’na göre, 31 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışma ödeneği için başvuruda bulunan, işyerleri için kısa çalışma ödeneği süresinin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldığı açıklaması yapılmıştır.

YAYIMLANAN KARARA GÖRE SÜRE NE KADAR UZATILDI?

Söz konusu olan karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Alınan karara göre “4447 sayılı ‘İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 23’üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, yeni tip koronavirüs nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesiyle 31 Ocak 2021’e kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, anılan Kanun’un ek 2’nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve 22 Aralık 2020 tarihli ve 3317 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile uzatılan 2 aylık süreden sonra başlamak üzere 31 Mart 2021’e kadar uzatıldı” ifadeleri kullanılmıştır.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ 31 MART’A KADAR UZATILDI!

Koronavirüs salgınının ekonomi ve istihdama olan olumsuz etkileri devam etmektedir. Bu kapsamda bir çok destek verilmiştir ve verilmeye de devam edilmektedir. Koronavirüs’ün olumsuz etkilerini azaltılmak amacıyla, geçtiğimiz yıl başlayan ve bu yana devam eden işletmelere sağlanan kısa çalışma ödeneği desteğinin süresi 31 Mart’a kadar uzatıldığı açıklaması yapılmıştır. Kısa çalışma ödenekleri, geçen yıl günlük 39.24 lira olan kısa çalışma ödeneği desteği, 2021’de 47.70 liraya çıkarılmıştır. Verilen destek kapsamında bugüne kadar 2 milyon 471 bin çalışan için 8 milyar 265 milyon 914 bin liralık ödeme yapıldığı belirtilmiştir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEKLERİ İÇİN 31 MART SON UZATMA!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamasının ardından, çalışma yaşamında normalleşme sürecine geçiş takvimi de netleşmeye başlamıştır. Yapılan açıklamaya göre, kısa çalışma uygulamasında kolaylaştırılmış dönemin nisanda biteceği belirtilmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuştur. Açıklamada kısa çalışma ödeneğinin süresini son kez uzatıldığına vurgu yapılmıştır. Son olarak uzatılan desteği mart ayı sonuna, nakdi ücret desteğinin süresinin de 17 Mart’a uzatıldığı açıklaması yapılmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı