Kiracılıkta yeni dönem başladı! Bundan böyle tüm kiracılar bu sıkıntıyı yaşayacak!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kiracılıkta yeni dönem başladı! Bundan böyle tüm kiracılar bu sıkıntıyı yaşayacak!

GÜNDEM

25 Haziran 2020 Perşembe 16:39:10

Kiracılıkta yeni dönem başladı! Bundan böyle tüm kiracılar bu sıkıntıyı yaşayacak!

1 Temmuz 2020 tarihinden sonra kiracılıkla alakalı ciddi değişiklikler söz konusu olacak. Kiracı olan vatandaşlarımızı ilgilendiren bu gelişme ile beraber hem mülk sahipleri hem kiracılar bu yeni düzenleme ile beraber rahat bir nefes alabilecek. Korona virüs salgını sonrasında yaşanan ekonomik sıkıntıların tamamının giderildiği düşünülüyor olsa da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

1 Temmuz 2020 tarihinden sonra kiracılıkla alakalı ciddi değişiklikler söz konusu olacak. Kiracı olan vatandaşlarımızı ilgilendiren bu gelişme ile beraber hem mülk sahipleri hem kiracılar bu yeni düzenleme ile beraber rahat bir nefes alabilecek. Korona virüs salgını sonrasında yaşanan ekonomik sıkıntıların tamamının giderildiği düşünülüyor olsa da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Özellikle işleyiş ve iş hayatımız göz önüne alındığında farklılıklar daha şimdiden gözlemlenebiliyor. Kiracılık sisteminde yeni döneme adım atılacak ve artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Peki, bu yeni düzenlemenin içeriği neler kimlere ne kadar fayda sağlayacak? 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren kiracılar ve mülk sahipleri adına yeni düzenlemeler hayata geçirilecek. Başlatılacak olan bu yeni düzenleme ile beraber milyonlarca vatandaşımız ekonomik olarak rahat bir nefes alacak.

Korona virüs salgını hayatımızın merkezine resmen yerleşmiş durumda. Özellikle özel sektörde çalışmakta olan işçi sınıfındaki vatandaşlarımızın işlerinden çıkartılması veya ücretsiz izine gönderilmeleri sebebi ile geçtiğimiz aylarca ekonomik olarak ciddi sorunlar yaşadık. Vatandaşlarımızın bu ekonomik zorlukların üstesinden gelip bugün aktif bir şekilde çalışabiliyor olması ve hayatın normalleşmeye doğru gitmesi ile beraber artık ekonomik açıdan daha etkili olabileceğiz. Salgının hayatımızda pek çok şeyi değiştirdiği bir gerçek ekonomik alanda yaşanan sıkıntılar sebebiyle çok sayıda işletmede bu durumundan nasibini almış durumda salgın döneminde faaliyetlerini ara veren işletmeler kira ödeme konusunda sıkıntılar yaşadı. Yaşanmış olan tüm bu sıkıntıların hızlı bir şekilde giderilebilmesi için ekonomik reformlar geliştirildi. Bu ekonomik yapılanmaların hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi bekleniyor. Özellikle 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra vatandaşlarımızın daha rahat kira ödeyebilmeleri sağlanacak.

TİCARİ KURALLAR YENİDEN YAZILIYOR

Ülkemizde 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Özellikle ekonomik olarak ciddi yaptırımlar olacak. Ticari hayatın kuralları yeniden yazılacak, yeni yapılacak olan düzenlemeler ile beraber hem kiracılar hem de mal sahipleri adına yepyeni bir uygulama geliştirilecek. Artık mülk sahipleri ve kiracılar adına yeni hukuksal yöntemler devreye girecek. Yapılan bu değişikler neticesinde özellikle iş faaliyetlerindeki aksamadan dolayı kirasını ödeyemeyen iş yerleri bir nevi koruma altına alınmış olacak. Bu sayede hem kiracı vatandaşımız hem mülk sahibi vatandaşımızın tüm yasal hakları korunmuş olacak. Bir kiracı mülk sahibinden ötürü ya da mülk sahibi kiracısı yüzünden herhangi bir şekilde mağduriyet yaşayamayacak.

YERİNE KİRACI BULAN TAZMİNAT ÖDEMEYECEK

Kira sözleşmesi içerisine eklenen maddeler arasında örneğin 1 yıllık kira sözleşmeleri içerisinde 1 yıl içerisinde evden ayrılmak isterse 1 yıllık toplam kira miktarının belli bir kısmını ödemek zorundaydı. Bu ödeme tazminat adı altında sözleşme ile resmi duruma getiriliyordu. Ancak artık bu tarz sözleşmeler imzalanmış olsa bile bir kiracı acil çıkması gereken evinden çıkarken eğer yerine kiracı bulursa hem mülk sahibi mağdur olmamış olacak hem de kiracı vatandaşımız mağdur olmamış olacak. Kendi yerine başka bir kiracı bulan mevcut kiracı sözleşmeyi feshetmesinden dolayı herhangi bir tazminat ödemek zorunda kalmayarak bu şekilde sözleşme süresinin de bir önemi kalmayacak. Vatandaşlarımız kira sistemi ile alakalı tüm sorunlarından bu şekilde arınmış olacak. Geçmişte yaşanmış olan kiracı ve sözleşme sıkıntıları son bulacak.

DEPOZİTO SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILACAK

Yapılacak olan bu değişiklik ile beraber güvence bedeli olarak alınan depozito adına ciddi değişiklikler geliyor. Bundan böyle bir mülkün kirası için mülk sahibi kendi düşüncesine göre depozito belirleyemeyecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı