Kiracılar 2021’ de Kiraya Ne Kadar Zam Yapacaklar! Kiralara Gelecek Zam Belli Oldu! Tüm Kiracılar Dikkat
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kiracılar 2021’ de Kiraya Ne Kadar Zam Yapacaklar! Kiralara Gelecek Zam Belli Oldu! Tüm Kiracılar Dikkat

GÜNDEM

11 Ocak 2021 Pazartesi 12:28:17

Kiracılar 2021’ de Kiraya Ne Kadar Zam Yapacaklar! Kiralara Gelecek Zam Belli Oldu! Tüm Kiracılar Dikkat

Kiracıların yılbaşının gelmesiyle birlikte, bu yıl kiralara ne kadar zam yapacakları konusunda meraklı bir bekleyiş var. Salgının oluşturduğu ekonomik dalgalanmalar, tüm kesimleri şiddetli şekilde etkiliyor. Dolayısıyla kira gelirleri de eskisine göre daha büyük bir önem kazanmış durumda.

Bununla birlikte, kiraların ne kadar artacağı konusunda, kiracılar büyük bir endişe içerisindeler. 2021 Yılında Kiralar Ne Kadar Artacak? Kira Artışı Nasıl Hesaplanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 Aralık ayı ve tüm yıl için geçerli olan resmi enflasyon oranını açıkladı. TÜİK’ tarafından açıklanan TÜFE yani Tüketici Fiyat Endeksi, kira oranlarının ne kadar artacağını belirleyen orandır. Buna göre açıklanan enflasyon oranları, aynı zamanda kiralara gelecek zamların da belirlenmesini sağlıyor. TÜFE oranına göre 2021 yılında kira artışı ne kadar olacak haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Kiralara Ne Kadar Zam Yapılacak?

Ülkemizde kiralar, enflasyona endeksli bir şekilde yükseltilebiliyor. Bu sayede kiracılarında, ev sahiplerin de mağduriyetinin oluşmasına izin verilmiyor. TÜİK 2020 yılının, yıllık bazda enflasyon oranını %14.60 olarak açıkladı. Bunun yanında 2020 Aralık ayında, bir önceki aya göre yüzde 1,25 artış gösterdi ve önceki yılın aralık ayına göre de 14,60 oranında artış gösterdi. Bunun yanında tüm yılın ortalamasına göre enflasyon oranı 12,28 olarak belirlendi.

Bu durum 2021 yılında konut kiraları için yapılacak sözleşmelerde oran 12,28 olacak. Benzer şekilde devam eden tüm kira sözleşmeleri için de artış oranı %12,28 olacak. Yıllık enflasyon oranı, kira artışları için gösterge olarak kullanılıyor. Bu kapsamda ev sahipleri daha yüksek artış yapamıyor. Tüm kiracıların bu konuya dikkat etmesi öneriliyor.

Yıllık Enflasyon Beklentilerin Altın Kaldı

2020 Yılı bitmeden önce, Ekim ve Kasım aylarında yıllık enflasyon tahminleri 14 puanın üzerinde olacak şeklinde değerlendiriliyordu. Ancak yılın son iki ayının enflasyon oranları, yıllık enflasyonun 12 puan bandına inmesini sağladı. Bu durum en çok kiracıların işine yaradı. Bu sayede kir artış oranları da yüzde 12,28’ e gerilemiş oldu. Bu yıl yapılacak sözleşmelerde de kira artışı 12,28 olacak.  Kiracıların ve ev sahiplerinin artış miktarı olarak bu orana dikkat etmesi gerekiyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı