Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kamulaştırma Nedir? Kamulaştırma Neden ve Nasıl Yapılır?

GÜNDEM

8 Şubat 2020 Cumartesi 13:17:15

Son Güncelleme: 08/02/2020 13:23:47

Kamulaştırma Nedir? Kamulaştırma Neden ve Nasıl Yapılır?

2020 yılında kamulaştırma ile ilgili pek çok araştırma vatandaşlar tarafından sürdürülüyor. Peki kamulaştırma nedir? Kamu kurumları ve Belediyeler neden kamulaştırma yapar? Kamulaştırma için şartlar nelerdir, kamulaştırma süreçleri nelerdir?

2020 yılında kamulaştırma ile ilgili pek çok araştırma vatandaşlar tarafından sürdürülüyor. Peki kamulaştırma nedir? Kamu kurumları ve Belediyeler neden kamulaştırma yapar? Kamulaştırma için şartlar nelerdir, kamulaştırma süreçleri nelerdir? Kentsel dönüşüm ve kamulaştırma kavramları son dönemin en çok anılan hukuki kavramları olarak dikkat çekiyor. Kamulaştırmaya ilişkin tüm bilgileri bu haberimizde hazırladık…

Kamulaştırma, kamu yararı kararının alınması şartıyla özel gerçek veya tüzel kişilere ait taşınmazların bedelinin ödenmesiyle idarece satın alınması demektir. Kentsel dönüşüm projelerinin artmasıyla birlikte daha sık duyduğumuz kamulaştırma terimi idarenin mal edinme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kamu malları kamulaştırılamaz, tanımdan da anlaşılacağı üzere sadece özel kişilere ait taşınmazlar kamulaştırılabilir.

Kamulaştırma ile ilgili usul ve esaslar Kamu İhale Kanunu ile belirlenmiştir. Devletin idari organları, tek taraflı iradeleriyle kamu gücünü kullanarak gayrimenkul sahiplerinin rızası olmaksızın ücreti mukabilinde kamulaştırma işlemini gerçekleştirebilmektedirler.

Kamulaştırmanın Ön Şartları Nelerdir?

Kamulaştırma yapılabilmesi en önce kamu yararı alınmasına bağlıdır. Kamulaştırma yapacak idarede “Kamu Yararı” belgesinin vâr olması şarttır. Ayrıca kamulaştırma bedelinin peşin veya anlaşmada belirlendiği şekilde taksitlerle sadece parayla ödenmesi, kamulaştırmanın olmazsa olmaz şartları arasındadır. Kamulaştırma bir idari işlem olduğundan sadece kamu kurumları kamulaştırma yapabilirler. Kamulaştırma işleminde kamu gücü kullanıldığından özel hukuk kişileri kamulaştırma işlemi gerçekleştiremezler. Ayrıca bir kamu idaresi diğer kamu idaresinin malını kamulaştıramaz. Kamu malları kamulaştırmaya tâbi değildir ve özel mülkiyete tâbi her türlü taşınmaz kamulaştırma işlemine konu edilebilir. Kamulaştırılabilecek taşınmazlara arsalar, binalar, konutlar, bağ-bahçe örnek olarak verilebilir.

Kamulaştırma Süreçleri Nelerdir?

Kamulaştırma yapılabilmesi için öncelikle kamu yararı kararının yetkili merci tarafından alınması gerekmektedir. Kamu yararı kararı aldıktan sonra yetkili makamlar kamulaştırmaya onay vermelidir. Kamulaştırma kararının alınmasıyla birlikte kamulaştırma süreci de resmen başlamış olur. İdare, taşınmaz sürecinin başlamasıyla kamulaştırma dosyası oluşturur ve kamulaştırılacak taşınmazın sınırı, cinsi, yüz ölçümü, alanı hesaplanır. Ayrıca taşınmazın sahibine, adresine, vergi kayıtlarına da ulaşılır.

Kamulaştırma komisyonu ardından yetkilendirilmiş bilirkişiler taşınmaz için kıymet takdirinde bulunur. Bedel belirlenir ve teklif taşınmaz sahibine iletilir. Taşınmaz sahibi bedeli kabul etmezse kamulaştırma bedeline karşı dava açabilir. Taşınmaz sahibi idareyle uzlaşma masasına da oturabilir. Uzlaşma sürecinde taşınmaz sahibi ile idare arasında pazarlık başlar. İdare teklifini, ödemenin peşin mi taksitli mi yapılacağını iletir. Eğer ki taşınmaz sahibi bedeli beğenmez ve taşınma bedeli tespit ve tescili davası açarsa mahkemenin vereceği kararla kamulaştırma bedeli kesin olarak belirlenir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı