Kabine Toplantısında Hangi Konular Ele Alınacak? Kafe ve Restoranlar Açılıyor mu? Kısıtlamalar Sona mı Eriyor?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kabine Toplantısında Hangi Konular Ele Alınacak? Kafe ve Restoranlar Açılıyor mu? Kısıtlamalar Sona mı Eriyor?

GÜNDEM

17 Şubat 2021 Çarşamba 16:38:09

Kabine Toplantısında Hangi Konular Ele Alınacak? Kafe ve Restoranlar Açılıyor mu? Kısıtlamalar Sona mı Eriyor?

Hafta sonu kısıtlamaları kalkıyor mu? Kısıtlamalar ne zaman kalkacak? Kafeler açılıyor mu? Ne zaman açılacak? Kafelerin açılamasından belirlenen kural ve tedbirler nelerdir? Üniversiteler ne zaman açılacak? Okulların tamamı açılacak mı? Ne zaman açılacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında, kabine toplantısı gerçekleştiriliyor. Gündemin odağındaki konu koronavirüs ile ilgili olarak gerçekleştirilen toplantıdan ne kararlar alınacağı merakla bekleniyor. Gerçekleştirilen toplantıda, koronavirüs ile ilgili tüm detaylar masaya yatırılırken, alınan tedbirler, kısıtlamalar, aşı çalışmaları gibi bir çok konu görüşülecek.

KABİNE TOPLANTISI BAŞLADI!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kritik kabine toplantısı bugün saat 15.30 saati itibari ile başladı. Gerçekleştirilen  Kritik toplantıda kafe ve restoranların durumu da görüşülecek konular arasındadır. Bununla beraber bir süredir hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının ele alınacağı tahmin edilmektedir. Milyonlarca vatandaş kabine toplantısının ardından çıkacak yeni kararları beklemektedir. Özellikle koronavirüsle beraber merak edilen bir çok konu kabine toplantısının ardından açıklanmaktadır.

Peki bugün yapılan kabine Toplantısı’nın gündeminde hangi konular yer almaktadır? Kısıtlamalar esnetilecek mi? Kafe ve restoranlar açılacak mı?

KAFE RESTORANLAR İÇİN NE KARAR ALINACAK?

Herkes normalleşme adımlarının ne zaman atılacağını beklerken, uzun süredir kapalı olan kafe ve restoranların da ne zaman açılacağı beklenmektedir? Kafe ve restoranlar için, mart ortasından itibaren belli kurallar kapsamında açılması planlanmaktadır. Kabine gündemine dair edinilen alınan son dakika bilgisine göre, kafe ve restoranlara HES kodu ile giriş yapılabileceği görüşü ifade edilmektedir.

Ayrıca belirlenen başka bir kurala göre de, iç mekânda kapasitenin en fazla yüzde 30’u (10 masa varsa 3 tanesi hizmete açık olacak), şekilde açılabileceği ve dış mekânlarda yüzde 50’si (10 masa varsa 5 tanesi) hizmete açılacak şeklinde açılması planlanmaktadır. Koronavirüs bulaşın olmaması için müşterilere oturma sınırlaması getirilmesi planlanmaktadır. Belirlenen kurallar kapsamında kafe ve restoranlarda oturma süresinin de 45 dakika olabileceği belirtilmektedir.

OKULLARIN TAMAMI NE ZAMAN AÇILACAK?

Alınması beklenen kararlardan biride okulların durumu olurken, yapılan açıklamaya göre Mart itibarıyla önce ilköğretim kademesinin açılacağı belirtilirken, arkasından da orta öğretim kurumlarının hibrit model ile eğitime başlaması planlanmaktadır. Ayrıca korona virüs vakalarına göre bu sürelerin değiştirilebileceği, yaza da sarkıtılabileceği belirtilmektedir.

ÜNİVERSİTELER NE ZAMAN AÇILACAK?

Bir merak edilen konuda üniversitelerin ne zaman açılacağı olurken, bu konuda, üniversitelerin açılmasında YÖK tarafından düzenlenen anketin sonuçlarının belirleyici olacağı belirtilmektedir. Ancak üniveriteler hakkında son kararı Sağlık Bakanlığı verecektir.  Vaka sayılarına göre Üniversitelerin, bahar aylarında hibrit modelde eğitime başlaması üzerindeki formüller tartışılmaktadır.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMALARI NE ZAMAN KALKACAK?

Kabine toplantısının ardından, öncelikli olarak hafta sonu kısıtlamalarının kaldırılması beklenirken, bununla beraber hafta içi kısıtlamanın ise bir süre daha devam etmesi beklenmektedir.

Gerçekleştirilen toplantının ardından vaka sayılarına bağlı olarak bölgesel olarak bazı kısıtlamaların esnetilebileceği görüşü de ifade edilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı