Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

JayZ, Beyonce, Rihanna.. Ünlü İsimler ABD’deki Protestolar ve George Floyd İçin Neler Dedi?

GÜNDEM

1 Haziran 2020 Pazartesi 15:55:51

Son Güncelleme: 01/06/2020 15:56:20

JayZ, Beyonce, Rihanna.. Ünlü İsimler ABD’deki Protestolar ve George Floyd İçin Neler Dedi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd’un öldürülmesi sonucu başlayan protestolar şiddet ve yağma eylemlerine dönüştü. Valiler’in eylemlere müdahale etmemesi de kafaları karıştırdı. Amerika’daki kaos halkın kendisini etkilemeye başladı. Peki dünyaca ünlü isimler ırkçılı karşıtı olarak başlayan bu protestolar için neler dedi? Jay Z, Rihanna, Billie Eilish, Dr Dre, Michael Jordan ve dahası neler dedi?

Amerika Birleşik Devletleri’nde George Floyd’un öldürülmesi sonucu başlayan protestolar şiddet ve yağma eylemlerine dönüştü. Valiler’in eylemlere müdahale etmemesi de kafaları karıştırdı. Amerika’daki kaos halkın kendisini etkilemeye başladı. Peki dünyaca ünlü isimler ırkçılı karşıtı olarak başlayan bu protestolar için neler dedi? Jay Z, Rihanna, Billie Eilish, Dr Dre, Michael Jordan ve dahası neler dedi?

ABD resmen yanıyor. Amerika’daki olaylar Brazilya ve Kanada’ya da sıçradı. Eylemler şiddet ve yağma eylemlerine dönüştü. Pek çok Amerikalı vatandaş dükkanlarını korumak için silahına başvurdu. Kapitalizm karşıtı olarak başlayan eylemler, araçlarıyla yağmaya katılan dünyaca ünlü giyim, kozmetik ve teknoloji marklarını yağmalamaya dönüştü. Pek çok eyalette kendi çapıda dükkan sahipleri de şiddet ve yağma eylemlerinden nasibi aldı. Gösteriler anlamsız şekilde ilerlemeye devam ediyor.

Aralarında Michelle Pfeiffer, Halle Berry, Ty Dolla Sign, Ava DuVernay, Joan Smalls gibi ünlü isimlerinde olduğu ünlüler dünyası bu cinayet için neler  dedi? İşte sizler için derledik..

Michael Jordan

“Derin bir üzüntü, acı ve kızgınlık içindeyim. Herkesin acısını ve hayal kırıklığını hissediyorum. Ülkemizdeki beyaz olmayanlara karşı kökleşmiş şiddet ve ırkçılığa hesap soran insanları destekliyorum. Bıktık artık. Tek ses halinde liderlerimize kanunları değiştirmesi için baskı uygulamalıyız ya da sistematik değişim sağlamak için oy hakkımızı kullanmalıyız.”

Billie Eilish

“Toplum sırf beyazsınız diye size ayrıcalık veriyor. Yoksul olabilirsiniz, hayat mücadelesinde olabilirsiniz, yine de teninizin rengi size farkında olduğunuzdan daha fazla ayrıcalık veriyor. Tüm hayatlar önemliyse, o zaman neden siyah insanlar sırf siyah oldukları için öldürülüyor. Niye göçmenler zulme uğruyor? Niye beyazlara diğer ırklardan insanlara sunulmayan fırsatlar sağlanıyor?”

Beyonce

“Kırıldık ve tiksinti duyduk. Bu acıyı normalleştiremeyiz. Sadece renkli insanlardan söz etmiyorum. Beyaz, siyah, kavherengi ya da arada herhangi bir şey olun, eminim ki, şu an Amerika’da devam etmekte olan ırkçılık karşısında umutsuzluk hissediyorsunuz.”

“İnsanlar artık anlamsız şekilde öldürülmesin. Renkli insanlar artık insandan daha az bir şey olarak görülmesin. Artık görmezden gelemeyiz. George hepimizin ailesi ve insanlığıdır. Ailemizdir, çünkü Amerikalı bir yurttaşımızdır. Bu şiddet dolu öldürmeleri ve cezasız kalmalarını pek çok kez gördük. evet biri resmen suçlandı, ama adaletin sağlanması hala çok uzakta.”

Taylor Swift

“Seni kasımdaki seçimle başkanlıktan göndereceğiz”

Rihanna

Son birkaç gündür, hissettiğim yıkım, öfke, üzüntü büyüklüğü en azını söylemek çok zor oldu! İnsanlarımı gün geçtikçe öldürülüp linç edildiğini izlemek beni kalbimin ağır bir yerine itti! George Floyd’un sesinde tekrar kan donduran acıyı duymaktan kaçınmak, sosyal yaşamdan uzak durmak için, hayatı için tekrar tekrar yalvarmak !!! Bu bağnazlık, katil, haydut, domuz, serseri, Derek Chauvin karşısındaki cazibe, saf sevinç ve doruk beni rahatsız ediyor !! Bunu sallayamıyorum! Bir ambulansı tutuklamaya çekemiyorum, onu engelleyen bir şeyi çıkarmadan bir nabzını kontrol eden bir sağlık görevlisi! Bu normal mi ??? Eğer kasıtlı cinayet “uyuşturucular” veya “tutuklamaya direnmek” için uygun sonuç ise …. o zaman cinayet için uygun sonuç nedir ???!

Cardi B

“İnsanların yağmaladığını ve aşırı çileden çıktıklarını görmek bana ‘Evet, sonunda, orospu çocukları bizi şimdi duyacak’ gibi hissettiriyor.”

Jay Z

“Adalet için savaşacağım, zalimce olabilecek kişilerin kavgalarından daha kararlıyım”

Lady Gaga

“Siyah topluluğun sesleri çok uzun süre susturuldu ve bu sessizlik tekrar tekrar ölümcül oldu. Protesto etmek için ne yaparlarsa yapsınlar, hala onları korumak amacıyla liderler tarafından merhamet olmadan karşılanıyorlar. Amerika’daki sıradan insanlar ırkçı, bu bir gerçek. Şu anda siyah topluluğun diğer tüm topluluklar tarafından desteklenmesi için kritik bir zamandır, böylece Tanrı’nın lütfu ya da inandığınız ya da inanmadığınız her yaratıcı tarafından özünde yanlış olan bir şeyi durdurabiliriz. ”

DR. Dre

“Sanki adamım, bu durum, kalbime zarar verdi. Kalbim hala ağrıyor. Son derece acı verici çünkü devam ediyor. ‘Ne yapabiliriz? Ya da bu şeyi durdurmak için ne yapmamız gerekiyor? Bu şeyi durduracak ne olacak? Durdurmak zorunda. … Ne olmalı?”

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı