İzmir'de Bu Sefer de Hortum Felaketi! Çatıları Uçurdu! Araçları Savurup Ters Çevirdi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İzmir’de Bu Sefer de Hortum Felaketi! Çatıları Uçurdu! Araçları Savurup Ters Çevirdi!

GÜNDEM

12 Şubat 2021 Cuma 14:33:35

İzmir’de Bu Sefer de Hortum Felaketi! Çatıları Uçurdu! Araçları Savurup Ters Çevirdi!

İzmir’de dün akşam saatlerinde meydana gelen fırtına, hortum dolu kentte bir çok hasara neden oldu. Evler, araçlar, tekneler, seralar zarar görürken can kaybı olmaması büyük şans olarak nitelendirildi… İşte felaketin kente yaşattıkları…

İzmir’i bu seferde şiddetli yağış ve fırtına vurdu. Dün akşam saatlerinde İzmir’de başlayan gök gürültülü sağanak yağış ve Çeşme İlçesi ve Alaçatı da hortuma dönüşerek sıkıntılı anlar yaşattı. Olumsuz hava koşulları kentte evlerin çatılarını uçururken, otomobilleri savurarak ters çevirdi ve tekneleri de alabora etti. Sabah gün ağardığında kentte yaşanan felaketin sonuçları ortaya çıktı. Ayrıca inşaat işçilerinin kaldığı prefabrikte bu fırtına ile beraber parçalanırken burada kalan 16 kişinin de yaralanmasına sebep oldu.,

İzmir Alaçatı mahallesi port mevkiinde denizde meydana gelen hortum ile beraber kentte felaketin boyutu büyük oldu. Hortum sahilde başlayarak deniz de devam etmesi üzerine birçok ev, araç ve teknede hasarlar oluştu.

16 KİŞİ YARALANDI, ARABALAR UÇTU, AĞAÇLAR DEVRİLDİ!

Hortumla beraber yaşanan felaketin boyutu büyük oldu. Hortumun etkisi özellikle etkisini göstermesi üzerine, bir vincin devrildi ve bunun sonucu ağır oldu. Bununla beraber 16 kişinin yaralandığı inşaat sahası, adeta savaş alanına döndü.

Hortumda inşaat sahasında kalan işçilerin konakladığı prefabrikleri parçaladı. Hortum ağaçları devirerek, çok sayıda otomobili de 100 metre kadar ileriye savurarak ters çevirdi. Olumsuz anlar yaşatan hortum kentte zor anlar yaşatmaya devam ediyor.

Ayrıca denize yakın bir yerde bulunan bir çok yazlık villaların çatılarını uçurdu. Hortumlar beraber ağaçların kökünden koparak ortalığı yerler bir etti. Hortum kentte büyük hasar oluşturdu.

Hortum nedeniyle 8-10 metre yüksekliğe çıkan birçok araç ters dönerken büyük zararlar oluşturdu. Bununla beraber çatılardan savrulan kiremitler de hem evlere hem de araçlara zarar vererek hasarın boyutunu arttırdı.

BÖLGEDE HASARIN BOYUTU BÜYÜK!

Yaşanan olayda yazlık sitelerin çevresini saran demir korkuluklarında koparak yerinden çıktığı, günün ağarması ile beraber afetin ortaya koyduğu tüm olumsuzluklar ve zararın boyutu tam olarak anlaşıldı.

Teknelerin alabora olması da afetin boyutunu gözler önüne sererken, bazılarının yan yattığı ve hasar gördüğü afetin hasar tespit çalışmaları yapılmaya sabahın erken saatlerinden başlayarak devam etmiştir.

Bölge oluşan hasarlar üzerine bölge sakinleri günün ağarması ile birlikte evlerinde ve araçlarında temizlik çalışmalarına başladılar.

Bölgede hortumun verdiği zarar drone ile havadan da görüntülenirken tüm olay gözler önüne serildi.

BAKAN PAKDEMİRLİ ÇEŞMEYE GİDİYOR!

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir’in Çeşme ilçesinde yaşanan felaket üzerine bölgeye gitti. Bakan Pakdemirli meydana gelen hortumun bölgede yol açtığı zararı yerinde görerek tespit etmek için İzmir’e gitti. Bakan Pakdemirli, hortumda zarar gören seraları da inceleyecek.

Olumsuz hava muhalefeti nedeniyle Bakan Pakdemirli, dün akşam bölgeye gidememişti. Olayın hemen üzerine bölgeye giderek incelemelere başladı.

700 SERA DA DOLUDAN ZARAR GÖRDÜ!

Hasar seraları da etkiledi. Kentte dün akşam saatlerinde başlayan şiddetli yağış ile beraber seralarda olaydan etkilendi. Ardından Alaçatı Mahallesi Port mevkiisin de denizde oluşan hortum birçok ev, araç ve teknede hasar meydana getirdi. İzmir’in Urla ilçesindeki 700 sera da doludan zarar görerek hasarlar oluşturdu.

CAN KAYBI YAŞANMAMASI BÜYÜK ŞANS!

Bölge vatandaşları bu sefer de yaşanan hortum felaketi üzerine üzüntü yaşamaya devam ediyor. Yaşadıkları afetin etkisini henüz üzerlerinden atamayan bölge sakinleri, can kaybı yaşanmamasını “büyük şans” olarak nitelendirmektedirler. Çeşme sakinleri, yaşanan hortum nedeniyle ortaya çıkan hasarı ortadan kaldırmak için evlerinde, bahçelerinde ve çevrede oluşan bu olumsuz görüntü için temizlik çalışmasına başlamışlardır.

Olayın üzerine vatandaşlar, Alaçatı Mahallesi Port mevkisinde yazlık evi hasar gören bir vatandaş, hortum sırasında evde olmadığını, sonrasında geldiğini belirterek, döndüklerinde gördükleri manzara karşısında çok şaşırdıklarını belirterek devam etti;

“Buralarda görmediğimiz şeyler oldu, tsunami, deprem… Ülkemiz son dönemde çok büyük felaketler yaşıyor. Allah yardımcımız olsun. 2 tonluk arabaların havalanıp sağa sola fırlaması bizleri çok şaşırttı. Yurt dışında gördüğümüz şeyleri ülkemizde görmek üzücü. Bizim evin çatısında hasar var ama genelde diğer evlerde çok daha fazla hasar oluştu.”

Başka bir vatandaşta evde oturduğu sırada, şiddetli yağmurla fırtınanın etkili olduğunu belirterek yaşanan gürültüyle dışarı çıktığını anlatarak devam etti; “Evimin önüne bir araç düştü, sahile gittiğimde de teknelerin battığını gördüm.” ifadesini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı