İşte Tarihi An Gerçekleşti! Türkiye'nin Yeni Uydusu Türksat 5A Fırlatıldı! İlk Sinyal Geldi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İşte Tarihi An Gerçekleşti! Türkiye’nin Yeni Uydusu Türksat 5A Fırlatıldı! İlk Sinyal Geldi!

GÜNDEM

8 Ocak 2021 Cuma 13:09:08

İşte Tarihi An Gerçekleşti! Türkiye’nin Yeni Uydusu Türksat 5A Fırlatıldı! İlk Sinyal Geldi!

Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu Türksat 5A, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile  Türkiye saatiyle 05.15’te uzaya gönderilmiştir. Tarihi andan görüntüler ve detaylar…

Son Dakika haberine göre Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A’nın fırlatıldığı haberi geldi. Bunun ardından önemli haber geldi ve ilk sinyal alındığı bilgisi ulaştı. Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A, Türkiye saatiyle 05.15’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden başarıyla fırlatıldığı haberi geldi. Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu uydunun fırlatıldığı o anları canlı yayında her anının takip etti. Bunun ardından da Türksat 5B uydusunun 2021 Haziran ayında fırlatılması planlandığı açıklamasında bulundu. Ardından Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu “Türksat 5A uydusundan ilk sinyal alındı” müjdesini duyurdu.

TÖRENLE İZLENDİ!

Türkiye için tarihi an heyecanla ve merakla, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve beraberindeki bürokratlarla beraber uydunun fırlatılışını Cape Canaveral Üssü’ndeki fırlatma merkezinde düzenlenmiş olan törende izlenmiştir.

9 ROKETİ İLE UZAYA GÖNDERİLDİ!

Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu Türksat 5A, Space X firmasına ait Falcon 9 roketi ile  Türkiye saatiyle 05.15’te uzaya gönderilmiştir. Bu tarihi an merak ve heyecanla izlendi ve takip ediliyor.

Bu tarihi anın Türkiye saatiyle 04.28’de yapılacağı planlanmıştı. Fakat hava şartları nedeniyle uydunun fırlatılışı, yaklaşık 1 saat ertelenmiştir. Bunun üzerine Türkiye saatiyle 05.15’de uzaya fırlatılmıştır.

Yapılan planlamalar doğrultusunda, istasyonlar aracılığıyla tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri sağlanacak ve gerçekleştirilecektir. Uydu, daha sonra “31 derece doğu” yörüngesine yerleştirilerek faaliyetlerine başlayacaktır.

Uydunun kontrolleri ise, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonu’na devredilecektir. Gölbaşı uydu yer istasyonundan gönderilecek komutlarla uydu yaklaşık bir ay boyunca performans testleri yapılacaktır.

Uzayda uydu sahibi 30 ülkeden biride Türkiye’dir. Türkiye’nin aktif uydu sayısı, haberleşme uydusu Türksat 5A’nın da fırlatılmasıyla beraber sayısı 4 olacaktır.

ÖMRÜ İKİ KAT DAHA FAZLA OLACAK!

Türksat AŞ ile Airbus D&S arasında 9 Kasım 2017 tarihinde imzalanan sözleşme ile beraber hemen ardından üretimine başlanmış olan Türksat 5A uydusu, manevra ömrüyle yörüngedeki frekans ve yörünge haklarını 30 yıl boyunca güvence altına almış olacaktır.

Türksat 5A Türkiye’nin 5’inci nesil uydusu, önceki jenerasyon uydularına göre kapasitesi %45’tir.  Ömrü de iki kat daha fazla olacaktır.

Türksat 5A şu anda hizmet veren haberleşme uydularını destekleyecek şekilde hizmet sunması planlanmıştır. Türksat 5A, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz’i kapsayan bir coğrafyada 1728 Megahertz kapasite gücüyle televizyon yayıncılığı ve veri haberleşmesi hizmetleri sunacaktır.

Yeni “Ku” frekans bandına sahip bir uydu olan Türksat 5A, 12 kilovat faydalı yük gücüyle hizmete girmesi planlanmıştır.

Türksat 5A’nın tamamen elektrikli itki sistemine sahip’tir.  31 derece doğu yörüngesindeki konumuna ulaşmak için yapacağı yolculuğun yaklaşık 4 ay sürmesi beklenmektedir. Ayrıca bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete başlaması hedeflenmiştir.

İLK SİNYAL 3. DAKİKADA GELDİ!

Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanı Adil Karaosmanoğlu Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını belirterek, “Türksat 5A uydumuzdan 35’inci dakikadan sonra ilk sinyal geldi. Uydumuz, yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Daha sonra testlerimizi yapacağız ve uydu faaliyete alınacak.” ifadelerini kullandı.

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’DAN PAYLAŞIM!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Tüksat 5A bizlere uzaydan ilk selamını yarın inşallah verecek. Hayırlı uğurlu olsun.”

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı