İstanbul Valisi Yerlikaya'dan İstanbul İçin Yeni Tedbirler! Yılbaşı'nda Önlemler Arttırıldı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İstanbul Valisi Yerlikaya’dan İstanbul İçin Yeni Tedbirler! Yılbaşı’nda Önlemler Arttırıldı!

GÜNDEM

31 Aralık 2020 Perşembe 14:03:17

İstanbul Valisi Yerlikaya’dan İstanbul İçin Yeni Tedbirler! Yılbaşı’nda Önlemler Arttırıldı!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya önemli açıklamalarda bulundu! Açıklamaların da 2019 ve 2020’de yaşanan suçlara da değindi! Vali Yerlikaya’dan yeni yıla girerken alınan tedbir ve kısıtlamalar nelerdir? İstanbul için yeni kısıtlamalar neler?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’dan önemli açıklamalar geldi. Tüm İstanbul’da alınacak yeni tedbirleri belirlerken özellikle yılbaşı için yeni tedbirlerin devreye alındığını açıkladı. Yılbaşı için bu gün 21 itibari ile başlayarak 4 gün süre ile devam edecek tedbirlere uyulması adına bir takım tedbirler daha alındı. Yılbaşında doğabilecek toplanmalara ve toplum sağlığını korumak adına bu 4 günlük süre önemli olacak. Bu kapsamda da Vali Yerlikaya önemli açıklamalarda bulundu.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya “Yılbaşı gecesi 4 bin 871 jandarma 24 bin 298 polis 4 bin 918 bekçi 160 sahil güvenlik mensubu toplam 34 bin 247 arkadaşımız görev yapacak.” açıklamalarında bulundu.

Vali Yerlikaya “2019’a oranla 2020’de katalog suçlar olarak tabir edilen evden hırsızlık yüzde 11, iş yerinden hırsızlık yüzde 10, otodan hırsızlık yüzde 31, oto hırsızlığı yüzde 5 azaldı, gasp suçlarında yüzde 8 azalma kaydedildi.” ifadelerine yer verdi.

VALİ YERLİKAYA’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya son asayiş toplantısı gerçekleştirdiklerini ifade ederek açıklamalarına şu şekilde devam etti; Vali Yerlikaya İstanbul’a için özel güvenlik tedbirleri aldıklarına ve almaya devam ettiklerini açıkladı. 2020 yılının tüm dünya için zor bir yıl olduğuna değinirken, 6313 jandarma, 42 bin polis, 5 bin bekçi olmak üzere 53 bin güvenlik görevlimiz görev yapmaktadır açıklamasında bulundu. İstanbul Valisi Yerlikaya, alınan tedbirlerin ve gerçekleştirilen operasyonların ardından geçen yıla oranda polis sorumluluk bölgesinde %7 adli vakanın azaldığını belirtti.

YERLİKAYA 2020 YILINDA SUÇLAR AZALDI!

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tedbirler ve önlemlere değinirken suç oranları ile ilgili de açıklamalar da bulundu; 2019 yılına oranla 2020 yılı ile ilgili olarak evden hırsızlık %11 azaldı açıklamasını yaptı. 2020 yılında İş yerinden hırsızlık %10 orandı azaldığını belirtti. Bununla beraber otodan hırsızlık %30 azaldı. Gasp suçlarında %8 azalma gerçekleşti açıklamalarında bulundu.

ARAÇ SAYISINDA ARTIŞ!

Vali Yerlikaya açıklamalarına devam ederken, İstanbul’da bu yıl terör örgütlerine yönelik 507 operasyon gerçekleşti ve 2.417 şüpheli yakalandı açıklamasını yaparken, bunların 745’i tutuklandığını belirtti. Hayatımız trafikte geçiyor ifadelerini kullanan Yerlikaya İstanbul’da araç sayısının da geçen yıla oranla %4 oranın da arttığını belirtti. Ehliyetli sürücü sayısı %17 arttı ifadelerini kullandı.

2020 yılında 2019 yılına oranla %20 artış yaşandığını belirtirken 5 milyondan fazla araç kontrol edildi açıklamasında bulundu. Bununla beraber can kayıplı ölümde geçen yıla oranla %24 oranında azalma gerçekleştiğine vurgu yaptı. Ölümlü ve yaralanmalı kaza sayılarının da azaldığını açıkladı.

Yerlikaya Dijital 2020 raporuna göre nüfusun %75’i internet kullanmakta. İnternet kullanıcı sayıları da günden güne artıyor ve 62 milyonu aşmış durumda. İnternette geçirilen 1 günlük süre 7 saati geçmektedir ifadesini kullandı.

Ayrıca bahis oyunları oynatan site sayısında ciddi artış yaşanmaktadır. Siber güvenlik ekiplerimizin sanal devriyeleriyle çevrimiçi güvenliğin sağlanması adına ve internette işlenen suç ve suçlularla mücadelemiz kararlılıkla sonuna kadar devam edecektir açıklamasını yaptı.

Yerlikaya İstanbul’a gelen misafirlerimizin huzurlu tatil yapabilmeleri adına çalışmalarımız devam ediyor. 11.500 denetimde uygunsuzluk tespit edilen kişilere ceza uygulanmıştır ve uygulanmaya da devam edecektir.

Vali Yerlikaya en önemli konulardan biride bu süreçte yeni yılı karşılayabilmemiz için her yılbaşında olduğu gibi İstanbul’un her noktasın da olacağız ifadesini kullandı. Bu yıl da korona virüsle mücadelemizde yeni yılı karşılarken Kovid-19 tedbirlerine herkesin uymasını bekliyoruz ifadelerini kullandı.

SULTANAHMET VE İSTİKLAL CADDESİ’DE KISITLAMA!

İstanbul Valisi Yerlikaya 2019 ve 2020 değerlendirmesi yapmasının ardından korona virüsle mücadele kapsamında, bazı noktalar için alınan kısıtlama kararlarını da anlatarak, “Sultanahmet Meydanı ve İstiklal Caddesi’nde bu akşam saat 21.00’den Cuma günü saat 10.00’a kadar yabancı turistler de dahil olmak üzere tüm girişler sınırlandırılacak. İstanbul’un güven ve huzuru için görev yapan Jandarma, emniyet ve Sahil Güvenlik birimlerimiz bu kısıtlama günlerinde görevlerini layıkıyla yapacaklar. Yılboyu çalışmalarımızda İstanbulda suç oranlarında önemli düşüş yaşandı. Polisiye olaylarında yüzde 7 Jandarma olaylarında ise yüzde 47 azalma meydana geldi. 507 olayda 2 bin 417 şüpheli yakalanırken 745’i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Tonlarca uyuşturucu ele geçirilirken 72 ölüm gerçekleşti. 2020 yılında 90 vatandaşımız trafik kazalarından hayatını kaybetti. Emniyet kemeri uygulamaları sonucu 162 bin 852 sürücüye ceza uygulanırken emniyet kemeri takma yüzde 90’a ulaştı. Yeni yılda huzur ve güven içerisinde evlerimizde olacağız. Covid-19 tedbirlerine vatandaşlarımızın uymasını diliyorum. İstanbul’da Taksim İstiklal Caddesi ve Sultanahmet meydanı olmak üzere tüm Turistlere de süre boyunca kısıtlama uygulanacak.” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı